|
شناسه خبر: 9881

متن پیشنهادی اروپا در صورت موافقت کاخ سفید وارد مرحله اجرا خواهد شد

گام ایران در برابر گام آمریکا

یکی از مهم‌ترین ابزارها برای رسیدن به منافع ملت ایران در اختیار داشتن اهرم‌های قدرت و برداشتن گام‌های برگشت‌پذیر در کوتاه‌مدت و راستی‌آزمایی گام‌های طرف مقابل است

مذاکرات هسته‌ای در ایستگاه وین باز هم معطل تصمیم آمریکایی‌هاست؛ تصمیمی که اگر در ماه‌های گذشته اتخاذ می‌شد حالا نه‌تنها برجام احیا شده بود، بلکه همه طرف‌ها به بخشی از تعهدات خود جامه عمل پوشانده بودند. آمریکایی‌ها باز هم طرف‌های برجامی را منتظر تصمیم نهایی خود گذاشته‌اند.
 در شرایطی که براساس خبرهای تاییدنشده‌ای از قول باقری، ایران امتیازهای قابل‌توجهی را در متن جدید توافق به دست آورده است، شورای امنیت ملی آمریکا امتیازدهی به ایران را در مذاکرات رد کرده اما این به معنای پایان و شکست مذاکرات نیست و براساس گزارش شبکه الجزیره، توافق برای احیای برجام به‌زودی اعلام خواهد شد.
همزمان شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی خبر داده که ایران یکی از خط‌قرمزهای خود را حذف کرده است. بر اساس این گزارش، ایران در پاسخ روز دوشنبه خود به پیش‌نویس اتحادیه اروپا، خواسته‌اش مبنی بر لزوم لغو تحریم‌‌ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را حذف کرده است؛ موضوعی که بلافاصله با واکنش محمد مرندی مواجه شد. مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران در مذاکرات وین در صفحه توییترش می‌نویسد که من بارها در چند ماه اخیر گفته‌ام خارج کردن نام سپاه پاسداران از لیست تحریم های  خارجی آمریکا هیچ‌وقت پیش‌شرط یا درخواستی کلیدی نبوده است.
 ضرورت برداشتن گام‌های برگشت‌پذیر
 در این راستا، تلاش‌ها برای احیای برجام ادامه دارد و یک مقام ارشد آمریکایی روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه خبری‌سی‌ان‌ان درباره آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام گفت که اکنون در مقایسه با دو 
هفته پیش به حصول توافق در وین نزدیک‌تر شده‌ایم اما هنوز نتیجه نامشخص است؛ زیرا برخی شکاف‌ها به قوت خود باقی مانده‌اند. رییس‌جمهور بایدن تنها توافقی را تایید خواهد کرد که منافع ملی ما را تامین کند. در شرایط فعلی و بنابر گزارش تاییدنشده باقری به رسانه‌ها به نظر می‌رسد که هر دو طرف تا سطح قابل‌توجهی به توافق نزدیک شده‌اند و اقدامات گام‌به‌گام با جدیت در دستورکار قرار دارد. در صورت انعقاد هرگونه توافقی، دوطرف با انجام اقدامات متعادل و همسان ضمن بررسی اراده طرف مقابل خود می‌توانند کسب منافع خود را دنبال کنند.
باتوجه‌به اینکه تجربه برجام و انجام تعهدات ازسوی ایران و بدعهدی طرف غربی باعث شد تا ایران از این توافق منتفع نشود، یکی از مهم‌ترین ابزارها برای رسیدن به منافع ملت ایران در اختیار داشتن اهرم‌های قدرت و برداشتن گام‌های برگشت‌پذیر در کوتاه‌مدت و راستی‌آزمایی گام‌های طرف مقابل است. ایران حالا بیش از گذشته به این موضوع توجه دارد و تلاش می‌کند تا دستاوردهای هسته‌ای خود را به‌راحتی از دست نداده و بنیان های آن را در کشور محفوظ 
نگه دارد. درنظرگرفتن دوره طولانی‌تر برای راستی‌آزمایی نسبت‌به آن‌چیزی که در دوره‌های پیشین مذاکرات وجود داشت به‌خوبی نشان‌دهنده راهبرد ایران برای انتفاع اقتصادی از هر توافقی است.

ارسال نظر