|
شناسه خبر: 9651

«صبح نو» سخنان خرازی و لاریجانی در مورد توانایی هسته ای ایران و نگرانی صهیونیست ها را بررسی کرده است

خط و نشان ایران

هرچند رییس‌جمهور فرتوت آمریکا یکی از اهداف سفر منطقه‌ای خود به غرب آسیا را بر پایه ایران‌هراسی و انزوای ایران قرار داده بود و برای جلب نظر دوستان منطقه‌ای خود مدعی شد که «آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح اتمی دست یابد.» اما به اذعان تمام کارشناسان و رسانه‌های غربی، عربی و صهیونیستی او نتوانست کشورهای منطقه را علیه ایران متحد و جبهه آشکار نیرومندی علیه ایران شکل دهد.

خرازی: توانایی فنی ساخت بمب هسته‌ای را داریم
 اظهارات اخیر رییس‌جمهور آمریکا که در سفر به جده مدعی شده بود به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای فشار بر برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد و مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود با واکنش ایران همراه شد. در همین زمینه «کمال خرازی»، رییس شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‌وگو با شبکه «الجزیره»، با اشاره به نشست جده گفت: «بیانیه قدس» تنها یک بیانیه تکراری است که هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی افزود: از اظهارات سعودی مبنی بر دراز کردن دست دوستی استقبال می‌کنیم و آماده گفت‌وگو و بازگرداندن روابط به حالت عادی هستیم. ایران و عربستان‌سعودی دو کشور منطقه‌ای مهم هستند و حل اختلافات میان آن‌ها منجر به تحول منطقه‌ای خواهد شد. خرازی ادامه داد: صحبت از «ناتوی خاورمیانه» یک تفکر سطحی است و عربستان‌سعودی تاکید کرد که اینچنین طرحی، مطرح نیست. وی تصریح کرد: رژیم اسرائیل در مرحله ضعف است و حمایت «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا، آن را به صدر برنمی‌گرداند.
 خرازی سپس اعلام کرد: تنها راه‌حل بحران‌های منطقه، تشکیل یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای برای حل اختلافات سیاسی و امنیتی است. قطر پیشنهادهای مهمی درخصوص گفت‌وگوی منطقه‌ای ارائه کرده و ما آمادگی کامل خود را برای این موضوع اعلام کرده‌ایم. برای آغاز یک گفت‌وگوی منطقه‌ای همه کشورهای مهم مانند سعودی، ترکیه، مصر، قطر و غیره را فرامی‌خوانیم. وی ضمن اعلام اینکه ایران با احدی درباره برنامه موشکی و سیاست‌‎های منطقه‌ای خود مذاکره نمی‌کند، افزود: قبول این موضوع به معنای تسلیم شدن است.
خرازی همچنین در پاسخ به بایدن گفت: برکسی پوشیده نیست که ما توانایی فنی ساخت بمب هسته‌ای را داریم اما تصمیم به انجام چنین کاری نداریم. فقط در عرض چند روز غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ به ۶۰درصد رساندیم و به‌راحتی می‌توانیم آن را تا ۹۰درصد برسانیم.
 
واقعیتی که صهیونیست‌ها را به جان هم انداخت
اظهارات رئیس شورای راهبردی سیاست خارجی ایران با شبکه الجزیره بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عبری زبان پیدا کرده و باعث درگیری جناح‌های مختلف صهیونیست با یکدیگر شده است.  رسانه های صهیونیستی، اظهارات کمال خرازی را به عنوان نماد ضعف اسرائیل در قبال جمهوری اسلامی ایران و ناکارآمدی یائیر لاپید درگرفتن قول‌های قوی از جو بایدن علیه ایران توصیف کردند. پایگاه عبری زبان 0404 در خبری در این رابطه اعلام کرد: دانی دانون، رئیس حزب جهانی لیکود سخنان کمال خرازی را نماد شکست یائیر لاپید در استفاده از سفر رئیس جمهور آمریکا توصیف کرد. به نوشته این رسانه صهیونیست، دانون که سفیر سابق رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد هم بود، لاپید را فاجعه‌ای برای اسرائیل توصیف و تاکید کرد وقتی ایران اعلام می‌کند که توانمندی تولید بمب هسته‌ای را دارد…
 «دانی دنون»، سفیر سابق رژیم موقت صهیونیستی در سازمان ملل به اظهارات «کمال خرازی» واکنش نشان داد و در حساب توییتری خود نوشت که سفر «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا به اسرائیل شکست خورد و نخستین نشانه‌های این شکست نیز افتخار ایران به توان نظامی خود است. وی افزود: «به‌ویژه اینکه ایران درک کرد که گزینه نظامی علیه آن در سفر بایدن به منطقه، مطرح نیست». دنون همچنین «یائیر لاپید»، نخست‌وزیر کنونی رژیم‌صهیونیستی را فاجعه‌ای برای این رژیم خواند و تاکید کرد که تل‌آویو بازدارندگی ارتش و امنیت برای شهروندانش را احیا خواهد کرد. وی تصریح کرد: رژیم اسرائیل در مرحله ضعف است و حمایت «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا، آن را به صدر برنمی‌گرداند.
 
جواد لاریجانی: اگر بخواهیم، سلاح هسته‌ای می‌سازیم
 اما علاوه بر خرازی، دبیر سابق ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه نیز در گفت‌وگوی ویژه خبری تاکید کرد که «اگر ایران به این نتیجه برسد که سلاح هسته‌ای بسازد کسی نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد». جواد لاریجانی با بیان اینکه سیاست‌های آمریکا مانند سن بایدن فرتوت است و آن‌ها در مقابل ما ناتوان هستند، گفت: عربستان‌سعودی هر چقدر که سلاح بخواهد اروپا و آمریکا در اختیار سعودی‌ها می‌گذارند اما سلاح‌های پیش‌پاافتاده‌ای که در یمن آن‌ها را بیچاره کرده است. این کارشناس مسائل سیاسی همچنین گفت که دنیای این تسلیحات و ژست‌های تسلیحاتی کاملا عوض شده و ظهور مساله مقاومت در اینجا مطرح است؛ مقاومت فقط بازوی نظامی نیست، مقاومت یک ایده است که در آن مقاومت نظامی است، نه تروریسم و حمله. محمدجواد لاریجانی معتقد است که ایران قدرت تاثیرگذار معنوی، سیاسی است و در ذهن دشمنان به‌عنوان یک عنصر قوی در منطقه ظاهر شده چراکه آمریکایی‌ها در نقشه امنیت ملی خود سه کشور را برای منافع ملی خطرناک می‌بینند که این سه کشور شامل چین، روسیه و ایران می شود.
محمدجواد لاریجانی در میانه برنامه در پاسخ به این پرسش که سفر بایدن به رژیم‌صهیونیستی را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: در سفر بایدن به اراضی اشغالی آن‌ها هم‌قسم شدند تا نگذارند ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و طبیعتا ما مطابق فتوای رهبر انقلاب و شرع اجازه نداریم تا به دنبال تولید سلاح‌های کشتار جمعی ازجمله‌ اتمی پیش برویم اما اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم کسی نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد. به گفته این کارشناس مسائل سیاسی، کندی ای که در جریان برجام اتفاق افتاد به‌سرعت بازسازی می‌شود و توان هسته‌ای ایران چیزی نیست که با بمباران از بین برود؛ چراکه تحلیلگران نظامی می‌گویند توانمندی جمهوری اسلامی ایران محصور نیست.
 
گزارش آژانس: توانایی ساخت چهار بمب اتمی در سه‌ماه
 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گزارش 27خرداد خود مدعی شده بود: «آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی حاکی از رسیدن زمان «فرار اتمی» ایران به ساعت صفر و فراهم آمدن آمادگی برای انجام یک انفجار اتمی در کمتر از یک ماه (زمان لازم برای مونتاژ قطعات محموله انفجاری) و قابلیت ساختن چهار بمب در کمتر از سه ماه، بعد از اتخاذ تصمیم به آغاز حرکت است.»
«فرار اتمی» یا (break out) اصطلاحی است که در مورد زمان لازم برای دسترسی به سوخت کافی برای ساختن بمب یا مبادرت به انفجار اتمی، بعد از آغاز حرکت در این مسیر، به کار می‌رود. مطابق اظهارات مسوولان وقت دولت آمریکا، در سال۲۰۱۶ و از زمان اجرایی شدن توافق اتمی ماه ژوئیه سال۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی، ایران به‌دلیل کاهش دادن ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود و همچنین محدودیت تعداد و کیفیت کار سانتریفیوژهایی که داشت، در فاصله یک سال تا ظرفیت ساختن بمب بود. درحال‌حاضر این فاصله کاملا پر شده و ایران در هر زمان که بخواهد قادر به ساختن بمب اتمی یا دست‌کم مبادرت به انفجار اتمی آزمایشی و پیوستن (اعلام شده یا اعلام نشده) به گروه کوچک (۹کشور شناخته‌شده) دارای بمب اتمی است. طبق گزارش آژانس، «ایران با استفاده از اورانیوم ۲۰درصد غنی‌شده موجود و افزایش غلظت آن به حد نظامی (۹۰درصد)، به کمک سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر کنونی خود (آی‌آر۴ و آی‌آر۶)، می‌تواند طی یک‌ماه اورانیوم کافی با غلظت نظامی برای ساختن دو بمب یا انجام دو انفجار اتمی آزمایشی داشته باشد.» بنا بر تخمین تازه آژانس، ایران تا تاریخ ۱۵ماه مه سال جاری، دست‌کم ۲۳۸.۴کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۲۰درصد به‌صورت گاز و ۳۶کیلوگرم در سایر اشکال شیمیایی داشته است. این گزارش می‌افزاید: «با استفاده از یک آبشار شامل ۱۶۶سانتریفیوژ مشغول‌به‌کار در مرکز فردو، هر ماه ۲۰کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۲۰درصد آماده می‌شود. با درنظرداشتن حجم اورانیوم ۲۰درصد غنی‌شده کنونی، از زمان آغاز فرار اتمی و با استفاده از باقیمانده اورانیوم با غلظت تا ۲۰درصد و بخشی از اورانیوم حدود ۴.۵درصد غنی‌شده، ایران می‌تواند سومین بمب اتمی خود را تا فاصله یک‌ماه و نیم بعد بسازد.»
 
چرا ایران سلاح هسته‌ای نمی‌سازد؟
 حال با اظهارات کمال خرازی، جنجال رسانه‌ها علیه ایران آغاز شده است. جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است که هیچ قصدی برای تولید سلاح هسته‌ای ندارد و تولید تسلیحات کشتار جمعی در دکترین این کشور قرار ندارد. مانع اصلی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، فتوای رهبرانقلاب درخصوص حرمت کاربرد سلاح اتمی است؛ البته رسانه‌های غربی مدعی هستند این فتوا تابع شرایط و زمان و مکان است و احتمال دارد با تغییر شرایط حکم این فتوا نیز تغییر کند.
 بنابراین ایران ازلحاظ علمی توانایی دستیابی به این سلاح را دارد و هیچ قدرتی نیز نمی‌تواند مانع دستیابی ایران به اهدافی شود اما خود اعتقادی به آن ندارد. همچنان‌که «میخائیل اولیانوف»، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در واکنش به جنجال برخی رسانه‌ها درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، در پیام توییتری نوشت: «برای اینکه دقیق باشیم، ایران مدت‌هاست در پاسخ به سیاست فشار حداکثری که ازسوی ترامپ آغاز و ازسوی بایدن ادامه یافت، اورانیوم را تا 60درصد غنی‌سازی می‌کند.» اولیانوف در ادامه تاکید کرد: «اما عالی‌ترین مقام‌های ایران مدت‌ها پیش، به‌صراحت اعلام کرده‌اند که تهران تولید سلاح هسته‌ای را رد می‌کند».

 

ارسال نظر