|
شناسه خبر: 9757

کنعانی و باقری بر آمادگی ایران برای ادامه مذاکرات تاکید کردند

پایان ماراتن هسته‌ای؟

مذاکرات هسته‌ای با یادداشت روزهای گذشته جوزپ بورل وارد فاز جدیدی شد و پس از چند روز شاهد زمزمه‌هایی درخصوص ازسرگیری مذاکرات هستیم.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان روز گذشته در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در تشریح آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر مذاکره حضور داشته است؛ روند مذاکره را یک روند منطقی و معقول می‌دانیم و بر رسیدن به توافق جامع و پایداری که منافع جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه منافع اقتصادی را در چارچوب توافق برجام تامین کند، تاکید داریم.
ایران که انعطاف‌های زیادی در دورهای جدید مذاکرات داشته و پیشنهادات سازنده نیز ارائه کرده است، حالا با اظهارات سخنگوی وزارت خارجه اگر طرف آمریکایی به‌عنوان طرف اصلی در تعیین روند مذاکرات و گفت‌وگوهای رفع تحریم، به‌اندازه جمهوری اسلامی ایران سازنده عمل کند و به ابتکارات مثبت جمهوری اسلامی ایران واکنش مثبت نشان دهد، به توافق نزدیک خواهیم بود. اقبال ایران به ادامه مذاکرات که در ماه‌های گذشته همواره مورد تاکید قرار گرفته است؛ درنهایت راه به جایی نبرده است و آمریکایی‌ها با استفاده غیرمنطقی از اهرم‌های خود به‌دنبال فشار حداکثری و امتیاز بیش تر از ایران هستند.
سفرهای پی‌درپی نمایندگان اتحادیه اروپا به تهران و اظهارات متعدد آن‌ها اگرچه باز هم ازسوی جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تکرار شده اما درنهایت بدون انتفاع اقتصادی ایران از احیای برجام نمی‌توان به نقطه قابل اتکایی رسید. بورل در ابتدای یادداشت روزهای اخیر خود در روزنامه فایننشال‌تایمز تحت عنوان «اگر قصد نجات برجام را داریم، اکنون زمان تصمیم‌گیری است» می‌نویسد که متنی را آماده کرده که با جزئیات دقیق به لغو تحریم‌ها و همچنین گام‌های هسته‌ای موردنیاز برای احیای برجام می‌پردازد. بورل از متن مذکور به‌عنوان بهترین توافق ممکن یاد می‌کند که وی به‌عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات وین، آن را امکان‌پذیر می‌داند. متنی که بلافاصله فضای جدید و مواضع مشخصی را ازسوی همه طرف‌ها شکل می‌دهد.
 
ارائه نظرات ایران درخصوص متن جدید بورل
کنعانی درباره مواضع اخیر بورل نیز روز گذشته گفت که در روزهای گذشته پیام‌های مختلفی تبادل شد. جوزپ بورل در این زمینه متنی را مبتنی بر مذاکرات گذشته ارائه کرده و همه طرف‌ها آن را دریافت کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نیز این پیشنهادات را دریافت کرده و طرف ایرانی متن و پیشنهادات را به‌دقت بررسی کرده و نقطه‌نظرات خود را ارائه داده است.
اگرچه آمریکایی‌ها همواره با فرافکنی و زیاده‌خواهی مذاکرات را به پرتگاه برده‌ اما مقامات اروپایی در بازی هماهنگ با آن‌ها تلاش کرده‌اند تا ایران را برای رسیدن به توافق ترغیب کنند. ایران پس از دریافت ایده بورل، با طرح و ارائه ایده خود آمادگی خود را برای حاضر شدن در میز مذاکرات ارائه کرد. تلاش‌های بورل و همکارانش برای ازسرگیری مذاکرات اگرچه موضوع جدیدی نیست اما نشان‌دهنده وجود یک راه برای حل مناقشه ایران با غرب است؛ هرچند بورل در همین یادداشت به شکست کارزار فشار حداکثری اشاره می‌کند اما علی‌رغم این مهم، آمریکایی‌ها هنوز هم این اهرم را زمین نگذاشته‌اند و تلاش می‌کنند تا با فشار بیشتر ایران را مطیع و منافع حداکثری خود را به دست آورند.
کنعانی در همین رابطه روز گذشته تصریح کرد که ما شاهد تلاش و تحرک طرف‌های دیگری نیز بودیم و گفت‌وگوی نسبتا مفصل رییس‌جمهور فرانسه و رییس‌جمهور کشورمان درباره موضوعات ناظر بر همین مساله بود و طرف فرانسوی بر نزدیک کردن دیدگاه‌ها تلاش کرد. از هر ابتکارعمل کمک‌کننده برای دستیابی به توافق استقبال می‌کنیم و همواره واکنش مثبت نشان داده‌ایم. در این زمینه تاکید می‌کنم ما همواره منعطف بوده و در میز مذاکره حضور داشته‌ایم.
 
کنعانی: احتمالا دور جدید مذاکرات 
به‌زودی برگزار شود
برجام و مذاکرات برای احیای آن اگرچه عمر طولانی ندارد اما فراز و فرودهای زیادی را از سر گذرانده است؛ از عکس یادگیری برای توافقی کم‌عمر گرفته تا خروج ترامپ از آن و حالا مذاکره برای احیای آن، همه نتیجه کنش کشورهای قدرتمند دنیا در حدود هفت سال است؛ موضوعی که در این روزها نیز هنوز موردتوجه است و مقامات غربی باز هم با یک تقسیم کار تکراری به‌دنبال فضاسازی برای تحمیل خواسته‌های خود به ایران هستند. ایران که در این سال‌ها همواره با رویکرد مثبت در مذاکرات حاضر شده است، براساس اظهارات روز گذشته، کنعانی در آینده نیز مسیر گذشته خود را ادامه خواهد داد.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد که این احتمال وجود دارد ما در آینده نزدیک بتوانیم درخصوص تعیین زمان مذاکرات نیز به یک نتیجه برسیم و احتمالا دور جدیدی از مذاکرات را شاهد باشیم اما باید تاکید کنم که این موضوع کاملا به اراده طرف مقابل به‌ویژه طرف آمریکایی بستگی دارد که واقعا برای دستیابی به یک توافق منطقی و معقول پایدار آمادگی خودش را نشان دهد.
درحالی شاهد این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هستیم که علی باقری بعد از یادداشت بورل در حساب کاربری خود نکاتی را مطرح کرده بود و چند روز پس از آن یعنی عصر یکشنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: ما ایده‌های پیشنهادی شکلی و محتوایی خود را به‌منظور هموار ساختن مسیر برای جمع‌بندی سریع مذاکرات وین که با هدف اصلاح یک شرایط پیچیده خسارت‌بار ناشی از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا آغار شده، به طرف‌های مقابل ارائه دادیم.
 
اعلام آمادگی باقری برای جمع‌بندی مذاکرات در زمان کوتاه
وی با بیان اینکه ‌ما به‌صورت نزدیک با شرکای برجامی خود، به‌ویژه هماهنگ‌کننده، به‌منظور ارائه فرصتی دیگر به آمریکا برای نشان‌دادن حسن‌نیت و مسوولیت‌پذیری خود کار می‌کنیم، اعلام کرد: ایران آماده جمع‌بندی مذاکرات در مدت زمان کوتاهی است، اگر طرف مقابل نیز آماده اقدام مشابه باشد.
در شرایط شکل‌گرفته و باتوجه‌به اظهارات پی‌درپی مقامات غربی در روزها اخیر، آغاز مذاکرات بار دیگر موردتوجه قرار گرفته است. با فضای شکل‌گرفته دو طرف با برداشتن گام‌های اساسی می‌توانند به یک توافقی که منافع طرفین را تامین کنند، دست یابند. جمهوری اسلامی ایران تنها به‌دنبال انتفاع اقتصادی از برجام است و اگر آمریکایی‌ها توجه کافی به این رویکرد داشته باشند، توافق از هر زمانی در دسترس‌تر است.
ایران در روزهای اخیر به‌خوبی انعطاف خود را بار دیگر نشان داده و با طرح جمع‌بندی مذاکرات در زمان کوتاه، پیام مهمی را به غربی‌ها مخابره کرده است. با جدیت طرف مقابل و با انعطاف قابل‌توجه ایران انعقاد توافق و پایان مذاکرات در زمانی کوتاه می‌تواند منافع همه طرف را تامین و به مناقشه چندساله هسته‌ای ببن ایران و غرب پایان داد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر