|
شناسه خبر: 9551

رییس مجلس شورای اسلامی در نخستین کنگره معلمان انقلاب اسلامی تاکید کرد:

نظام آموزشی، نیاز به تحول دارد

کارهای برزمین‌مانده در آموزش‌وپرورش بسیار است و چالش‌های این حوزه نیاز به رسیدگی فوری دارند؛ از اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان تا سروسامان دادن به وضعیت آموزش دانش‌آموزان که طی قریب به دو سال گذشته با شرایط کرونا وضعیت خوبی ندارد؛ از کمبود معلم در مدارس کشور تا ریل‌گذاری اجرای سند تحول بنیادین؛ از تعیین تکلیف واژه «تحول» در آموزش‌وپرورش تا برقراری عدالت آموزشی؛ موضوعی که هم مورد تاکید رهبر انقلاب است و هم رییس قوه مقننه.

رهبر انقلاب چندی پیش در دیدار با فرهنگیان فرمودند: بعضی مطالب در برنامه درسی کنونی، صرفا محفوظاتی است که بدون هیچ سودی برای حال یا آینده دانش‌آموزان به ذهن آن‌ها سرازیر می‌شود که باید این موارد شناسایی و از آموزش‌ها حذف شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اختصاص ساعاتی به آموزش‌های مهارتی به‌جای مطالب غیرنافع گفتند: مسائلی همچون سبک زندگی اسلامی، تعاون و همکاری اجتماعی، مطالعه و تحقیق، فعالیت‌های جهادی، مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و نظم و قانون‌گرایی ازجمله مهارت‌هایی است که باید در مدرسه آموزش داده و از دوران کودکی و نوجوانی در افراد نهادینه شود.
ایشان میزان تحقق سند تحول آموزش‌وپرورش را خرسندکننده ندانستند و گفتند: با گذشت بیش از ۱۰سال از تنظیم سند و رفت‌وآمد وزیران متعدد که البته این تعدد مدیریت‌ها نیز نوعی آسیب و آفت است، به این سند به‌عنوان یک مجموعه کامل و به‌هم‌پیوسته عمل نشده است.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: اگر سند به اصلاح و تکمیل نیاز دارد، مسوولان این کار را انجام دهند، ضمن اینکه برای سنجش پیشرفت سند نیز باید شاخص‌های کمی معین شود. ایشان تاکید کردند: ما ازلحاظ تصمیم خوب و قانون خوب و سند خوب هیچ کمبودی نداریم. در کشور هرچه دل‌تان بخواهد ما تصمیم‌های خوب و سندهای خوب و مانند این‌ها داریم. آن چیزی که مهم است، این است که به این تصمیم‌ها عمل بشود. این را دنبال کنید. ایجاد قرارگاه کار آسانی است، لیکن ادامه‌ کار این قرارگاه‌ها و خروجی آن‌ها خیلی مهم است.
 
انتقاد به جابه‌جایی مکرر وزرای آموزش‌وپرورش
بعد از تاکیدات مقام معظم رهبری، حالا محمدباقر قالیباف، رییس مجلس نیز با اشاره به تاکیدات ایشان و ضرورت تغییر نگرش در آموزش‌وپرورش از جابه‌جایی مکرر وزرای آموزش‌وپرورش انتقاد کرد و گفت: آموزش‌وپرورش مهم‌ترین اولویت نظام است و شما از 
دو جهت جمع مخاطبان اصلی آموزش‌و‌پرورش هستید؛ اول از جهت اینکه همه هویت نظام آموزش‌وپرورش به معلمان آن است و دوم اینکه شما نیروهایی هستید که مبتنی بر باورهای انقلاب و روح و جان این انقلاب که امام عزیز ماست، شکل گرفته‌اید و این باور در روح و جان شما نهادینه شده است.
 
طرح رتبه‌بندی باید به‌درستی اجرا شود
رئیس مجلس که در نخستین کنگره معلمان انقلاب اسلامی حضور پیدا کرده بود، گفت: برای اجرای دقیق طرح رتبه‌بندی از آقای وزیر حتما مطالبه‌گری می‌کنم تا این طرح به‌درستی اجرا شود؛ چراکه یکی از مشکلات ما در کشور این است که قانون را به‌درستی اجرا نمی‌کنیم، در حوزه منزلت طرح رتبه‌بندی نه ابتدای کار است، نه انتها، این موضوع یک مُسکن بوده تا ما فرصت را فراهم کنیم تا یک چاره‌اندیشی دقیق را برای آموزش‌وپرورش در برنامه هفتم داشته باشیم؛ البته فراز و فرودهای زیادی داشتیم تا طرح رتبه‌بندی به اینجا رسید.
قالیباف  با   انتقاد از عدم اجرای صحیح برنامه‌های توسعه‌ در کشور گفت: به‌عنوان یکی از مسوولان قوا تلاش می‌کنم نظام حکمرانی در برنامه هفتم متفاوت از 6برنامه گذشته باشد، چراکه در 6برنامه گذشته شاهد بودیم که 70درصد از پیش‌بینی‌ها عمل نشده و تنها 30درصد در اهداف موفق عمل کردیم و معتقدم در آن 30درصد نیز اعمال مدیریتی نشده و خودبه‌خود اجرایی شده است، ما در دولت و مجلس انقلابی باید دِین خود را به امام و شهدا ادا و باید در شیوه برنامه‌ریزی تحول ایجاد کنیم که تحول در مسیر حکمرانی، آموزش‌وپرورش را نیز شامل می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین باید اقتصاد آموزش‌وپرورش را نیز سامان دهیم تا سایر عرصه‌ها هم متحول شوند؛ البته توجه به این بُعد به‌معنای معطل ماندن سایر بخش‌ها نیست و باید بخش‌های دیگر نیز به موازات هم پیش بروند. ما در آموزش‌وپرورش گرفتار این نگاه هستیم که می‌گویند آموزش‌وپرورش فقیر است اما می‌دانیم که آموزش‌وپرورش از برخوردارترین‌ بخش‌هاست.
رئیس مجلس با واکاوی نگاه‌ها و روش‌ خصوصی‌سازی در آموزش گفت: در این روش باید مراقب بود که دچار بی‌عدالتی و ازبین‌رفتن استقلال آموزشی نشویم.
 
ما در چاله ناکارآمدی و سوءمدیریت 
گرفتار هستیم
قالیباف ادامه داد: از طرفی می‌گویند آموزش‌وپرورش ما در چاله بی‌پولی است اما من معتقدم ما در چاله ناکارآمدی و سوءمدیریت گرفتار هستیم و امروز روزی است که باید با تفکر و ایده‌پردازی و دغدغه‌مندی و پرهیز از غفلت از این مسیر عبور کنیم. ما باید با به‌کارگیری ایده‌های نو، خلاقانه حرکت کنیم. اعتقاد دارم لازم است به مردمی‌سازی در حوزه نهاد آموزش توجه کنیم، اگر انقلاب اسلامی دو بال داشته باشد، یک بال آن سنت‌های الهی و خداباوری و اخلاص عمل است و بال دیگر آن مردم‌باوری است و هر جا مردم نبودند ما محکوم به شکست بودیم و ما باید نقش مردم را در آموزش‌وپرورش بپذیریم و به آن‌ها مسوولیت دهیم.
وی با بیان اینکه آموزش‌وپرورش یک نهاد اجتماعی بوده و نباید با خصوصی‌سازی آن آینده‌فروشی کرد، گفت: آنچنان که نباید با دولتی‌سازی و حجیم‌سازی، در چاله‌ ناکارآمدی گرفتار شویم، نباید آموزش‌وپرورش را به‌طور کامل خصوصی‌ کرد. آموزش‌‌وپرورش یک نهاد اجتماعی است که با باورهای انقلابی بر بستر مردم و برای دولت‌سازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی شکل گرفته است و اگر درست حرکت کنیم و پیش رویم، می‌توانیم در برنامه هفتم در هر فصل و هر سال شاهد تحول در مدرسه باشیم و این تحول را از محروم‌ترین نقاط تا برخوردارترین نقاط ببینیم.
قالیباف با انتقاد از نظام بوروکراسی و شکل‌گیری آن در سطوح مختلف گفت: در آموزش‌وپرورش، جغرافیا مدرسه است و معلم، هدف و محور تحول این دو عنصر است و ما به ستاد، کاری نداریم، متاسفانه نظام بوروکراسی، قوه چهارم شده و از قوای دیگر قوی‌تر  و لازم است این نظام را اصلاح کنیم و امروز ما نیازمند یک نظام حکمرانی هستیم و باید بدانیم بوروکراسی امروز براساس باورها و مسیر ما نیست.
رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تحول در آموزش‌وپرورش از معلم و مدرسه آغاز می‌شود و این تحول از ستاد آموزش‌وپرورش شروع نمی‌شود و ما در ناجا هم تحول را از پاسگاه و کلانتری آغاز کردیم و وقتی این برنامه را ارائه کردیم عده‌ای به ما خرده گرفتند و گفتند اصلا شما می‌دانید چقدر پاسگاه و کلانتری در کشور داریم و من گفتم بله می‌دانم که بیش از سه‌هزار کلانتری در کشور وجود دارد و اگر نتوانیم تحول در آن ایجاد کنیم دیگر نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و 9ماه بعد از آن تاریخ، سامانه110 فعال شد و همه دیدند فرمانده نیروی انتظامی از پنج جرم اصلی زودتر از همه مطلع می‌شود و حالا نیز بر این باورم، مدرسه و نظام آموزش‌وپرورش با یک حکمرانی درست می‌تواند مثل ساعت حرکت کند.
رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اولویت مهم و اول و آخر ما اقتصاد نیست، فرهنگ است و در فرهنگ نهادی است به نام آموزش و این نهاد یک عنصر مهم و حیاتی دارد به نام معلم و بس.

 

ارسال نظر