|
شناسه خبر: 9499

رئیس مجلس شورای اسلامی با هدف کمک به دولت برای حل مشکلات فرصت دوماهه به وزارت صمت داد

فرصت مجلس به دولت

با اینکه 17نفر از نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر صمت، پای امضا ایستاده بودند و براساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس این موضوع باید در جلسه علنی روز گذشته اعلام وصول می‌شد، لیکن مجلس با هدف همکاری با دولت از درخواست خود منصرف شد و به وزارت صمت برای حل مشکلات فرصت دوماهه داد؛ البته رییس مجلس و سایر نمایندگان، خواستار تغییرات و اصلاحات ساختاری در وزارتخانه مزبور هستند و تاکید دارند که در دوره جدید، فاطمی‌امین برای اخذ رأی اعتماد مجددا نباید به مجلس معرفی شود.

مجلس در راستای انجام وظایف قانونی و نهادی خود، مدتی بود که استیضاح وزیر صمت را در دستورکار خود قرار داده بود؛ در این راستا، شدیدترین حملات و فشارهای رسانه‌ای و غیررسانه‌ای متوجه نهاد مجلس شد. 
یکی از این فشارها، اتهام سهم‌خواهی به کل مجلس(مشخصا از وزیر صمت) و دخالت نمایندگان در انتصاب‌های دولتی در ازای عدول از طرح استیضاح بود؛ موضوعی که چندی پیش خبرگزاری فارس آن را مطرح کرد. 
در همین باره، روابط‌عمومی مجلس دیروز در بخشی از نامه خود به فارس به نقل از فاطمی‌امین در جلسه کمیسیون صنایع و معادن، نوشت: «هیچ پیامک تهدیدآمیزی‌ برای من نیامده است و این ادعا را من صراحتا تکذیب می‌کنم و هیچ جایی چنین حرفی نزده‌ام و هرکس چنین حرفی مطرح کرده باید خودش پاسخگو باشد». 
فارغ از حاشیه‌های به‌وجودآمده حول استیضاح وزیر صمت، اظهارات روز گذشته رییس مجلس نشان می‌داد که مجلس با هدف کمک به دولت برای حل مشکلات، فرصت دوماهه به وزارت صمت داده و درعین‌حال خواستار تغییرات گسترده ساختاری در این وزارتخانه مهم است. 
محمدباقر قالیباف، رییس مجلس دیروز در جلسه علنی با اشاره به درخواست تعدادی از نمایندگان برای استیضاح وزیر صمت تصریح کرد: «بنده لازم می‌دانم به‌صراحت بگویم که هر سه قوه وظیفه خود می‌دانند که به مردم خدمت کنند و مشکلات کشور را با هماهنگی، همدلی و هم‌افزایی حل و فصل کنند». 
وی افزود: «اگر روزی مجلس شورای اسلامی به این نتیجه برسد که وزیری را استیضاح کند، جز اینکه به این نتیجه رسیده که راه‌حل این مشکل استیضاح است، هیچ دلیل دیگری ندارد؛ برای مثال امروز بحث گرانی، وضعیت معیشت مردم و مشکلات حوزه خودرو وجود دارد و یکسری مشکلات در حوزه وزارت صمت مطرح است و اگر نمایندگان به‌دنبال استیضاح وزیر صمت هستند، هیچ نیتی جز اصلاح امور و کمک به دولت ندارند و استیضاح یک وزیر به معنای اختلاف مجلس و دولت نیست». 
رییس مجلس اظهار کرد: «بالاخره مجلس شورای اسلامی یک‌سری وظایف ذاتی دارد و باید به وظیفه خود عمل کند و در مقابل دولت هم یک‌سری وظایف ذاتی دارد که باید به وظیفه خود عمل کند و  مسوولیت‌ها نباید لوث شود». 
قالیباف با بیان اینکه وزارت صمت جزء سنگین‌ترین مجموعه‌های وزارتخانه‌های دولتی است، تاکید کرد: «امروز تجارت، صنایع بزرگ و صنایع کوچک متمرکز در وزارت صمت شده و همه قبول داریم این وزارتخانه مشکلات ساختاری دارد که بارها به رییس‌جمهور این موضوع را اعلام کردم». 
وی تصریح کرد: «تشخیص مجلس شورای اسلامی آن بود که شرایط به جایی رسیده است که باید استیضاح وزیر صمت انجام شود و امروز 17نفر از نمایندگان در لیست متقاضیان استیضاح وزیر صمت هستند و زمانی که 10نفر از نمایندگان متقاضی استیضاح وزیری باشند، قابل اعلام وصول در صحن علنی مجلس است». 

رییس مجلس بیان کرد: «از آنجایی که مجلس به‌دنبال اصلاح امور است و در این زمینه با رییس‌جمهور و معاون اول رییس‌جمهور و وزیر صمت بحث و تبادل‌نظر شد و بحث ما این است که باید اصلاحات ساختاری در وزارت صمت ایجاد شود و دولت هم این دغدغه را دارد».
قالیباف افزود: «رییس‌جمهور در آخرین صحبتی که با هم کردیم، به این جمع‌بندی رسیده است که حتما وزارتخانه صمت نیازمند آن است که در آن تجدیدنظر شود و به دو وزارتخانه تبدیل شود و دو وزیر به مجلس معرفی شوند تا این اصلاح ساختاری به‌صورت اصولی اتفاق بیفتد و قرار است به‌سرعت لایحه‌ای در این زمینه به مجلس ارائه شود».

مجلس در ارتباط با دولت چگونه می‌اندیشد؟
از اظهارات قالیباف، چند نکته قابل احصاست؛ اول اینکه بنای کلی مجلس یازدهم بر همکاری و مساعدت با دولت گذاشته شده و تلاش نمایندگان بر این است تا دولت بتواند مسائل موجود کشور را به بهترین نحو، حل‌وفصل کند. 
دوم، اگر نمایندگان به سراغ ابزارهای نظارتی خود نظیر سوال و تذکر و استیضاح وزرا می‌روند، صرفا برای حل مشکلات است. 
سوم اینکه مجلس یازدهم به لوث نشدن وظایف نهادی خود حساسیت دارد و اجازه نمی‌دهد برخی مصلحت‌اندیشی‌ها، کارکرد پارلمان را مخدوش کنند. 
چهارم اینکه مجلس نسبت‌به سختی کار در برخی ساختارها ازجمله در وزارت عریض و طویلی مثل وزارت صمت آگاهی و اشراف کامل دارد و می‌داند که با رفتن یک وزیر و آمدن وزیری دیگر، قرار نیست اتفاق شگفت و شگرفی رخ بدهد.
پنجم، اینکه آنچه برای مجلس در اولویت قرار دارد تغییرات ساختاری به‌جای تغییر صرف یک وزیر است. 
براساس این منطق، مجلس منتظر ارائه لایحه ازسوی دولت برای تفکیک وزارت صمت به دو وزارتخانه خواهد ماند؛ البته چنانچه در گزارش روز دوشنبه(6تیرماه) «صبح‌نو» نیز به آن پرداخته شد، نمایندگان مردم برای تغییرات ساختاری در وزارت صمت بیکار نبودند و با تشکیل یک کارگروه مشترک میان مجلس و دولت، طرح تشکیل وزارت بازرگانی را تدوین کردند که براساس توییت اخیر علی بهادری‌جهرمی، دولت نیز با این طرح موافقت کرده است.
ششمین نکته‌ای که می‌شود از نطق روز گذشته قالیباف در صحن علنی برداشت کرد این است که مجلس با نرم خویی و احتراز از جدل سیاسی، دولت را به حساسیت‌های خود نزدیک ساخته و همین قرابت، زمینه را برای فهم مشترک طرفین به وجود آورده است.

فاطمی‌امین دیگر به مجلس معرفی نشود
نکته دیگری که در میان اظهارنظر برخی نمایندگان مجلس وجود دارد، تداوم نارضایتی از عملکرد فاطمی‌امین، وزیر صمت است و همین نارضایتی باعث شده تا مجلس از دولت بخواهد در معرفی دو وزیر پیشنهادی، فاطمی‌امین جزء گزینه‌هایش نباشد. 
در همین باره، صدیف بدری، نایب‌رییس کمیسیون عمران دیروز در گفت‌وگو با «خانه‌ملت»، با بیان اینکه «با تصمیم دولت و رییس‌جمهور محترم مبنی بر ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت و تشکیل دو وزارتخانه جدید، رییس‌جمهور باید دو وزیر به مجلس معرفی کند» تصریح کرد: «البته آقای رییس‌جمهور می‌توانند مجدد آقای فاطمی‌امین را معرفی کنند اما ایشان باید مجدد از مجلس رأی اعتماد بگیرد و دلیل موافقت استیضاح‌کنندگان با این پیشنهاد این است که ما امکان عدم رأی مجدد به ایشان را داریم؛ البته پیشنهاد ما به آقای دکتر رئیسی این است که فرد جدیدی را معرفی کنند».
 علی بابایی، نماینده مردم ساری نیز در گفت‌وگوی دیگری با همین خبرگزاری، با بیان اینکه با هیچ وزیری عهد اخوت نبسته‌ایم، تصریح کرد: «باید از رییس‌جمهور تشکر کرد چراکه پیام مجلس را درک کرد و مقرر است لایحه ازسوی دولت برای اصلاح روند موجود در وزارت صمت و تخصصی کردن ماموریت‌های آن ارائه شود».

 

ارسال نظر