|
شناسه خبر: 9471

رییس‌جمهور در ششمین گفت‌وگوی مستقیم تلویزیونی:

باید با تخلفات در افزایش قیمت‌ها برخورد شود

سید ابراهیم رئیسی شامگاه شنبه در ششمین گفت‌وگوی مستقیم تلویزیونی، با در پاسخ به پرسش مطرح‌شده ازسوی مردم مبنی بر اینکه گرانی‌ها چه وقت رفع یا مدیریت خواهند شد؟ تصریح کرد: هر گرانی باید منطق خود را داشته باشد.

مثلا وقتی صحبت از افزایش قیمت محصولات لبنی می‌شود، مشخص است که چه میزان اثرپذیری از گرانی‌ها داشته‌اند. تفاوت بین ارز ترجیحی با ارز نیمایی یا ارز آزاد یا تاثیر مستقیم و غیرمستقیم آن بر رشد قیمت این محصولات یا برنج، روغن و کالاهای اساسی باید مشخص شود. بیش از این میزان، هرگز نباید اجناس گران شود. اینکه می‌گویم هرگز، یعنی سازمان‌ها یا اتحادیه‌های صنفی باید بر قیمت‌ها نظارت کنند.

رییس‌جمهور ادامه داد: وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی در دولت نیز باید کار را با قوت دنبال کنند و تبیین شود که هر گرانی باید دلیل خود را داشته باشد و دلایل نیز به مردم گفته شود. گرانی و تاثیر مستقیم و غیرمستقیم آن بر کالاها باید برای مردم تبیین شود. مردم در این مورد نیز همراهی خود را دارند. رئیسی افزود: اینکه کالایی گران شود و در کنار آن خدماتی که هیچ ربطی به آن ندارد افزایش یابد، اصلا قابل قبول نیست و طبیعتا باید با این مورد از طرف سازمان‌های مربوطه نظیر سازمان تعزیرات حکومتی، سازمان بازرسی و نیز دستگاه قضایی برخورد شود و این سازمان‌ها باید به دستگاه‌های اجرایی کمک کنند. کنترل و ثبات قیمت‌ها در بازار شرط موفقیت طرح اصلاح اقتصادی است که آن را شبانه‌روز در دولت دنبال می‌کنیم که اتفاق بیفتد.
تغییری در وضعیت عرضه و قیمت نان، دارو و بنزین نخواهیم داشت
رییس‌جمهور درخصوص برخی اعتراضات نسبت‌به دهک‌بندی‌ها و نیز این سوال که ادامه پرداخت یارانه به‌صورت نقدی خواهد بود یا اختصاص کالا برگ الکترونیک؟ گفت: کسانی که درخواست بررسی مجدد داشتند دو دسته هستند؛ یک عده کسانی بودند که اصلا یارانه دریافت نمی‌کردند و می‌گویند ما جا مانده‌ایم و واجد شرایط هم هستیم. این افراد حدود دومیلیون و ۵۰۰هزار نفر هستند که درخواست داشتند به وضعیت‌شان رسیدگی شود. وضعیت این افراد بررسی شده و به تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها یارانه پرداخت شده و تعداد کمی مانده که در حال بررسی است.
رییس‌جمهور ادامه داد: دسته دوم کسانی هستند که می‌گویند ما یارانه می‌گرفتیم اما حالا قطع شده است. این‌ها هم معترض هستند. به اعتراضات تعداد قابل‌توجهی از این افراد رسیدگی شده و یارانه‌ به آن‌ها اختصاص داده شده است.
رییس‌جمهور درمورد اینکه مرحله بعدی پرداخت یارانه به صورت نقدی است یا کالابرگ گفت: تا زمانی که وضع کالابرگ الکترونیک قطعیت پیدا نکند و از درست رسیدن کالا به دست مردم اطمینان حاصل نکنیم حتما پرداخت نقدی خواهد بود.
رئیسی در مورد سرانجام وضعیت یارانه نان و دارو تصریح کرد: دارو باید به سمت بیمه‌ها برود، البته الان زیرساخت کشور در این زمینه کامل نیست. تا زیرساخت کامل شود به همین شکل فعلی که وجود دارد یارانه دارو پرداخت می شود و ارز ترجیحی دارو قطع نخواهد شد.
رییس‌جمهور با اشاره به اجرای آزمایشی طرح توزیع نان در برخی استان‌های کشور ازجمله زنجان و قزوین، خاطرنشان کرد: قیمت نان تغییری نخواهد کرد. الحمدلله گزارشی که از استان‌ها داریم گزارش‌های خوبی هستند. 
یعنی این طرح توانسته پاسخ خوبی بگیرد، اما باید برای ما روشن شود که در شهر و روستا، در همه مناطق کشور کار می‌تواند به صورت دقیق انجام بگیرد.
رئیسی با تاکید بر عدم تغییر قیمت بنزین، اظهار داشت: اگر که قرار باشد کاری انجام شود ما با اطلاع دادن به مردم و تبیین و با تمهیدات آن را انجام می‌دهیم.

مسیر لغو و خنثی‌سازی تحریم‌ها توامان دنبال می‌شود
رییس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره سفر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آخرین وضعیت مذاکرات برای لغو تحریم‌ها گفت: از همان ابتدا اعلام کردم که رفع تحریم‌ها را دنبال خواهیم کرد، چون تحریم‌ها ظالمانه است و این تحریم‌ها هر چه سریع‌تر باید رفع شود. آمریکایی‌ها به تعهدات‌شان عمل نکردند، نقض پیمان کردند و بارها اعلام کردم که آمریکایی‌ها باید به انجام تعهدات خود بازگردند.
رئیسی افزود: مسیر دومی که از ابتدای کار دولت دنبال کردیم، مسیر خنثی کردن تحریم‌هاست. مجموعه و قرارگاهی را در دولت داریم به ریاست معاون اول رییس‌جمهور و همکاران بسیاری در سراسر کشور که به کمک آن‌ها کار خنثی‌کردن تحریم‌ها را در کنار لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنیم. رییس‌جمهور صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حکام آژانس با محوریت کشورهای غربی و آمریکا را بسیار ناشایست و نامناسب توصیف کرد و اظهار داشت: این که وسط مذاکره پیشنهاد کنند در شورای حکام علیه ملت ایران قطعنامه صادر شود، آن هم در شرایطی که همه همکاری‌های لازم با آژانس انجام شده است، بسیار ناشایست بود و اعلام کردیم که در روند مذاکرات مشکل ایجاد می‌کند.
رئیسی در ارتباط با سفر آقای بورل با اشاره به اینکه بنای بر تعطیلی مذاکرات نداریم، تصریح کرد: بارها گفتیم که این قطعنامه‌ها نمی‌تواند ایران را نسبت به مواضعش وادار به عقب‌نشینی کند. مواضع عزتمندانه و مذاکرات عزتمندانه برای پیگیری خواست ملت بزرگ ایران که استفاده از حقوق حقه خودش است، ازسوی دولت پیگیری می‌شود و در نشست‌هایی که با آقای بورل داشتند هم مورد تاکید قرار گرفت.

ارسال نظر