|
شناسه خبر: 9845

به نظر می رسد که مذاکره اخیر وین، طرف های مذاکره را به یکدیگر نزدیک کرده است

پاسخ شبانگاهی تهران

مذاکرات هسته‌ای با پیشنهادات جدید اروپا و تاکید بر تصمیم‌گیری سریع در پایتخت‌ها وارد مرحله جدیدی شده بود که روز گذشته پایان زمان اعلام‌شده و زمان اعلام موضع نهایی ازسوی طرف‌های برجامی بود.

مذاکرات هفته گذشته در وین تفاوت‌های زیادی را با اسفند سال گذشته به تصویر می‌کشید و اخبار منعکس‌شده از این مذاکرات بیانگر تعیین زمان برای تصمیم‌گیری در پایتخت‌ها به‌ویژه تهران و واشنگتن بود.
هرچند در این ماه‌ها طرف ایرانی جدیت لازم را برای به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات به خرج داده بود اما همواره با کارشکنی‌های آمریکایی‌ها و مطالبه امتیازات حداکثری، به نتیجه‌ای نمی‌رسید و در این روزها نیز علی‌رغم موضع‌گیری‌های مقامات کاخ‌سفید برای توافق، هنوز سرانجام این موضوع کاملا مشخص نیست؛ البته مواضع روز گذشته حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در نشست با خبرنگاران و در روز پایانی زمان تعیین‌شده برای تصمیم‌گیری درباره متن مورا، ابعاد موضوع و تصمیم تهران را تاحدودی مشخص کرد.
امیرعبداللهیان باز هم با انتقاد از رویکرد آمریکایی‌ها در مذاکرات تاکید کرد که آن‌ها در گفت‌وگو مشکلات خودشان را بزرگ می‌کنند؛ موضوعی که شاید یکی از دلایل به نتیجه نرسیدن مذاکرات در ماه‌های گذشته باشد. حالا در پایان زمان تعیین‌شده برای اعلام موضع ازسوی پایتخت‌های طرف‌های مذاکرات، وزیر خارجه کشورمان روز گذشته اعلام کرد که حداکثر تا ساعت 12شب آخرین جمع‌بندی ایران راجع‌به مسائل باقی‌مانده به‌طور مکتوب به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌شود.
 
ارائه جمع‌بندی تهران
 در ساعات پایانی
آمریکایی‌ها که همواره مساله ایران در سیاست داخلی آن‌ها تاثیرگذار بوده است در این روزها نیز تلاش می‌کنند تا بیشترین محاسبات داخلی را در این موضوع انجام دهند و امیرعبداللهیان نیز در این خصوص تاکید می‌کند که اگر طرف آمریکایی با انعطاف باشد در نقطه توافقنامه خواهیم بود و اگر واکنش آمریکایی تکرار مصیبت‌های داخلی آمریکا باشد، باید بیشتر حرف بزنیم و گفت‌وگو کنیم.
براساس آن چیزی که امیرعبداللهیان در روز گذشته گفت، درحال‌حاضر به‌طور مشخص روی سه موضوع در حال انتقال پیام از طرف آمریکایی هستیم و بر همین اساس، طی روزهای آینده ایران آخرین نظرات خود را اعلام خواهد کرد. امیرعبداللهیان تصریح کرد: به آمریکایی‌ها به‌صراحت گفتیم اگر نظرات ما درمورد این موضوع، که نظرات منطقی است، تامین شود ما آمادگی داریم که وارد مرحله اعلام توافق شویم و جمع‌بندی را با حضور وزرای امورخارجه در وین برگزار کنیم و مراحل بعدی را براساس جدول زمانبندی و توافق پیش ببریم.
پالس مثبت ایران برای حضور در سطح وزرای خارجه در وین و اعلام توافق بازهم به نظر آمریکایی‌ها گره خورده است که اگر بتوانند مسائل داخلی خود را حل‌وفصل کنند، توافق در کوتاه‌ترین زمان ممکن در دسترس خواهد بود. مسائل داخلی آمریکا که حال وزیر خارجه کشورمان نیز به‌صراحت آن‌ها را اعلام کرده موضوعی جالب‌توجه هستند. امیرعبداللهیان در این‌باره می‌گوید که آمریکایی‌ها پیام می‌دهند که در آستانه انتخابات کنگره هستند یا قیمت بنزین بالا می‌رود اما برای اینکه بتوانیم قدم نهایی را در این موضوع برداریم، حتما طرف آمریکایی باید انعطاف نشان دهد.
 
انعطاف ایران 
در مذاکرات تا زیر خط‌قرمز
مقامات کشورمان که در ماه‌های گذشته بارها بر ضرورت رعایت خطوط قرمز کشور تاکید کرده بودند، حالا براساس موضع‌گیری‌های وزیر خارجه بیشترین انعطاف را از خود نشان داده و در تمام مراحل مذاکره، در موضوعاتی که می‌توانسته‌اند و زیر خط قرمز ایران بوده است، انعطاف نشان داده‌اند.
وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه طرف آمریکایی نیز به‌خوبی می‌فهمد که ما به چه میزان انعطاف نشان دادیم، گفت: طرف آمریکایی در مذاکرات اخیر وین در حد نسبی در دو موضوع انعطاف شفاهی خودش را بیان کرده که باید تبدیل به متن شود و در موضوع سوم که در زمینه‌ تضامین است باید واقع‌بینی طرف آمریکایی را داشته باشیم.
آمریکایی‌ها که در این سال‌ها همواره از پلن B خود سخن گفته‌ و نه‌تنها نتیجه‌ای را کسب نکرده‌اند، بلکه همواره مجبور به مذاکره و پیگیری پلن A شده‌اند؛ موضوعی که حالا امیرعبداللهیان نیز درباره آن سخن گفته است. وی با تاکید بر اینکه اگر آمریکایی‌ها واقع‌بینی نشان دهند، ما در روزهای آینده به نقطه توافق می‌رسیم، گفت: اگر نشان ندهند، دنیا به آخر نخواهد رسید.
علاوه‌براین رویکرد جدید تیم مذاکره‌کننده و دولت نشان‌دهنده جدیت بی‌سابقه برای رسیدن به توافق است. در این راستا، با وجود برخی مخالفت‌ها با متن پیشنهادی اروپا در روزهای گذشته، وزیر خارجه کشورمان و باقری در روز گذشته ضمن تشریح بهتر مذاکرات و ارائه گزارش‌های بی‌سابقه نسبت‌به رویکرد ماه‌های گذشته خود بر مطالبات کشورهای دیگر در مذاکرات نیز تاکید می‌کنند و شرایط به‌وجودآمده را برآمده از نفس مذاکره و لزوم توجه به امتیاز همه طرف‌ها می‌دانند.
 
رویکرد متفاوت 
امیرعبداللهیان و باقری
در این راستا، امیرعبداللهیان روز گذشته با اشاره به اینکه متن موجود را در هفته گذشته با نمایندگان مجلس به اشتراک گذاشته است و بر این موضوع تاکید دارد که ممکن است این متن‌ها ایرادات برجام را داشته باشند و این موضوع را غیرطبیعی نمی‌داند و نتیجه ضرورت توجه به مطالبات طرف‌های مقابل می‌داند. اگرچه نحوه اطلاع‌رسانی و تعامل امیرعبداللهیان و باقری با رسانه‌ها در ماه‌های گذشته بارها به چالش کشیده شده است اما شاهد قدم‌های مثبتی در این زمینه هستیم و هر دو نفر با ارائه گزارش‌های جامع‌تری به‌دنبال اعلام قاطع نظر دولت درخصوص مذاکرات و هستند.
در این راستا، ساعاتی قبل از اعلام نظر نهایی ایران درخصوص متن اروپا، علی باقری با حضور در جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی که به ریاست آیت‌الله رئیسی، رییس‌جمهور تشکیل شد، گزارش مبسوطی درخصوص گفت‌وگوهای مرتبط با رفع تحریم‌ها به اعضای شورا ارائه شد.
براساس خبر منتشرشده ازسوی نورنیوز، رسانه منتسب به شورای‌عالی امنیت ملی، باقری در این نشست ضمن تشریح روند بررسی ایده‌ها در تهران گفته است که براساس راهبردهای تعیین‌شده، پایان دادن به ادعاهای سیاسی مرتبط با مسائل پادمانی و ایجاد ضمانت‌های لازم برای اطمینان‌یابی از پایداری انتفاع اقتصادی ایران از توافق، محور گفت‌وگوهای هیات مذاکره‌کننده در وین بوده است.
 جلسه فوق‌العاده شعام 
به ریاست رئیسی
باقری در این نشست همانطور که پیش از این گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای متعددی در این موارد وجود داشت بر اهمیت حل‌وفصل مسائل پادمانی و انتفاع اقتصادی ایران تاکید می‌کند و از جلسات متعدد کارشناسی در خصوص بررسی ایده‌های ارائه‌شده ازسوی هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپایی از بدو بازگشت هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به تهران خبر می‌دهد؛ جلساتی که براساس اظهارات مقامات ارشد کشورمان، خروجی آن در اعلام موضع تهران درخصوص متن مورا وجود خواهد داشت.
در شرایطی که روز گذشته زمان‌ پایانی برای رسیدن به جمع‌بندی در تهران بود، حضور رئیسی در جلسه شورای عالی امنیت ملی رویکرد قاطع دولت و تصمیم نهایی برای رسیدن به توافق را نشان می‌دهد و اگر طرف آمریکایی واقع‌بین باشد، روزهای آینده زمان اعلام توافق و حل‌وفصل مناقشه هسته‌ای بعد از چند سال خواهد بود.
رییس‌جمهور که در ماه‌های گذشته کمترین ورود را به بحث مذاکرات داشته است، روز گذشته با حضور در جلسه شورای عالی امنیت ملی آمادگی دولت برای امضای توافق را بازتاب داد؛ موضوعی که با توییت روز گذشته محمد جمشیدی، معاون سیاسی دولت سیزدهم به‌خوبی تبیین می‌شود. وی در مطلبی نوشت که آمریکا از هدف استراتژیک خود در خروج از توافق ۲۰۱۵ و اعمال سیاست فشار حداکثری عقب‌نشینی کرد. آمریکا به‌دنبال ۱- برجام ابدی و ۲- مذاکرات منطقه‌ای و موشکی بود که نهایتا از جاه‌طلبی‌های خود عقب رانده شد. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که همه طرف‌ها به نقطه توافق نزدیک هستند و تنها با یک تصمیم سیاسی در کاخ سفید، وزرای خارجه برای امضای توافق به وین خواهند رفت.
 
سیگنال‌های دلگرم‌کننده ایران
 در ادامه این روند، اظهارات مهم امیرعبداللهیان بلافاصله با واکنش اولیانوف مواجه شد و وی در توییتی نوشت که سیگنال‌های دلگرم‌کننده‌ای از ایران دریافت می‌شود. او همچنین در توییت دیگری تاکید کرد کشورش هرگز مانعی برای احیای برجام نبوده و نخواهد بود. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان نیز روز گذشته بر این موضوع تاکید کرد که پیشرفت‌های نسبی در مذاکرات اخیر در وین حاصل شده ولی این پیشرفت‌ها به‌صورت کامل تامین‌کننده مطالبات قانونی ایران نبوده و انتظارات دیگری از طرف مقابل داشتیم که معتقد بودیم باید تامین شود، انعطاف طرف آمریکایی مانند انعطاف طرف ایرانی می‌تواند مذاکرات را به نقطه توافق برساند.

 

ارسال نظر