|
شناسه خبر: 9799

ماهواره ایرانی خیام فضایی شد

صبح دیروز ماهواره خیام از پایگاه فضایی بایکونور به فضا پرتاب شد. خیام یک ماهواره سنجش از راه دور با قابلیت تصویربرداری با دقت یک متر است.

ماهواره خیام صبح دیروز در ساعت ۱۰:۲۲ از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان به مدار ۵۰۰کیلومتری پرتاب شد. سیگنال‌های ماهواره ایرانی خیام در پایگاه فضایی ماهدشت قابل دریافت و مشاهده هستند.
باتوجه‌به وزن بالا و بیش از نیم‌تنی ماهواره خیام و همچنین درصد بسیار بالای موفقیت پرتابگر سایوز، پرتاب این ماهواره به جای استفاده از پرتابگر‌های بومی، به کشور روسیه واگذار شده است. ماهواره خیام، ۶۰۰کیلوگرم وزن دارد و در مدار ۵۰۰کیلومتری از زمین قرار می‌گیرد.
کنترل، بهره‌برداری و داده‌های فضایی حاصل از فعالیت این ماهواره از لحظه پرتاب، تنها در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
خیام جزء ماهواره‌های سنجش از راه دور است که وظیفه پایش زمین را برعهده دارد و در طیف‌های نوری مختلفی فعالیت می‌کند؛ دقت این ماهواره یک متر بوده و از کیفیت ویژه‌ای برخوردار است. «خیام» ساعت ۱۰:۲۲ از ایستگاه فضایی بایکونور پرتاب شد و همه سیگنال‌ها از ایستگاه ماهدشت رصد می‌شوند.
صدیقیان، معاون توسعه و برنامه‌ریزی راهبردی سازمان فضایی ایران گفت: درصورت موفقیت‌آمیز بودن قرارگیری ماهواره در مدار ۵۰۰کیلومتری زمین، سیگنال‌های ماهواره خیام ساعت۱۲ ظهر قابل دریافت هستند. سیگنال‌های ماهواره خیام را حدود ساعت۱۲ ظهر و زمانی که از آسمان ایران عبور کند، می‌توانیم دریافت کنیم. فرایند پرتاب تاکنون موفقیت‌آمیز بوده و کارشناسان و محققان ایرانی منتظر هستند تا سیگنال‌های آن را دریافت کنند. همچنین نخستین داده تله متری ماهواره خیام لحظاتی قبل در ایستگاه فضایی ماهدشت سازمان فضایی ایران دریافت شد.

 

ارسال نظر