|
شناسه خبر: 9486

همایش سراسری قوه‌قضاییه با حضور سران قوای سه‌گانه برگزار شد

همکاری قوا برای افزایش کارآمدی

همایش سراسری قوه قضاییه روز گذشته دوشنبه ۶تیرماه ۱۴۰۱ با حضور سران قوا و تعدادی از مقامات و مسوولان کشوری و لشکری در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد. در این همایش، رؤسای قوای سه‌گانه ضمن تاکید بر همکاری، هماهنگی، همدلی و هم‌افزایی برای گره‌گشایی از مشکلات کشور و مردم، عدالت اجتماعی را اکسیر خنثی‌سازی اقدامات ترکیبی و توطئه‌های دشمن دانستند.

رییس‌جمهور: در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم
 سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهور در همایش سراسری قوه‌قضاییه، ضمن تبریک هفته قوه‌قضاییه به مدیران و کارکنان و قضات پرتلاش دستگاه قضایی و گرامی‌داشت یاد شهدای هفتم تیر و شهید مظلوم دکتر بهشتی گفت: جریان نفاق با پشتیبانی نظام سلطه تصمیم داشت جبهه انقلاب، جریان انقلاب و نمادهای انقلاب را ترور فیزیکی یا ترور شخصیت کند. رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح و تعریف فساد گفت: هرگاه امری از اعتدال خارج شود، تبدیل به فساد می‌شود و ضد عدالت خواهد شد. وظیفه همه در دستگاه‌های اجرایی، تقنینی و قضایی اجرای عدالت است و در این مسیر شناخت حق، گرایش به حق و ایستادگی بر حق بسیار مهم است.
رییس‌جمهور افزود: زمان، روش‌ها را تغییر می‌دهد اما ارزش‌ها همواره ثابت است. باید بر ارزش‌ها پافشاری کنیم و بدانیم نیاز جامعه چیست و متناسب با آن نقش ایفا کنیم.
رییس‌جمهور با تاکید بر اهمیت اجرای عدالت در جامعه گفت: باید در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها پیوست عدالت وجود داشته باشد و ضرورت دارد به شکل مستمر رصد کنیم که در تصمیمات چقدر به عدالت نزدیک شده‌ایم. رئیسی با قدردانی از نظرات کارشناسی دیگر قوا، گفت: دولت نظرات مجلس و قوه‌قضاییه را کمک به خود می‌داند و از آن استقبال می‌کند. رئیسی با تاکید بر ضرورت انسجام تمام قوا گفت: رمز موفقیت ما انسجام تمام قوا، نیروهای مسلح و همه خدمتگزاران تحت زعامت رهبر معظم انقلاب است. در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم. در ادوار گذشته برخی مسوولان و دست‌اندرکاران درگیر حاشیه‌ها شدند که موجب عقب‌ماندگی‌هایی شد اما تصمیم جدی ما این است که دچار حواشی نشویم.
رییس‌جمهور در تشریح متن و تفاوت آن با حاشیه گفت: متن خدمت خالصانه و گره‌گشایی از زندگی مردم و اجرای عدالت اجتماعی و اقتصادی، فارغ از همه سلیقه‌های فردی و سیاسی مطابق آن چیزی است که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم ترسیم کردند. رئیسی ضمن ابراز امیدواری به آینده اقتصادی و فرهنگی کشور، تصریح کرد: اگرچه شاهد عقب‌ماندگی‌هایی هستیم اما اراده جدی همه ما این است که برای پیشرفت و عدالت تلاش کنیم. حق عقب‌گرد و درجا زدن نداریم؛ کشور یک راه بیشتر پیش رو ندارد و آن پیشرفت است.
 
رییس مجلس: ارزش کانونی حکمرانی، کارآمدی است
 محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش ضمن تبریک فرارسیدن هفته قوه‌قضاییه، به مجاهدان و زحمتکشان عرصه قضا و مجموعه‌های اداری و غیراداری این قوه، گفت: با تدبیر مقام معظم رهبری و دقت نظر ایشان در انتصاب اخیر رییس قوه‌قضاییه که از درون قوه انتخاب شد، انصافا روند تحول را در مجموعه قوه‌قضاییه مشاهده می‌کنیم و نسبت‌به حرکت قوه امیدوارتر شدیم.
وی با بیان اینکه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای بیش از 40سال در مجموعه قوه‌قضاییه خدمت کرده و از قضات برتر و برجسته و نمونه کشوری است، گفت: وی سلسله مراتب قوه‌قضاییه را طی کرده و امروز بر تار و پود قوه آشناست و با همان روحیات حق‌طلبانه و حق‌مدارانه و با اشراف و حریت و آزادگی که در تصمیم‌گیری دارد به‌درستی مسیر تحول را طی می‌کند.
قالیباف با بیان اینکه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و درحقیقت سیاست‌نامه رهبر معظم انقلاب برای 40ساله دوم انقلاب، نقشه راه و سند ماست تا با تجربه گذشته رو به آینده حرکت کنیم، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم به‌درستی مسیر ما را تعیین کرده و اینگونه فرمودند که باید به‌سمت زمینه‌سازی حکومت مهدوی حرکت کنیم لذا مسیر کاملا روشن است؛ اگر در حرکت‌مان ذره‌ای نسبت‌به این مسیر فاصله بگیریم هر راهی که برویم، بیراهه است.
وی هشدار داد: اگر در نظام حکمرانی‌مان درست و دقیق عمل نکنیم و آن جامعه نمونه‌ای را که شهید بهشتی یاد می‌کرد، درست نکنیم و اگر از آرمان‌ها و ارزش‌هایی که امام (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی که مرتب برای‌مان تبیین می‌کنند فاصله بگیریم و درحقیقت اگر نظام حکمرانی‌مان که مجموعه‌ای از عملکرد قوای سه‌گانه، نیروهای مسلح و تمام مجموعه‌های نظام هستند کارآمد نباشد، باید بدانیم که مسیر درست را طی نکرده‌ایم.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ارزش کانونی حکمرانی، کارآمدی است، خاطرنشان کرد: اکنون که با نام اسلام و انقلاب و ارزش‌ها حرکت کردیم، وظیفه ماست که نمونه‌ای از جامعه را پیش ببریم و بتوانیم الگو باشیم و با عملکردمان به جوان‌ها و افرادی که دوران سخت مبارزه نهضت امام خمینی (ره) و فسادها و بیراهه‌های دوران قبل از انقلاب را ندیده‌اند و امروز کشورمان را با سایر کشورها مقایسه می‌کنند، نشان دهیم که کارآمدی ما و نظامی که در سایه باورهای انقلاب است، می‌تواند برای آن‌ها سعادت دنیوی و اخروی را فراهم کند.
وی افزود: شاید زمانی نه چندان دور بسیاری از ما فکر می‌کردیم که آیا روزی می‌رسد که بتوانیم بیانیه گام دوم انقلاب را پیش برده و اهداف آن تحقق بخشیم و امروز خدمت شما عرض می‌کنم آن روز همین امروز است؛ ما الان در زمان و مکانی قرار گرفتیم که این فرصت برای همه ما فراهم است.
رییس نهاد قانونگذاری کشورمان بیان کرد: امروز هر سه قوه مصمم هستند تا با هماهنگی، همدلی و هم‌افزایی از فرصت به‌دست‌آمده، استفاده کرده و اقدام به اجرای وظایف خود کنند به‌ویژه اینکه درحال برنامه‌ریزی برای برنامه هفتم نیز هستیم.
وی با اشاره به اینکه دولت، برنامه هفتم را تنظیم و مجلس آن را تصویب خواهد کرد و همه با همدلی این مراحل را طی کرده و از این فرصت استفاده می‌کنیم، ادامه داد: ما به سهم خودمان در مجلس شورای اسلامی معتقدیم باید در پایه بودجه قوه‌قضاییه تجدیدنظر کرده تا این قوه براساس رشد سالانه مسیر خود را طی کند.
 
رییس دستگاه قضا: عدالت اجتماعی، اکسیر خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن است
 حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، نیز طی سخنانی در همایش سراسری قوه‌قضاییه، ضمن گرامیداشت هفته قوه‌قضاییه و یاد و خاطره تمامی شهدا به‌ویژه شهدای دستگاه قضا و شهید آیت‌الله بهشتی، اظهار‌ کرد: در‌ شرایطی که جهان بین دو قدرت مادی شرق و غرب تقسیم شده بود و کسی گمان نمی‌کرد که یک نهضت دینی بتواند بدون وام گرفتن و بدون اتکا به یکی از قدرت‌های شرق و غرب پیروز شود، انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.
رییس عدلیه با اشاره به اقدامات و اهداف دشمنان طی بیش از 40سال گذشته گفت: دشمنان ما طی این چهار دهه نتوانسته‌اند الگوی جدید مذهبی و دینی مردم را تحمل کنند و علی‌رغم فعالیت‌ها و اقداماتی که دارند، شاهد هستند که نظام ما هر روز قوی‌تر و‌ پویاتر، رو به جلو حرکت می‌کند.
قاضی‌القضات با بیان اینکه جنگ نظامی داخلی و خارجی، تحریم اقتصادی و تبلیغات بنگاه‌های تبلیغاتی دشمن نتوانسته انقلاب و امت ما را متوقف کند، گفت: دشمن امروز با اقدامات ترکیبی، موذیانه و مزورانه خود به دنبال تغییر اراده و الگوی مردم است و به زعم باطل خود، دین و‌ باور مردم را نشانه رفته است. رییس عدلیه افزود: امروز کارگزاران و مسوولان نظام و قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح، با وحدت، یکپارچگی و‌ همدلی در مقابل این ترفندهای دشمن ایستاده‌اند.
رییس قوه‌قضاییه تصریح کرد: آنچه اکسیر خنثی‌سازی اقدامات ترکیبی و توطئه‌های دشمن است، توجه به بسط و گسترش عدالت اجتماعی و مقابله با فساد و تبعیض است.
رییس عدلیه بیان داشت: اگر مردم ما بدانند که کارگزاران نظام برای تحقق عدالت اجتماعی و فراهم کردن بستر رشد دنیا و آخرت آن‌ها تلاش می‌کنند تردید نکنید که با تمام وجود از مسوولان و کارگزاران نظام حمایت و پشتیبانی می‌کنند.
رییس دستگاه قضا با اشاره به شخصیت وارسته، انقلابی و دلسوز رییس‌جمهور گفت: امروز قوه‌قضاییه وظیفه خود می‌داند که با تمام توان به قوه مجریه کمک کند؛ امروز بار سنگینی بر دوش دولت است و همه وظیفه داریم که با تلاش و مساعدت یکدیگر این بار را با هم برداریم.
رییس قوه‌قضاییه همچنین تصریح کرد: قوه قضاییه تشریک مساعی با مجلس انقلابی را برای تدوین و وضع قوانین متناسب با اقتضائات روز و قوانین متناسب با خنثی‌سازی توطئه‌های دشمن و قوانین همراستا با خدمت به مردم، وظیفه و تکلیف خود می‌داند.
رییس دستگاه قضا همچنین بر نقش و مسوولیت قوه‌قضاییه در حفظ و ارتقای امنیت و آرامش مردم و جامعه در نتیجه همکاری و تعامل با دستگاه‌ها و نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی اشاره کرد.
محسنی‌اژه‌ای در ادامه بیان داشت: باور دارم چنانچه قوه‌قضاییه از لحاظ عده و عُده و تجهیز نیروی انسانی و اداری و امکاناتی تقویت شود، دولت و مجلس نیز از این امر منتفع می‌شوند.

 

ارسال نظر