|
شناسه خبر: 9519

قالیباف:

در نظام حکمرانی، به دو سطح ملی و محلی نیاز داریم

محمدباقر قالیباف در نشستی صمیمی با معتمدین محلات شهر تهران با بیان اینکه از ویژگی‌های انقلاب اسلامی این است که مردم در مطالبه حق از مسوولان لکنت زبان نداشته باشند و راحت و روان حرف خود را بزنند، اظهار کرد: شوراهای محلی و معتمدین شهرها یکی از مکانیزم‌های پیگیری مطالبات مردم از مسوولان است و در هفت اصل قانون اساسی مشتمل بر اصول 7 و 100 تا 106 قانون اساسی که بر شوراها متمرکز است از شوراهای محله نام برده شده است.

قالیباف در ادامه اظهار کرد: معتقدم در نظام حکمرانی، به دو سطح ملی و محلی نیاز داریم و سیستم متمرکز امروز نمی‌تواند برای اداره کشور کارآمد باشد، بنابراین کاری را که جنس آن تولی‌گری باشد باید در سطح ملی و اموری که جنس آن تصدی‌گری است باید در سطح محلی دنبال کرد. وی اضافه کرد: از این جهت در بحث مدیریت یکپارچه شهری که برای قانونمند شدن آن طرحی در دستورکار مجلس است، مسائل شوراها و شهرداری‌ها را تعیین تکلیف خواهیم کرد و شما می‌توانید پیشنهادات خود را به کمیسیون امور داخلی کشور که درحال آماده‌سازی این طرح برای ارسال به صحن است، ارائه کنید.
قالیباف خطاب به معتمدین محلات تهران، مدیران و مسوولان شورایاری‌ها و سرای محلات تهران گفت: شما از جنس مردم هستید و هیچ‌چیز نمی‌تواند مانع فعالیت شما شود، شاید کار شما سخت باشد اما قطعا شیرین و اثرگذار خواهد بود، بنابراین موضوعات مردم را دنبال کنید.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مردم‌باوری به‌عنوان یکی دیگر از عناصری که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی موثر بوده است، افزود: 85درصد اقتصاد ما دولتی است و همین مساله موجب زمینگیری ما شده است، بر همین اساس به همت شورایاری‌ها، کارهای بزرگی را در تهران دنبال کردیم و از امور کوچکی نظیر ساخت جداول و جوی‌های کوچک تا سازه‌های سنگین را با این روش اجرا کردیم.
وی ادامه داد: به‌جز شهرداری تهران در دوره حضور در نیروی انتظامی نیز، رویکرد جامعه‌محوری را به‌جای امنیت‌محوری دنبال کردم و با حضور مردم پای کارها، اقدامات مهمی انجام شد.
وی خطاب به معتمدین محلات که هر کدام از سابقه مسوولیتی در گذشته برخوردار بودند، بیان کرد: شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و خروجی آن که کارآمدسازی است و ما در کشور ضعف اساسی در آن داریم، به‌عنوان چهار موضوع مهم باید دنبال شوند.

 

ارسال نظر