|
شناسه خبر: 9749

قالیباف:

شبکه ملی هشدار از حوادث راه‌اندازی شود

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی دیروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فرارسیدن ایام مصیبت اهل‌بیت(ع) و عزاداری بر سیدالشهدا(ع) را به همه دوستداران اهل‌بیت تسلیت عرض می‌کنم.

وی در ادامه افزود: اگر کسی می‌خواهد مردم ایران را بشناسد و واقعیت دینداری این مردم را درک کند، امروز به پهنه ایران اسلامی نگاه کند که با وجود تنوع خرده‌‌فرهنگ‌ها و سبک‌های گوناگون سوگواری چگونه غرق در عزاداری برای سید و سالار شهیدان است. ببینیم که چگونه این مردم مال و سلامتی و اعتبار و همه‌چیزشان را برای تعظیم شعائر به میدان می‌آورند. ببینیم چگونه جوانان این سرزمین میداندار بزرگ‌ترین مجالس عزاداری می‌شوند و اخلاص و تدبیر را در مدیریت امور جمع می‌کنند، بدون اینکه مقام و منصبی یا توقعی در کار باشد.
رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خدا رحمت کند شهیدسلیمانی را که این مردم را خوب شناخته بود و در یک کلام این تابلو پرشکوه را به تصویر کشید که «ما ملت امام حسینیم.»
قالیباف خاطرنشان کرد: محرم و صفر هر سال فرصت بی‌نظیر گسترش معارف دین و جوشش عواطف دینی مردم است. هیچ‌کسی نمی‌تواند در این سرمایه بزرگ مردمی تردید کند، چراکه مثل انکار روز روشن است.
وی در ادامه گفت: اما این سرمایه برای اینکه در همه مقاطع و مسائل بیشترین بازده خود را نشان دهد نیاز به تقویت هوشمند و پرهیز از دخالت بیجا دارد؛ اینجاست که نیازمند فناوری اجتماعی برای تبدیل ایمان مردم به عمل صالح جمعی هستیم، مثل آنچه در رزمایش مواسات در دوران گرفتاری کرونا دیدیم که چگونه به دست خود مردم گره از کار مردم باز شد و سازوکاری کارآمد هم بود. جا دارد صاحب‌نظران با ملاحظه همه ظرایفی که چنین موضوعاتی دارد به تامل و مرور تجربه‌ها در این زمینه بپردازند و به جهاد تولید فکر و ایده بپیوندند.
رییس مجلس شورای اسلامی در موضوع جاری شدن سیل در نقاط مختلف کشور بیان کرد: در این رابطه نیازمند تاکید مجدد است که تمامی امکانات کشور برای رسیدگی فوری به مشکلات مردم به‌خصوص یافتن مفقودان و درمان مجروحان بسیج شوند و جبران خسارت‌های واردآمده به مردم در دستورکار نهادهای ذی‌ربط قرار گیرد.
قالیباف افزود: علاوه‌براین باید توجه داشت که صرف رسیدگی مقطعی به مشکلات و علاج وقایع از وقوع آن‌ها بدون شک کافی نیست. شهرداری‌ها موظف به ارائه گزارش مستمر درخصوص عملیات لایروبی و پاکسازی کانال‌ها و مسیل‌ها هستند و باید به وظایف قانونی خود برای مدیریت حوادثی نظیر آنچه در هفته گذشته تجربه کردیم عمل کنند. بخش قابل‌توجهی از این اتفاقات در صورت عمل به همین وظایف قابل مدیریت هستند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: علاوه‌بر تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی هشدار و پیش‌آگاهی از حوادث، نظام امداد و نجات کشور وضعیت استقرار نیروها، تامین تجهیزات و آموزش‌های لازم نیز باید باتوجه‌به تجارب موجود به‌طور جدی متحول شود و همین‌طور که در نطق هفته قبل اشاره کردم، در اسرع وقت کمیسیون‌های عمران و کشاورزی گزارش خود را هم از عملکرد و هم از خسارت‌ها مخصوصا در عرصه مشکلات باغات، دام و طیور و خسارت‌هایی که وارد شده به صحن مجلس ارائه کنند.

ارسال نظر