|
شناسه خبر: 9904

چشم‌ها منتظر سوت پایان مذاکره | توپ آخر در زمین آمریکا

کارشناس ارشد مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تأکید کرد که حصول توافق معطل پاسخ امریکایی‌ها با یک نامه است و در غیر این صورت ایران خود را برای اجرای پلن دیگری آماده خواهد ساخت.

دکتر مراد عنادی در مصاحبه با برنامه رویداد با اشاره به عدم انتشار جزئیات نکات بازگو شده از سوی ایران و اتحادیه اروپا منتشر نشده است، گفت: اتحادیه اروپا تلاش کرد مواضع ایران و امریکا را به هم نزدیک کند؛ هرچند تا قبل از قضیه اوکراین وارد مناسبات این‌چنینی نمی‌شد و به طور کامل پیرو سیاست‌های امریکا بود.

وی دلیل مواضع اروپا را نبود انرژی در این قاره دانست؛ چون اگر توافق صورت نگیرد، اروپایی‌ها بیش از همه ضرر خواهند کرد.

عنادی با بیان این که برداشته‌شدن تحریم بسیار مهم بود که به نظر می‌رسد انعطاف‌هایی از سوی طرف مقابل صورت‌گرفته، افزود: امریکایی‌ها در حال خرید زمان هستند که بخشی به دلیل فشار جمهوری خواهان و بخشی نیز به دلیل نبود اقتدار لازم توسط بایدن می‌باشد.

این کارشناس حوزه سیاسی، یادآور شد که بورل نیز تأکید کرده پاسخ و مواضع ایران منطقی است و این‌گونه نیست که با ترفند جوسازی، بخواهند مسئله‌ای دیگر را علیه ایران نمایان سازند.

وی در این مصاحبه کوتاه با رادیو گفت‌وگو، ادامه داد: از سوی دیگر دولت بایدن نشان داده است تعلل می‌کند و توان تصمیم‌گیری با سرعت را ندارد. ضمن این که ایران اعلام کرده است اگر نظر امریکایی‌ها غیر از این باشد، خود را برای پلن دیگری آماده خواهد کرد.

به گفته عنادی اگر در حال حاضر امریکا پاسخی متناسب با پاسخِ ایران به نامه اتحادیه اروپا را ارائه دهد، طرفین برای توافق آماده خواهند شد. | منبع: رادیو گفتگو

ارسال نظر