|
شناسه خبر: 9856

رزمایش روسیه، چین و ایران در آمریکای لاتین در حال برگزاری است

مانور شرقی

شرایطی که آمریکا با بحران‌آفرینی در مرزهای روسیه و چین سعی دارد رقبای جهانی خود را مشغول کرده و قدرت نظامی آن‌ها را تضعیف کند اما روسیه و چین با همکاری ایران درحال برگزاری یک رزمایش مشترک نظامی در ونزوئلا هستند و این پیام را به آمریکا مخابره می‌کنند که چگونه می‌‌‌توانند به حیاط‌خلوت آن نفوذ کنند.

 اگرچه، آمریکا با بحران‌آفرینی در اوکراین و تایوان، تلاش می‌کند تا رقبای اصلی جهانی خود یعنی روسیه و چین را درگیر چالش با همسایگان کند اما این اقدامات نتیجه عکس داده و این کشورها با همه بحران‌آفرینی‌های واشنگتن، تا بیخ گوش آمریکا هم نفوذ کرده‌اند.
ونزوئلا از روز شنبه میزبان رزمایش بزرگی با حضور 10کشور جهان است و این مانور نظامی به مدت دو هفته در شمال‌غرب این کشور برگزار خواهد کرد. اهمیت این رزمایش به این خاطر است که قدرت‌های بزرگی مثل روسیه، چین و ایران نیز در آن حضور دارند. نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا از برگزاری رزمایش مشترک بزرگ ایران، روسیه و چین استقبال و آن را «به چالش کشیدن آمریکا» توصیف کرده است.
 ایران، روسیه و چین در سال‌های اخیر رزمایش‌های مشترک را در اقیانوس هند و خلیج‌فارس برگزار کرده‌ و اکنون ونزوئلا را به‌عنوان مقصد جدید قدرت‌نمایی خود انتخاب کرده‌اند که به‌دلیل نزدیکی به خاک آمریکا و تغییرات به‌وجودآمده در عرصه جهانی، حاوی پیام‌های مهمی برای دولتمردان کاخ سفید است.
هرچند آمریکا خوش‌بین بود روسیه با درگیر شدن در بحران اوکراین، همه نیروهای خود را در این کشور مستقر خواهد کرد اما این حربه‌ها با شکست مواجه شده‌اند و روسیه همزمان که جنگ در اوکراین را پیش می‌برد، بخشی از نیروهای نظامی خود را راهی ونزوئلا کرده است. روسیه درحال تقویت حضور و نفوذ خود در میان کشورهای آمریکای‌جنوبی است و با برخی از این کشورها درحال امضای توافق‌نامه‌های نظامی است که در این میان ونزوئلا از جایگاهی محوری برخوردار است.
به گفته برخی کارشناسان، قرارداد و همکاری‌های نظامی روسیه با ونزوئلا و دیگر کشورهای آمریکای جنوبی نشان می‌دهد حضور نظامی روسیه در این منطقه، به‌ر‌غم تمامی فشارهای موجود تا چه اندازه برای مسکو مهم است و در صدر اولویت‌های مقام‌های کرملین قرار دارد. ونزوئلا که روابط گسترده‌ای با روسیه دارد پیشتر آمادگی خود را برای میزبانی از تسلیحات اتمی روسیه اعلام کرده بود و این مساله در صورت تحقق می‌تواند خطر بزرگی برای منافع آمریکا ایجاد کند. باتوجه‌به اینکه روس‌ها پس از بحران اوکراین، دیگر همه ملاحظات در برابر غرب را کنار گذاشته‌اند، بعید نیست که روسیه در آینده تسلیحات اتمی خود را در کشورهایی مثل ونزوئلا یا کوبا مستقر کند؛ اقدامی که می‌تواند بحران موشکی کوبا در سال1962 را دوباره زنده کند.
 
قدرت‌نمایی نظامی چین در مرزهای آمریکا
 هرچند تاکنون چین تنها بر توسعه قدرت اقتصادی خود متمرکز بود و از بعد نظامی با هیچ کشوری درگیر نشده بود اما ماجراجویی‌های آمریکا در تایوان، سبب شده تا پکن از لاک دفاعی خود بیرون آمده و توان نظامی خود را نیز به رخ رقیب بکشد. پکن در برابر تهدیدات آمریکا نه‌تنها در دریای چین جنوبی و اطراف تایوان رزمایش‌های متعددی را برگزار کرده، بلکه با حضور در رزمایش ونزوئلا نشان می‌دهد که به این مقدار بسنده نکرده و به‌دنبال نوعی قدرت‌نمایی در برابر واشنگتن است. به‌عبارتی، رزمایش ونزوئلا اولین آزمون نظامی برای نیروهای چینی به شمار می‌رود تا خود را در قامت یک قدرت بزرگ در عرصه بین‌المللی به همگان نشان دهند. از آنجا که چین قصد دارد تا سال2049، یعنی صدمین سال تاسیس حکومت کمونیستی این کشور به ابرقدرت جهان تبدیل شود، از هم‌اکنون خود را برای این عنوان آماده می‌کند. هرچند آمریکا حساسیت کمتری نسبت‌به نفوذ چین در آمریکای لاتین داشته است اما پکن طی سال‌های گذشته نفوذ خود را در این منطقه گسترش داده و باتوجه‌به تنش‌هایی که اخیرا بین پکن و واشنگتن در شرق آسیا ایجاد کرده است، حضور گسترده چین در نزدیکی مرزهای آمریکا، بعد از این می‌تواند نگرانی‌های این کشور را افزایش دهد و مقامات آمریکایی به‌جای اینکه با چین در تایوان مقابله کنند، مجبور خواهند شد در نزدیکی مرزهای خود با این رقیب نوظهور سرشاخ شوند.
 
 دستاورد بزرگ ایران
 ایران هم که متحد روسیه و چین به شمار می‌رود، به بازیگری مهم در رقابت جهانی با آمریکا تبدیل شده است و مثلث تهران، مسکو و پکن می‌تواند برای هژمونی آمریکا تهدید جدی به حساب آید. ایران همواره با ونزوئلا، روابط گسترده‌ای داشته و در ماه‌های اخیر این روابط به‌مراتب گسترده‌تر از قبل شده است. در جریان سفر اخیر مادورو به ایران، دو کشور توافقی طولانی‌مدت در زمینه‌های توسعه علوم و فناوری، کشاورزی، نفت‌وگاز، پتروشیمی، گردشگری و فرهنگ امضا کردند. همچنین امضای توافق 20ساله ایران و ونزوئلا برای توسعه روابط در حوزه‌‌‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی از روابط تنگاتنگ دو کشور حکایت دارد. ایران به چالش کشیدن آمریکا در حیاط‌خلوت این کشور را پیش از روس‌ها و چینی‌ها شروع کرده است و در سال‌های اخیر بارها با اعزام نفتکش‌های حامل سوخت به ونزوئلا، نشان داده که فشار حداکثری نمی‌تواند تهران را از همکاری با متحدان بازدارد.
  
پهپادهای ایرانی در ونزوئلا
گفتنی است، ارتش ونزوئلا برای اولین‌بار در رژه نظامی خود (۱۴تیر)، پهپاد‌های رزمی ایران مونتاژشده در ونزوئلا را نمایش داده‌اند؛ پهپاد‌هایی که در ابتدا با نام ایرانی «مهاجر-۲» شناخته می‌شدند، اکنون با نام «آنتونیو خوزه سوکره» شناخته می‌شوند. رصد، شناسایی و حمله با قابلیت ضدتانک و ضدنفر از ویژگی‌های تجهیزاتی این پهپاد است که در این رژه اعلام شد. این اتفاقات به‌خوبی گویای آن است که قدرت ائتلاف ضدآمریکایی تا مرزهای ایالات‌متحده کشیده شده است.
 
استقبال مادورو از رزمایش ایران، روسیه و چین در ونزوئلا
 «نیکلاس مادورو»، رییس‌جمهور ونزوئلا از برگزاری رزمایش بزرگی با حضور ایران، چین و روسیه به میزبانی کشورش استقبال کرده و آن را چالشی برای آمریکا توصیف کرد. این رزمایش بزرگ درست یک روز پس از اتمام رزمایش فرماندهی جنوبی آمریکا برگزار می‌شود و نیروهای پهپادی و تک‌تیرانداز ایران، چین و روسیه با فرماندهی مقامات مسکو این تمرینات نظامی را در آنچه «حیاط‌خلوت آمریکا» نامیده می‌شود به مدت دو هفته در شمال‌غرب ونزوئلا برگزار خواهند کرد.

ارسال نظر