|
شناسه خبر: 9584

اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد برداشت شد

غنی‌سازی با سانتریفیوژهای پیشرفته

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران غنی‌سازی با سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 در فردو را آغاز کرده است. آژانس در گزارشی به اعضای این نهاد بین‌المللی که رویترز به نسخه‌ای از آن دست یافته، اعلام کرده است: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید می‌کند که ایران تزریق گاز هگزافلوراید اوارنیوم غنی‌شده تا 5درصد به آبشار 166سانتریفیوژی IR6 را در فردو آغاز کرده است». در این گزارش آمده است: سانتریفیوژهایی که ایران در فردو راه‌اندازی کرده با هدف افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم از 5 به 20درصد است.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم در ایران گفت: گازدهی به یک زنجیره جدید از ماشین‌های سانتریفیوژ IR6 حداقل دو هفته پیش به آژانس اطلاع داده شده بود و پیش‌تر آژانس در این خصوص اطلاع‌رسانی کرد که بلافاصله، رسانه‌های بین‌المللی نیز با هدف پیگیری اهداف خاص، آن را با بزرگنمایی منعکس کردند.
وی ادامه داد: اقدام دیروز ایران در برداشت محصول ۲۰درصد از این زنجیره بخش فنی پایانی این اقدام اعلام‌شده قبلی بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌تر اطلاع‌رسانی کرده و اخیرا هم راستی‌آزمایی شده است. سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: این اقدام سازمان انرژی اتمی در اجرای تکالیف قانونی سازمان در راه‌اندازی و گازدهی هزار دستگاه (۶زنجیره) از ماشین سانتریفیوژ IR6 صورت گرفته است.
چندی پیش بود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام کرده بود که «ایران آماده تزریق اورانیوم به سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات غنی‌سازی فردو است.» در گزارش قبلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا شده بود: «ما هیچ توضیحی از ایران درمورد اینکه آماده‌سازی این کشور راه را برای غنی‌سازی اورانیوم بین ۵ تا ۲۰درصد هموار می‌کند یا خیر، دریافت نکرده‌ایم».
«رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در مصاحبه با شبکه خبری العربیه گفته بود: «دوربین‌هایی که ایران از تاسیسات هسته‌ای خود برداشته، وظیفه ما در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را با مانع مواجه کرده است». وی ادامه داد: «ایران قابلیت‌های هسته‌ای خود را افزایش داده اما به آستانه تولید سلاح هسته‌ای نرسیده و امروز هیچ اطلاعاتی در دست نداریم که نشان دهد ایران سلاح هسته‌ای در اختیار داشته یا برنامه‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای دارد و این موضوع بسیار مهم است که به آن اشاره کردم».
شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه (۱۸خرداد/ ۸ژوئیه) قطعنامه‌ای را که ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم می‌کند با ۳۰رأی موافق، دو رأی مخالف (روسیه و چین) و سه رأی ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) به تصویب رساند. سازمان انرژی اتمی ایران ساعاتی قبل از تصویب این قطعنامه با صدور بیانیه‌ای از قطع فعالیت‌ تعدادی از دوربین‌های فرا‌پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران خبر داده بود.
در بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران آمده بود: «جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری‌های گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است که متاسفانه آژانس بدون اینکه در نظر داشته باشد که این همکاری‌ها ناشی از حسن نیت ایران است، نه‌تنها قدردان این همکاری‌ها نبوده، بلکه به‌نوعی آن را وظیفه ایران نیز تلقی کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفته شد از امروز فعالیت‌ دوربین‌های فرا‌پادمانی دستگاه اندازه‌گیری بر خط سطح غنا OLEM‌ و فلومتر آژانس قطع شود که دستور آن به مسوولان مربوطه داده شده است.»
این تحولات درحالی رخ داده‌اند که مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به‌‌جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند. ایران علاوه‌براین در سال۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل‌وفصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال۱۳۹۷ به‌صورت یکجانبه از این توافق خارج شد. دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

ارسال نظر