|
شناسه خبر: 9701

قالیباف: مشکلات با نگاه فرهنگی قابل حل است

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی که در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: بسیاری از مشکلات کشور با نگاه فرهنگی قابل‌حل است.

اگر بسیاری از اندیشمندان به‌تازگی بر اهمیت فرهنگ پی برده‌اند باید گفت که انقلاب اسلامی بر پایه فرهنگ شکل گرفته است و ما پیش‌تر به اهمیت این موضوع پی برده‌ایم. وی با تاکید بر ضرورت وجود نگاه فرهنگی در بسیاری از مسائل همچون اقتصاد گفت: باید توجه داشت علت اینکه مشکلات اقتصادی حل نمی‌شوند این است که نسبت‌به اقتصاد فهم فرهنگی نداریم.
رییس مجلس با اشاره به عظمت و عمق نفوذ انقلاب اسلامی گفت: بی‌شک در چهار دهه گذشته آمریکایی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که به شیوه نظامی نمی‌توان جمهوری اسلامی را شکست داد و از این رو بر حوزه فرهنگی و تغییر باور‌ها و مدیریت‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
وی همچنین با اشاره اهمیت انقلابی بودن مدیران گفت: هر کسی که کارآمدی دین در جامعه را به اثبات برساند، انقلابی است و در مسیر انقلاب حرکت می‌کند. رییس مجلس با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور ادامه داد: متاسفانه اقتصاد ما آلوده به رباست و ربا جنگ با خداست.
قالیباف سپس به رویکرد شهیدسلیمانی در حل مشکلات و مواجهه با مسائل اشاره کرد و گفت: شهیدسلیمانی به‌جای نگاه تهدیدمحور، نگاه جامعه‌محور داشت و نگاهش به مردم بود از این رو به جمهوری اسلامی نگفت که به من تیپ و لشکر دهید و مسائل مربوط به امنیت و دفاع را با نگاه فرهنگی حل کرد و با همین رویکرد توانست پای آمریکا را از منطقه ببرد و نیرو‌های حیوان‌صفت داعشی را جمع کند.
رییس مجلس گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرارگاه صدور فرهنگ قرآنی، فرهنگ انقلاب و اسلام سیاسی امام(ره) است. قالیباف در جمع رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور اظهار داشت: این قرارگاه باید محل کشف افرادی باشد که مخلصانه قصد فعالیت فرهنگی دارند. وی انتشار وسیع «سرود سلام فرمانده» را نمونه‌ای از فعالیت مخلصانه در حوزه فرهنگی دانست و گفت: نیازمند چنین فعالیت‌های مجاهدانه در حوزه فرهنگی هستیم. رییس مجلس در پایان گفت: اگر خواستار موفقیت جمهوری اسلامی هستیم باید مجاهدانه عمل کنیم و باید باور‌های سال۵۷ را دوباره باور کنیم؛ البته با تجربه‌ای چهل‌ساله که تاکنون اندوخته‌ایم.
وی با بیان این که امروزه همه ما شکل هم شدیم اما هیچ کدام شکل انقلاب نیستیم اظهارکرد: انقلابی با حرف‌های مفت و تند و به تعبیر رهبر انقلاب با سوپرانقلابی‌ها، انقلابی نمی‌شود؛ امروز هر کسی کارآمدی دین را در جامعه به اثبات برساند، انقلابی است؛ یعنی به جوان امروز که نشان دهد نظریه اسلام سیاسی امام می‌تواند زندگی مردم را هم در بعد معنوی و هم مادی اداره کند؛ چنین رفتاری بیانگر انقلابی بودن است و هرکسی غیر از این رفتار کند ضدانقلاب بوده و در مسیر انقلاب حرکت نکرده است.

ارسال نظر