|
شناسه خبر: 9432

سردار کاظمی، رییس جدید سازمان اطلاعات سپاه

روز پنجشنبه‌ای که سپری شد، کنار رفتن رییس پیشین و حکم جدید برای رییس جدید سازمان اطلاعات سپاه، واکنش‌ها و حاشیه‌های زیادی به وجود آورد. این حکم که با تحلیل‌های جهت‌دار رسانه‌های ضدانقلاب همراه شد، واکنش برخی جریان‌های فکری و سیاسی در داخل را نیز به دنبال آورد. رادیکال ها و مدعیان عدالت‌خواهی، در صف اول قرار گرفته‌اند. اما این دو جریان برای چه خوشحال‌اند؟

روز پنجشنبه، دوم تیرماه و با حکم سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده‌کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ پاسدار محمد کاظمی به سمت «رییس سازمان اطلاعات سپاه» منصوب و جایگزین حجت‌الاسلام حسین طائب شد. سردار رمضان شریف، سخنگو و مسوول روابط‌عمومی کل سپاه دراین‌باره با اشاره به مسوولیت جدید حجت‌الاسلام طائب، اضافه کرد: «حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین طائب، رییس سابق سازمان اطلاعات سپاه نیز با حکم سرلشکر حسین سلامی به سمت مشاور فرمانده‌کل سپاه منصوب گردید».
 
ردیه‌ای بر تحلیل‌های پارانویایی
 بعد از خبر کنار رفتن حسین طائب، طبیعی بود که رسانه‌های ضدانقلاب بار دیگر تحلیل‌های توهم توطئه‌ای و پارانویایی خود را به خورد مخاطبان‌شان بدهند. مهم‌ترین محور تحلیل ضدانقلاب درباره علت کنار رفتن طائب، اشاره به مسائل اخیر  در حوزه تامین امنیت برای کشور بود.
 این تحلیل‌ها در شرایطی است که کنار رفتن طائب با توجه به سابقه 13ساله او در ریاست سازمان اطلاعات سپاه، امری کاملا طبیعی جلوه می‌کند. طائب از سال1388 که اطلاعات سپاه از «معاونت» به «سازمان» تغییر کرد، با حکم رهبر انقلاب به ریاست این سازمان رسید. حکم پنج‌ساله رهبر انقلاب در سال93 تمدید شد و طائب تا سال 1398 سکاندار سازمان باقی ماند. سابقه نشان می‌دهد که احکام صادره رهبر انقلاب دو دوره پنج‌ساله است و طائب در سال۱۳۹۸ با حکم سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه، در سازمان اطلاعات سپاه به مدت سه سال دیگر ابقا شد؛ بنابراین اوصاف، رفتن طائب از سازمان اطلاعات سپاه امری عادی و حسب پایان یافتن دوره مسوولیت او بوده است.
 
خدمات اطلاعات سپاه
 حجت‌الاسلام حسین طائب چهره‌ای است که حسب مسوولیتش، کمتر در انظار و رسانه‌ها ظهور دارد و همین امر موجب شده تا بسیاری از اقدامات او نادیده باقی بماند. بااین‌حال طی سال‌های اخیر، ردپای طائب و سازمان تحت‌امر او در افشای بسیاری از ابرپرونده‌های فساد اقتصادی دیده می‌شود. بر همین اساس، مبارزه علیه مفسدان و اخلالگران نظام اقتصادی کشور نظیر گروه عظام، گروه کروز، دلالان حوزه پتروشیمی و... ازجمله اقدامات موثر حسین طائب در دوران ریاست سیزده‌ساله‌اش بر سازمان اطلاعات سپاه بوده است. بازگرداندن ابربدهکاران بانکی که برخی از آن‌ها به خارج از کشور متواری شده بودند، از دیگر اقدامات ویژه طائب در این سازمان بود.
بنابر گزارش‌های منتشرشده، سازمان اطلاعات سپاه در فاصله سال‌های 1397 تا 1400 توانست بیش از 49هزار میلیارد تومان را به بیت‌المال بازگرداند و بیش از 200سال برای مفسدان، محکومیت گرفت. همچنین شناسایی و بازداشت انواع مختلف جواسیس نظیر نازنین زاغری، جیسون رضاییان و... از دیگر اقدامات بزرگ طائب در سازمان اطلاعات سپاه بود. آنچه گفته شد، تنها گوشه‌ای از خدمات و اقدامات سازمان اطلاعات سپاه برای ارتقای امنیت اقتصادی و سیاسی در کشور بود و ذکر بقیه موارد به دلایل امنیتی، قابل گفتن نیست.
 
مخرج مشترک با دشمن
 با وجود سلسله خدمات طائب برای کشور در قالب سازمان اطلاعات سپاه، گروهی در داخل ایران(همنوا با ضدانقلاب خارج‌نشین) از کنار رفتن او ابراز خوشحالی کردند. مهم‌ترین گروهی که از کنار رفتن طائب خشنود شد، ائتلاف رادیکال ها و مدعیان عدالتخواهی بود؛ برای نمونه حمید رسایی، نماینده پیشین مجلس در توییتی با تشبیه کناررفتن طائب به عزل منتظری مدعی شد: «برکناری حسین طائب از ریاست سازمان اطلاعات سپاه، تاثیرگذارترین عزل در تحولات انقلاب و خبرسازترین عزل است». رسایی همچنین مدعی شد که کنار رفتن طائب، سبب‌ ارتقای امنیت در کشور خواهد شد.
چهره دیگری که احتمال می‌رفت نسبت‌به کنار رفتن طائب ابراز خوشحالی کند، سردسته گروه مدعی عدالتخواهی یعنی وحید اشتری بود. او که کینه شخصی‌اش از محمدباقر قالیباف، رییس مجلس بر کسی پوشیده نیست، کنار رفتن طائب را مستمسکی برای حمله مجدد به قالیباف قرار داد. اشتری در مصاحبه‌ای که در توییتر خود نیز بازنشر کرد، مدعی شد که طائب یکی از حامیان جدی قالیباف است و یکی از دلایل به زعم او «حیات سیاسی قالیباف»، حمایت شخص طائب از رییس مجلس است. در پاسخ به این حملات و خوشحالی از کناررفتن طائب، سیدمحمود رضوی در توییتی و در پاسخ به رسایی نوشت: «روزی مجاهد شهید را ابوموسی‌اشعری و اشعث و امروز مجاهدی دیگر را منتظری می‌نامند. این سوپرانقلابی‌ها که بدون عقلانیت رفتار می‌کنند، در معرض تبدیل به فرقه‌ای بدتر از انحراف هستند».
رهبر معظم انقلاب در یکی از آخرین فرمایشات خود فرمودند که در مطالبه‌گری نباید با دشمنان «مخرج مشترک» پیدا کرد.
 رهبر انقلاب ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال در دیدار تعدادی از دانشجویان، تصریح کردند: «مطالبه‌گری شما به‌گونه‌ای باشد که هم در بیان صورت مسائل و هم در مقام ارائه راه‌حل‌ها، با دشمن مغرض، مخرج مشترک پیدا نکنید».
 اینکه تندروها با وجود ادعای انقلابیگری و داشتن بصیرت، در مواضع سیاسی خود تقوا به خرج نمی‌دهند و از مخرج مشترک با ضدانقلاب ابایی ندارند، جای سوال دارد. گروهی که با انگ و برچسب بی‌بصیرتی، اغیار را به بدترین شکل ممکن از صحنه رسمی سیاست‌ورزی به بیرون پرت می‌کند و خلاف راهبرد کلان انقلاب موجب جذب حداقلی و دفع حداکثری می‌شود، چرا امروزه از کنار عدم مرزبندی شفاف با دشمن به‌راحتی می‌گذرد و اجازه می‌دهد که دشمنان، از اظهارات آن‌ها برای مطامع سیاسی خود سوءاستفاده کنند. اقدامات سازمان اطلاعات سپاه در قبال مفسدان اقتصادی و جاسوس‌های دست‌پرورده ضدانقلاب، طبیعی است که شادی اپوزیسیون برانداز را به دنبال آورد، لیکن اظهار شادی برخی جریان‌ها در داخل کشور از این جابه جایی، جز این تحلیل که میان منافع این دو(اپوزیسیون برانداز و جریان انحراف در داخل) احتمالا اشتراکاتی وجود دارد، چیز دیگری به ذهن مخاطب نمی‌آورد.
 
پیام مستقیم به تل‌آویو
 نکته مهم دیگری که شاید ذکرش خالی از لطف نباشد این است که جانشین طائب، سردار محمد کاظمی شد؛ چهره‌ای نظامی که از او به‌عنوان نیرویی کاردان و مبرز در امور اطلاعاتی و امنیتی یاد می‌شود؛ مردی که به «سردار در سایه‌ها» معروف است و از او به‌عنوان مرد شماره یک سپاه یاد می‌شود. چهره‌ای بسیار کلیدی در سپاه که تابه‌حال در هیچ رسانه‌ای از او خبری منتشر نشده است.
 آمدن سردار کاظمی در رأس سازمان مهمی همچون اطلاعات سپاه، در نوع خود می‌تواند پیام معناداری برای رژیم‌صهیونیستی و اذناب داخلی و خارجی آن داشته باشد، با این درونمایه که جمهوری اسلامی ایران در برابر هرگونه تهدید فزاینده، نه‌تنها عقب نمی‌نشیند و تساهل نمی‌ورزد، بلکه با «مشتی آهنین» به استقبال اخلالگران امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور خواهد رفت و از این به بعد مقابله امنیتی و اطلاعاتی ایران نسبت‌به دشمنان، به‌صورت عملیاتی، میدانی و تهاجمی خواهد بود.

 

ارسال نظر