|
شناسه خبر: 9876

ظهور لیلازجدید

هرچند برجام یگانه منجی کشور نیست و قطعا ضربه فساد، ناکارآمدی، بی‌تصمیمی‌ها و بدتصمیمی‌ها کاری‌تر و مهلک‌تر بر ارکان کشور بوده است اما بهتر بود جناب لیلاز این توصیه‌ها را در زمان دولت محترم اصلاحات بیان می‌کردند که مع‌الاسف تمام حیثیت و ظرفیت کشور را به زلف برجام گره زد و هشت سال ظرفیت کشور را به پای نهالی ریختند که در آخر سوخت و رشد نکرد

سعید لیلاز که از اصلاح‌طلبانی است که او را با اقتصاد توسعه‌محور می‌شناسند، اخیرا در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد ضمن مخالفت با برجام گفته است: «توافق موقت بهترین جایگزین برای برجام است. اورانیوم غنی‌شده بازدارندگی دارد. مشکلات ما با غرب سر سوزنی حل نخواهد شد، مگر اینکه تن به ذلت بدهید، نگران این نیستم حرف‌هایی که می‌زنم با مواضع آقای حسین شریعتمداری و دوستان‌شان همخوانی دارد یا ندارد، بالاخره اگر حرف حساب می‌زنیم همه‌مان می‌زنیم.»
وی در ادامه تاکید کرده است: «در شرایط فعلی با توانایی ساخت بمب اتمی ایران امن‌تر است. من با آقای ظریف هم که صحبت می‌کردم بحثم همین بود. من معتقدم که هیچ‌چیزی جز لوله توپ نمی‌تواند ضامن ثبات شما باشد. بحث من با شما این است که این آرامش از لوله توپ درمی‌آید، نه از توافق. من کاملا زمینی و عینی به موضوع نگاه می‌کنم».
 وی با بیان اینکه تمام دستاوردهای احتمالی برجام در حوزه اقتصاد موقتی است، گفت: «به شما اطمینان می‌دهم به محض اینکه موازنه قوا عوض شود، به محض اینکه هیات حاکمه ایالات‌متحده آمریکا احساس کند نیاز دارد شرایط را تغییر دهد، دوباره برجام پاره خواهد شد.»
اظهارات لیلاز با واکنش منفی اصلاح‌طلبان مواجه شد؛ برای نمونه احمد زیدآبادی در نوشته‌ای تاکید کرد: «سعید لیلاز بر چیزی اصرار دارد که صرف‌نظر از مفید یا نامفیدی ذاتی آن، برای کشور بی‌نهایت پرهزینه است». محمدجواد غلامرضا کاشی، استاد دانشگاه نیز در یادداشتی اظهار کرد: «کسانی که ستیز را سویه اصلی سیاست گرفتند و از لوله توپ سخن گفتند، آرامشی برای بشر به ارمغان نیاوردند». محور اصلی نقدها به لیلاز چنانچه مشخص است، در پرهزینه بودن و ناکارآمدبودن ایده اوست. منتقدان لیلاز بر این باورند که نظامی‌گری و هزینه‌کرد در این حوزه، نه‌تنها برای ایران ثبات و نظم نمی‌آورد، بلکه برعکس، کشور را وارد دور باطلی از آنارشی و بی‌نظمی خواهد کرد.
هرچند برجام یگانه منجی کشور نیست و قطعا ضربه فساد، ناکارآمدی، بی‌تصمیمی‌ها و بدتصمیمی‌ها کاری‌تر و مهلک‌تر بر ارکان کشور بوده است اما بهتر بود جناب لیلاز این توصیه‌ها را در زمان دولت محترم اصلاحات بیان می‌کردند که مع‌الاسف تمام حیثیت و ظرفیت کشور را به زلف برجام گره زد و هشت سال ظرفیت کشور را به پای نهالی ریختند که در آخر سوخت و رشد نکرد.
درواقع صحبت های لیلاز اظهارات جدیدی است که از سوی او شنیده می شود و پیش از این کمتر سابقه داشته که اصلاح طلبان مواضعی واقع گرایانه داشته باشند. همچنانکه در مصاحبه جنجالی او با ظریف، وزیرامورخارجه دولت روحانی، آنجایی که ظریف از فداکاری دیپلماسی برای میدان سخن می گوید، لیلاز از برتری توپ و میدان بر مذاکره سخن نمی گوید. 
هرچند که در دهه اخیر گفتمان در رویدادهای متعدد منطقه ای و بین المللی مقاومت برتری خود را نسبت به گفتمان مذاکره و گفتگو نشان داده است، اما جمهوری اسلامی همواره سیاست متوازن در پیش گرفته است و در کنار توسعه فناوری تسلیحاتی خود ، همچون صنایع موشکی و پهپادی و دستیابی به سامانه های رادای و پدافندی و ناوشکن ها، اما در عین حال جدیت خود را برای گفتگو و رابطه عزتمدانه و برابر با همه قدرتها بجز رژیم نامشروع صهیونیستی اعلام کرده است. 
همچنانکه به گفته کمال خرازی، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی،  «تهران از قابلیت فنی ساخت بمب اتمی برخوردار است، اما تصمیم به انجام چنین کاری نگرفته است» و در عین حال با وجود بدعهدی آمریکا و خروج این کشور از توافق 2015 ، ایران حاضر شده است دوباره پای میز مذاکرات هسته ای برود.

ارسال نظر