|
شناسه خبر: 9870

دولت بایدن با توجه به اختلافات داخلی و فشار رژیم صهیونیستی با ضعف در تصمیم مواجه شده است

جدیت ایران؛ تعلل آمریکا

پاسخ ایران به متن پیشنهادی مورا در ساعات پایانی زمان تعیین‌شده، باز هم توپ را در زمین آمریکایی‌ها انداخت؛ اگرچه مقامات کاخ‌سفید پیش از اعلام نظر با موضع‌گیری‌های سیاسی خود را همراه با متن پیشنهادی نشان می‌دادند اما حالا پس از گذشت چند روز، روز گذشته از اعلام نظر خود خبر دادند اما باز هم شاهد فضاسازی رسانه‌ای و یک بام و دو هوای آمریکایی‌ها هستیم.

در شرایطی که ند پرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در روزهای اخیر و پس از ارسال پاسخ ایران گفته است که همچنان مشغول ارزیابی پاسخ ایران هستیم و با شرکای اروپایی خود در این زمینه مشورت خواهیم کرد، لورا روزن، روزنامه‌نگار آمریکایی در خبرنامه خود تحت عنوان «دیپلماتیک» می‌نویسد که یک مقام اتحادیه اروپا عصر پنجشنبه به وقت واشنگتن (18اوت) درباره زمان ارائه پاسخ آمریکا، گفت: هر لحظه اما مطمئنا ممکن است فردا باشد.
در ادامه این روند ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در کنفرانسی خبری گفت که بررسی اظهارات ایران درخصوص پیشنهاد اتحادیه اروپا ادامه دارد. ما بازخوردمان را مستقیم و به‌طور خصوصی با اتحادیه اروپا درمیان گذاشته‌ایم.
علی‌رغم مذاکرات چندماهه برای بازگرداندن آمریکایی‌ها به تعهدات برجامی، باز هم شاهد اتلاف وقت ازسوی طرف آمریکایی بودیم و آن‌ها از ساعات پایانی دوشنبه هفته گذشته تا روز گذشته درنهایت تصمیم خود را به اتحادیه اروپا انتقال دادند؛ موضوعی که وزیر خارجه کشورمان نیز در روز ارسال پاسخ ایران به متن مورا به آن اشاره کرده و باز هم بر این نکته تاکید کرده بود که آمریکایی‌ها مسائل داخلی خود را به مذاکرات 
گره می‌زنند.
در ادامه این روند و تلاش‌ها و جدیت ایران و طرف‌های برجامی برای بازگرداندن آمریکایی‌ها به انجام تعهدات برجامی‌شان، شاهد اخبار ضدونقیض و در مواردی ناامیدکننده‌ای از تصمیم آمریکایی‌ها هستیم. علی واعظ،  که به مواضع تیم آمریکایی نزدیک است،  گفت: هر زمان که این پیام ارسال می‌شود، پاسخ ایالات‌متحده بعید به نظر می‌رسد که بله قطعی باشد. واعظ، مدیر برنامه ایران در گروه بین‌المللی بحران، روز پنج‌شنبه گفت: من شک دارم که پاسخ آمریکا به خواسته‌های ایران بله باشد. «احتمالا پاسخ آمریکا یک نه یا یک چیز میانی خواهد بود.»
در مقابل اظهارات ناامیدکننده واعظ، باز هم شاهد مواضع امیدوارکننده‌ای ازسوی مقامات کشورهای دیگر هستیم. المیادین در خبری فوری از قول مقامات روسی عنوان کرد که توافق بر سر بازگرداندن برجام «به معنای واقعی کلمه در چند روز آینده» محقق خواهد شد. نماینده دائم روسیه در سازمان‌‌های بین‌‌المللی مستقر در وین نیز روز گذشته اعلام کرد که امیدواریم تا اول سپتامبر (۱۰ شهریور) برجام را احیا کنیم.
با درنظرگرفتن همه جنبه‌های موضوع، طرف ایرانی هنوز هم بر جدیت خود برای توافق تاکید دارد؛ تا جایی که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران روز پنج‌شنبه در گفت‌وگویی گفت که ایرانی‌ها می‌خواهند هرچه سریع‌تر توافق انجام شود اما ایرانی‌ها همچنین می‌خواهند مطمئن شوند که در دام توافقی بد نمی‌افتند. اگر آمریکایی‌ها راه‌های گریزی داشته باشند که دنبال آن‌اند، ایران تردیدی ندارد که آمریکایی‌ها درنهایت از راه‌های گریز برای کارشکنی در توافق استفاده خواهند کرد. اگر ما انتظار داشته باشیم که آمریکا رفتاری غیر از این داشته باشد، بسیار ساده‌لوح هستیم.
 
فشار رژیم‌صهیونیستی بر کاخ سفید
 نقش‌آفرینی‌های مخرب رژیم‌صهیونیستی نیز در این روزها جریان دارد؛ باراک راوید، خبرنگار تارنمای خبری آمریکایی اکسیوس اخیرا در رشته‌توییت‌هایی عنوان کرد که «یائیر لاپید»، نخست‌وزیر موقت رژیم‌صهیونیستی در پیامی به کاخ سفید ادعا کرده که پیش‌نویس توافق وین از معیارهای برجام فراتر رفته و با خطوط قرمز دولت جو بایدن همخوانی ندارد. ند پرایس نیز در این خصوص گفت که شکی نیست که ما با شرکای اسرائیلی خود درمورد برجام اختلافات تاکتیکی داریم. اما درمورد هدف کلی برجام، با یکدیگر همسو و هم‌نظر هستیم و معتقدیم ایران هیچگاه نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد.
علی‌رغم جدیت ایران برای رسیدن به توافق، از تلاش‌های صهیونیست‌ها نیز نباید غفلت کرد، آن‌ها همواره با بهره‌گیری از جاسوسی و فشار به مقامات کاخ‌سفید به‌دنبال اخلال در مذاکرات بوده‌اند و در شرایط فعلی نیز شاهد بیشتر شدن این فشارها هستیم. ایران اگرچه در مذاکرات جدی است اما چشم خود را بر ضرورت پایداری برجام و اخذ تضمین نبسته است و مقامات آمریکایی باید با جدیت بیشتری به روند مذاکرات نگاه کنند تا شاهد حل مساله‌ای باشیم که با خروج آن‌ها از برجام به‌وجود آمده است.

ارسال نظر