|
شناسه خبر: 9781

دور جدید مذاکرات احیای برجام به پایان رسید

پیشرفت های کوچک

مذاکرات برای رفع تحریم درحالی در وین پیش می‌رود که متنی که روی آن رایزنی می‌شود در قیاس با متن اسفندماه پیشرفت هایی داشته و از جهت ارائه اطمینان اقتصادی به فعالان و شرکای تجاری ایران، امتیازاتی دارد؛ موضوعی که امکان توافق را بیشتر از قبل کرده است.

خوش‌بینی به مذاکرات
 دور جدید مذاکرات از روز پنجشنبه ۱۳مرداد در شهر وین آغاز شد. به همین منظور «علی باقری»، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران صبح پنجشنبه در رأس هیاتی برای شرکت در دور جدید مذاکرات رفع‌ تحریم‌ها وارد شهر وین شد و در دو روز گذشته، رایزنی‌هایی را با هیات‌های روسیه، چین و اتحادیه اروپا در وین انجام داده است؛ مذاکراتی که امروز تمام هیات‌های مذاکراتی نسبت‌به آن خوش بین هستند تاجایی‌که «انریکه مورا»، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفته است: «مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین پیشرفت داشته و به‌زودی این گفت‌وگوها خاتمه خواهند یافت.» مورا با بیان اینکه به مذاکرات خوش بین هستم، اضافه کرد: «داریم پیش می‌رویم و من انتظار دارم مذاکرات را به‌زودی ببندیم.» میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم گفت: «۵دقیقه یا ۵ثانیه با خط پایان فاصله داریم.» او اضافه کرد: «مذاکرات به‌ویژه برای ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها حساس هستند. نمی‌توانم ضمانت دهم اما برداشت‌ موجود این است که گفت‌وگوها دارند در مسیر درست پیش می‌روند.»
 توافق بر سر متن بورل
 حال گویا متن پیشنهادی بورل موردتوجه تیم‌های مذاکره‌کننده قرار گرفته است. پیش‌نویسی که در قیاس با گذشته از جنبه‌های مختلف بهبود پیدا کرده است؛ این پیش‌نویس، چه از منظر «پایداری رفع تحریم‌ها و اطمینان‌بخشی به فعالان اقتصادی» و چه از نظر «حفظ دستاوردها، دانش و زیرساخت هسته‌ای» و چه از جنبه حراست از «امکان بازگشت‌پذیری سریع»، در مقایسه با سند برجام و همینطور پیش‌نویسی که در ادوار پیشین به دست‌آمده بود،  ارتقا پیدا کرده است. البته اولیانف اعتقاد دارد این پیش‌نویس تنها مختص بورل نیست و «به‌طور جمعی ازسوی همه شرکت‌کنندگان در گفت‌وگوهای وین ازجمله روسیه و چین مورد بحث قرار گرفته است.» این دیپلمات روس گفته است: ‌«اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات، اخیرا فقط چند اصلاحیه مفید ارائه کرده است که ما کاملا از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

خواسته ایران، حل مسائل ادعایی پادمان
 اراده ایران برای انجام توافق، با سفر سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان همراه با تیم مذاکره‌کننده ایرانی به وین آشکار است. در این مذاکرات نهایی آنچه علاوه‌بر انتفاع اقتصادی برای ایران اهمیت دارد، حل مسائل پادمانی است. درحقیقت از منظر ایران حل موضوع مباحث پادمانی آزمون حسن‌نیت و جدیت طرف مقابل محسوب می‌شود.
ایران اعتقاد دارد طرف مقابل نمی‌تواند با بیان این بهانه که موضوعات پادمانی امری فنی است، از حل‌وفصل این موضوعات شانه خالی کند؛ چراکه سابقه عملکرد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که تصمیمات و قطعنامه‌های این نهاد انگیزه‌هایی سیاسی دارند. مانند آنچه در رفتار گروسی، رییس آژانس شاهد بودیم و در سرزمین اشغالی و همنوا با مقامات رژیمی که کمترین تعهدی نسبت‌به مقررات حاکم بر روند فعالیت‌های هسته‌ای کشورها ازجمله پادمان هسته‌ای موسوم به«ان‌پی‌تی» از خود نشان نداده است، ایران را با ادعاهای واهی محکوم کند؛ ادعاهایی که منجر به صدور قطعنامه علیه کشورمان در شورای حکام شد. ایران نمی‌تواند در عین اجرای محدودیت‌ها و تعهدات هسته‌ای-برجامی و اقدامات اعتمادساز، بپذیرد که همچنان متهم به عدم اجرای تعهدات پادمانی باشد و هر لحظه با بهانه‌های واهی و سیاسی آژانس ایران را با سوال‌های بی‌پایان محکوم کند. از سوی دیگر، طرف‌های مقابل پیش از این در سال2015 در متن برجام نیز تعهدی سیاسی برای مختومه کردن ادعاها علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در شورا ارائه کرده‌اند.
 لزوم اثربخشی پایدار رفع تحریم‌ها
 علاوه‌بر موضوعات پادمانی، یکی دیگر از مواردی که باید از آن اطمینان یافت، «اثربخشی پایدار رفع تحریم‌ها»است؛ به این معنی که شرکای اقتصادی و فعالان در بازار ایران باید این اطمینان را داشته باشند که قراردادهای منعقده با جمهوری اسلامی ایران از پایداری لازم برخوردار است. اگر طرف آمریکایی از خواست منطقی ایران برای پایدار کردن رفع تحریم‌ها، سر باز زند، نشانگر آن است که واشنگتن به‌دنبال حفظ اثربخشی تحریم‌ها حتی پس از انعقاد توافق بوده و روشن است که جمهوری اسلامی ایران چنین وضعیتی را نمی‌پذیرد.
اما آنچه از اخبار وین استنباط می‌شود، هیات ایرانی برای حل موضوعات و رسیدن به توافق به وین آمده است و در این رابطه اراده جدی دارد. اگر طرف مقابل هم اینطور باشد و برای حل
 چند مساله مهم باقیمانده اراده به خرج دهد، می‌توان در چند روز آینده شاهد توافق باشیم.
گفتنی است، با پایان این دور از گفت‌وگوها در وین، هیأت مذاکره کننده ایران به تهران بازگشت و رایزنی‌ها با مورا و سایر طرف‌ها ادامه خواهد داشت.

ارسال نظر