|
شناسه خبر: 9566

رییس مجلس به کهگیلویه و بویراحمد رفت

آغاز نظارت های ستادی

نظارت میدانی رییس مجلس اگرچه با روی‌کارآمدن دولت سیزدهم از مدار گذشته خارج شد و سرکشی به اقصی‌نقاط کشور مانند گذشته و با قید فوریت در دستورکار نبود اما حالا و پس از دقیق شدن محمدباقر قالیباف در ماه‌های گذشته بر رویکرد تقنینی مجلس و براساس ضرورت‌های پیش‌آمده پس از مشکلات اقتصادی اخیر، نظارت میدانی و گفت‌وگوی چهره به چهره با مردم یکبار دیگر در دستورکار قرار گرفته است.

در این راستا، محمدباقر قالیباف صبح دیروز در یک سفر نظارت ستادی در رأس هیاتی به استان کهگیلویه‌وبویراحمد سفر کرد و مورد استقبال نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار و مدیران استانی قرار گرفت. محمدسعید احدیان، دستیار سیاسی و رسانه‌ای رییس مجلس نیز روز گذشته در توییتی در این‌خصوص نوشت که از چند ماه پیش از سفر نظارتی امروز رییس و رؤسای کمیسیون‌های مجلس به استان محروم کهگیلویه‌وبویراحمد، با کمک نمایندگان استان، مسائل اصلی که حل آن با پیگیری و نظارت مجلس امکان‌پذیر است، مشخص و جلسات نظارتی با وزرای نفت، نیرو، بهداشت، راه و استاندار برگزار شده است. این نظارت ستادی با حضور در صحنه و نظارت میدانی تکمیل می‌شود. حضور در صحنه و نظارت میدانی رییس مجلس در روزهایی که رییس دولت دوازدهم اراده لازم برای انجام این اقدام را نداشت، فضای مثبتی را شکل داده بود و در این روزها نیز با توجه به مشکلات موجود، حضور قالیباف در صحنه هم‌راستا با حضور میدانی رییس‌جمهور، می‌تواند دغدغه‌های مردم را برطرف کند.
 
آغاز مرحله دوم سفرهای نظارتی قالیباف
 در این راستا، رییس مجلس در بدو ورود به استان کهگیلویه‌وبویراحمد در جمع خبرنگاران در تشریح برنامه‌های سفر نظارت ستادی خود و هیات همراه به این استان عنوان کرد: مرحله دوم سفرهای نظارتی ما با عنوان «نظارت‌های ستادی» با سفر به استان کهگیلویه‌وبویراحمد آغاز شده است. رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به فاصله‌ای که بین سفرهای نظارتی ایجاد شده است، بیان کرد: در دوره قبلی سفرها، فعالیت و تحرک دولت سابق آنقدر که باید و شاید وجود نداشت و ما بیشتر پروژه‌ها را در حوزه میدانی دنبال می‌کردیم اما با روی‌کار آمدن دولت جدید و حضور میدانی خوب، این جهت به ما در مجلس شورای اسلامی داده شد تا با نگاه و نظارت ستادی به معنای نظارت و کنترل بر پروژه‌ها مخصوصا در آستانه برنامه هفتم توسعه بتوانیم در سیاستگذاری‌ها و رهیافت‌هایی که به‌ویژه برای استان‌های محروم وجود دارد، اقدام کنیم. رییس قوه مقننه با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه در مجلس تصریح کرد: امیدواریم در برنامه بعدی توسعه بتوانیم پروژه‌های زمان‌بر و طولانی را تعیین‌تکلیف کنیم و با آغاز برنامه برخی از پروژه‌ها را که بیش از دو دهه زمان برده است ساماندهی کنیم.
 
سد مخزنی تنگ سرخ بشار و گلایه مردم از تملک اراضی‌شان
 پس از این سخنان، رییس مجلس در اولین برنامه نظارت ستادی خود در استان کهگیلویه‌وبویراحمد از طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار بازدید به عمل آورد. در بدو ورود قالیباف، عده‌ای از مردم برای بیان مشکلات خود درخصوص اجرای این طرح در محل حاضر شدند که رییس مجلس به محض اطلاع از حضور مردم، در میان آن‌ها حاضر و از نزدیک ضمن گفت‌وگو با مردم، مشکلات و مسائل آن‌ها را شنید که یکی از اصلی‌ترین مشکلات مردم، مشکل تملک اراضی این طرح است.
همچنین با توجه به اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات مردم بومی موضوع حل نشدن بحث تملک اراضی واقع‌شده در طرح بود، دکتر قالیباف عنوان کرد: قطعا این موضوع را پیگیری خواهم کرد و با توجه به همراهی رؤسای کمیسیون‌های انرژی و کشاورزی مجلس در این سفر، این موضوع باید تعیین تکلیف شود.
وی با تاکید بر اینکه اولویت باید با اراضی تحت عملیات کارگاهی طرح باشد، گفت: باید با ارزش‌سنجی اراضی، خسارات واردشده به مردم تعیین و کارشناسی شود. همچنین زمین‌ها باید با قیمت روز کارشناسی شود، نه اینکه نزدیک به 10سال زمین‌ها از افراد گرفته شود و ارزشیابی با نرخ 10سال گذشته صورت گیرد. رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اولویت در طرح سد مخزنی تنگ سرخ بشار، رفع مشکل تملک اراضی مردم است.
 
بازدید از پروژه پتروشیمی گچساران
 پس از این بازدید و شنیدن مشکلات مردم در این منطقه محمدباقر قالیباف و هیات همراه از پروژه پتروشیمی گچساران بازدید کردند. رییس مجلس شورای اسلامی در جریان این بازدید ضمن قدردانی از تلاش کارگران، مهندسان و کادر فنی مشغول در این پروژه عنوان کرد: بسیار خوشحالم که امروز شاهد یک اتفاق بزرگ در حوزه پتروشیمی هستیم. این پروژه که وظیفه آن تبدیل اتان به پلی‌اتیلن است از هدررفت خوراکی که در پتروشیمی بید بلند تولید می‌شود جلوگیری می‌کند، این دغدغه همواره از دوران دفاع‌مقدس تا زمانی که ما در قرارگاه سازندگی بودیم برای‌مان وجود داشت. رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سرمایه‌ای که در بید بلند تولید می‌شد و از بین می‌رفت و فقط آلودگی هوا ایجاد می‌کرد نزدیک به 60میلیارد دلار بود که با طراحی متخصصان داخلی این پتروشیمی راه‌اندازی و سرمایه‌گذاری بسیار خوبی صورت گرفته است. قالیباف با اشاره به اشتغالی که در این پروژه برای مردم منطقه ایجاد شده است، اظهار کرد: باتوجه‌به وجود حداقل 20درصد از صنایع نفت و گاز در استان کهگیلویه‌وبویراحمد، امیدواریم صنایع پایین‌دستی این پروژه نیز هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.
 
قالیباف: به‌دنبال رفع محرومیت در کشور هستیم
 محمدباقر قالیباف همچنین در ادامه سفر نظارت ستادی خود به استان کهگیلویه‌وبویراحمد از مرکز تازه‌تاسیس توانمندسازی و اشتغال‌آفرینی هاجر (ویژه بانوان) واقع در شهر دیشموک کهگیلویه‌وبویراحمد بازدید به عمل آورد. این مجموعه مختص توانمندسازی خانواده‌های دیشموک با محوریت اشتغال زنان و دختران در چند رشته آموزشی به‌ویژه در حوزه تولید پوشاک فعالیت دارد. تولیدی پوشاک سله‌بن در این مرکز سرمایه‌گذاری کرده است و تولیدات این مرکز به تهران ارسال و توزیع می‌شود.
رییس مجلس پس از این بازدید در جمع مردم دیشموک حاضر شده و با مردم دیشموک به گفت‌وگو پرداخت. رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با حضور در جمع مردم دیشموک یادآور شد: ما به‌دنبال رفع محرومیت در نقاط مختلف کشور هستیم و از طریق گروه‌های جهادی و همچنین کمیته امداد امام‌خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام محرومیت‌زدایی از دیشموک را به‌ویژه از طریق اشتغال‌آفرینی و توانمندسازی برای جوانان و دختران این منطقه دنبال می‌کنیم. رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امیدوارم با اقدامات صورت‌گرفته در حوزه توانمندسازی و اشتغال‌آفرینی به‌ویژه برای دختران خوب این منطقه آثار آن نمایان شود. همان‌طورکه در این نمایشگاه نیز مشخص بود گروه‌های جهادی و دختران دیشموک توانمندی‌های خود را در حوزه‌های مختلف به نمایش گذاشته بودند. حضور مسوولان در صحنه و در جریان امور قرارگرفتن و گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با مردم اگرچه بعد از مجلس یازدهم و دولت سیزدهم، ملموس‌تر شده است اما نباید از این مهم نیز غافل شد که علاوه‌بر تاثیرات مثبت اجرایی این حضور میدانی، گفت‌وگوی مستقیم مردم با مسوولان باعث شده است تا احساس رضایت بیشتری داشته باشند و نسبت‌به آینده امیدوارتر شوند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر