|
شناسه خبر: 9957

رییس‌جمهور در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح کرد

4شرط ایران برای احیای برجام

هیچ فایده‌ای مترتب بر ملاقات ما و ایشان نیست، نه برای ملت ایران و نه برای ما و نه برای منافع ملت بزرگ ایران و برنامه‌ای هم برای این ملاقات وجود ندارد و نخواهد داشت تاکید ما بر مذاکره‌کنندگان این است که در هر مقطعی که کار به نقطه اطلاع‌رسانی رسید با هماهنگی با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سخنگوی وزارت خارجه و معاون سیاسی وزیر خارجه در زمان مناسب اطلاع‌رسانی می‌کنند. ما با حبس اطلاع‌رسانی هرگز موافق نیستیم

سیدابراهیم رئیسی در نخستین نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی به مناسبت هفته دولت با بیان اینکه شاکرم که یک سال به‌عنوان مسوول، خدمتگزار مردم بودیم، اظهار کرد: من از مردم صبورمان که دولت را کمک کردند و با ما همراه شدند و از همه دستگاه‌ها و به‌ویژه اصحاب رسانه که در این زمینه فعال بودند، تشکر می‌کنم. وی افزود: حتی از کسانی که انتقاد داشتند و از در اصلاح و دلسوزی نکاتی را به دولتمردان گوشزد کردند هم تشکر می‌کنم. رئیسی یادآور شد: تغییر رویکردهایی را در این مدت داشتیم و در یک سال گذشته مواردی را در این زمینه داشتیم که اولین مورد آن ایجاد دولتی مردم و توجه‌به مردم و خواست آنان و حضور در میان مردم بود.
 
درمیان مردم بودن برای ما یک اصل است
 رییس‌جمهوری ادامه داد: حضور در میان مردم کشور در شهرها و روستاها در راستای همین دیدگاه بوده است. حضور در مجامع کارگری، حوزه‌ها و دانشگاه‌ها در همین راستا بوده است. کسانی که ملامت می‌کردند ثمره این حضور در بین مردم چیست و نگران آن بودند، تجربه میان مردم بودن و لذت آن را نچشیده‌اند.
رییس دولت سیزدهم تاکید کرد: در میان مردم بودن برای ما یک اصل و رویکرد به حساب می‌آید؛ اینکه ما باید از نزدیک مردم را ببینیم و مساله و مشکل آنان را بیابیم و برای حل مساله و مشکل تلاش کنیم. وی با تاکید بر اینکه رویکرد ما عدالت‌محور است، اظهار کرد: بودجه ما براساس عدالت تنظیم شد و به آمایش سرزمینی هم توجه داشت. در جذب نیروی انسانی، پرداخت‌ها و به‌کارگیری افراد تاکید شده که باید پیوست عدالت داشته باشد. مساله عدالت باید به تمامی اقدامات گرایش داشته باشد و با گوشزد کردن موارد مشخص به‌سمت رعایت عدالت برویم.
 
ساختارهای فسادزا در دولت باید اصلاح شوند
 رئیسی تصریح کرد: ستیز با فساد سومین رویکرد ماست، باید با کسانی که با رشوه و سایر موارد نظام اداری ما را با فساد همراه می‌کنند، مقابله شود. حتی در مواردی که نه فساد، بلکه تخلف صورت گرفته است هم به دنبال نظارت و کنترل و مقابله بودیم و البته وظیفه ضدیت با فساد در هر سازمانی اول از همه خود همان سازمان و دولتمردان باید باشند و در این مورد آنچه وجود داشته با آن برخورد شده است. وی افزود: ساختارهای فسادزا در دولت باید اصلاح شود تا جلوی تولید پرونده‌های متعدد را بگیریم؛‌ البته آنچه شکل بگیرد به آن رسیدگی می‌شود. ما باید ساختارها را اصلاح کنیم که اساسا چنین اتفاقاتی نیفتد. 
 
در جامعه، مدار قانون است
 رییس‌جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه قول دادید گشت ارشاد برای مدیران راه‌اندازی می‌کنید اما گشت ارشاد اجتماعی بیشتر در جامعه منعکس و دیده شده است، برای گشت ارشاد مدیران چه کردید، گفت: من وعده کردم و عمل کردم و زیر نظر بازرسی ریاست‌جمهوری این گشت ارشاد برای مدیران تشکیل شد و بعضی از تخلفات به محض گزارش شدن نتیجه‌اش در حد برکناری بوده است، حتی در سطح معاون وزیر. موردهایی در رابطه با فساد اعلام شده و خود دولت آن‌ها را به قوه‌قضاییه معرفی کرده و تحویل داده است. این دستور فقط برای یقه گرفتن نیست، برای این است که اگر دستگاهی توجه نکند، ارشاد و حضور بازرسان آن‌ها را متوجه عمل‌شان کند. دولت مساله نبودن کجی و روابط ناسالم را پیگیری می‌کند. وی درباره امنیت اجتماعی و گشت ارشاد در جامعه نیز تاکید کرد: زنان و دختران ما عفت و پاکی را از یک فرهنگ و تمدن بسیار قوی و قدیمی در ایران اسلامی دارند و این انتخاب امروز نیست. عفیفه بودن زن ایرانی برای امروز نیست. الان هم در جامعه مدار قانون است، هیچ‌کس حق کار سلیقه‌ای یا فراقانونی ندارد. ملاک قانون است و احترام به قانون برای همه ضروری است و معتقدم قانون محوری، همه مسائل را حل می‌کند.
 
سلاح هسته‌ای جایی در دکترین دفاعی ما ندارد
 رئیسی در پاسخ به سوال خبرگزاری تسنیم مبنی بر اینکه واکنش دولت به تهدیدات رژیم‌صهیونیستی درباره فعالیت هسته‌ای ایران چیست؟ اظهار کرد: اقدامات هسته‌ای و داشتن فناوری هسته‌ای حق ملت ماست و بارها تاکید کردیم که سلاح هسته‌ای جایی در دکترین دفاعی ما ندارد. رهبری انقلاب اعلام کرده‌اند که سلاح هسته‌ای حرام است و این امر جایگاهی در دکترین دفاعی ما ندارد. این صنعت هسته‌ای‌ که در بسیاری از فناوری‌های لازم است و این دانش در کشور ما امروز برخلاف خواست رژیم‌صهیونیستی، بومی شده و ترورها و خرابکاری‌ها و اقدامات این رژیم و تهدیدات آنان هم راه به جایی نبرده است.
رییس دولت سیزدهم تصریح کرد: امروز رژیم‌صهیونیستی وضع خود را ببیند که با همه حرف‌هایی که می‌زند می‌تواند امنیت خود را تامین کند. رژیم‌صهیونیستی امروز حریف موشک‌های نقطه‌زن می‌شود؟ یا دیروز حریف سنگ‌های مردم فلسطین می‌شد؟ آیا امروز در برابر مقاومت مردم غزه می‌تواند بایستد؟ چه برسد به مقاومت دربرابر مردم بزرگ و سلحشوران ایرانی.
 
مذاکره برای رفع تحریم‌هاست
 وی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فرانسه مبنی بر اینکه شما درباره فعالیت در حوزه خنثی‌سازی تحریم‌ها و رفع تحریم‌ها وعده دادید، با این نرخ تورم بالا در ایران باور دارید خنثی‌سازی تحریم‌ها موثر بوده است و آیا به دیپلماسی برای رفع تحریم‌ها باور دارید، اظهار کرد: خنثی‌سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کنیم و قرارگاهی برای آن تشکیل دادیم با معاون اول رییس‌جمهور. همچنین رفع تحریم‌ها را با وزارت خارجه و از طریق مذاکرات دنبال می‌کنیم. در خنثی‌سازی تحریم‌ها خیلی از تحریم‌هایی که ما را محدود می‌کرد، محقق نشد و محدودیتی را برای خود در این رابطه به رسمیت نمی‌شناسیم. سطح تعامل ما با کشورهای منطقه تا ۵برابر افزایش یافته و صادرات نفت ما امروز در وضعیتی است که احساس می‌کنیم باید آنچه را در توان داریم بگذاریم و چه صادرات نفتی و غیرنفتی را ادامه می‌دهیم.
رئیسی گفت: نسبت‌به بلوکه کردن پول‌های ایران که اقدامی ظالمانه و غیرقانونی است برخی پول‌ها را آزاد کردیم و برخی با اقدامات غیرقانونی آمریکا در محدودیت است. برای برداشتن تحریم‌ها ما میز مذاکره را ترک نکردیم، مذاکره برای رفع تحریم‌هاست و آن‌هایی که به تعهد خود پشت‌پا زدند باید برگردند و به تعهدات‌شان عمل کنند. ما تاکیدمان در این مذاکرات رفع تحریم‌هاست.
 
هیچ فایده‌ای مترتب بر ملاقات رؤسای جمهور ایران و آمریکا نیست
 رییس‌جمهوری در پاسخ به پرسش «سی‌بی‌اس نیوز »درباره اینکه آیا وی حاضر است در جریان سفر به نیویورک اگر از او خواسته شود یا آمریکا بخواهد با بایدن ملاقات کند یا به‌صورت غیررسمی حاضر است به بایدن سلام کند یا با او دست بدهد، تصریح کرد: من در نشست قبلی در پاسخ به سوال مشابه گفتم خیر. باز هم خیر را تکرار می‌کنم. هیچ فایده‌ای مترتب بر ملاقات ما و ایشان نیست، نه برای ملت ایران و نه برای ما و نه برای منافع ملت بزرگ ایران و برنامه‌ای هم برای این ملاقات وجود ندارد و نخواهد داشت.
 
کاری را که باعث افزایش تورم می‌شود انجام نمی‌دهیم
 رئیسی در پاسخ به خبرنگار روزنامه جمهوری مبنی بر اینکه موارد گرانی برای سال آینده چیست، گفت: برخی انعکاس‌ها در رسانه‌ها از صحبت‌های من درست نبود. گفته شد که فلانی گفته برخی گرانی‌ها را برای سال آینده می‌گذاریم، من گفتم اقتضای قانون بعضی از گران کردن‌هاست. مثلا گفتم درباره حقوق گمرکی اگر بخواهیم چهار درصد بگیریم، در همه کالاها تاثیر می‌گذارد و ما گفتیم از این منبع درآمد می‌گذریم. ما هر کاری که بتواند تورم را کاهش دهد، انجام می‌دهیم، این هم یکی از کارهایی بود که پیشنهاد کردیم و لایحه دوفوریتی را به مجلس دادیم و هنوز هم به تصویب نرسیده است. از این دست مواردی که در قانون است، یعنی الزام قانونی داریم مثل اینکه ارز ۴۲۰۰تومانی را ارز نیمایی کردیم که الزام قانونی داشت، این هم الزام قانونی دارد که به چهار درصد تبدیل کنیم اما اگر مجلس با تبدیل چهار درصد به یک درصد موافقت کند که ظاهرا هم با این موافق هستند. ما دنبال این هستیم که از ناحیه قانون و دولت، کاری را که باعث افزایش تورم می‌شود انجام ندهیم.
 
روابط بین ایران و عربستان در گرو انجام تعهداتی از جانب عربستان است
 رییس‌جمهوری در پاسخ به پرسش تلویزیون قطر درباره نحوه ارتباط جمهوری اسلامی با برخی کشورهای همسایه و برنامه‌ریزی برای بهبود و اصلاح روابط با کشورهای مثل عربستان‌سعودی، تصریح کرد: ارتباط با همسایگان و سیاست همسایگی را دنبال می‌کنیم. در سال اول دولت این سیاست تثبیت شد و در سال دوم، این روابط دوجانبه به روابط چندجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد انجامید و ما آن را دنبال خواهیم کرد.
وی تاکید کرد: نکته‌ای که باید بدانیم این است که گفت‌وگوهای ما درون‌منطقه‌ای و بدون دخالت بیگانگان و درباره مسائل منطقه دنبال می‌شود. ما حضور بیگانگان در منطقه را امنیت‌ساز نمی‌دانیم، بلکه مشکل‌ساز می‌دانیم. وجود آمریکا در منطقه ما هیچ امنیتی به همراه ندارد، بلکه مشکل ایجاد می‌کند و امنیت را به خطر می‌اندازد.
 
بر اطلاع‌رسانی به‌موقع درباره مذاکرات تاکید کرده‌ام
وی در پاسخ به پرسش روزنامه اطلاعات مبنی بر اینکه چرا دولت برای اطلاع‌رسانی از مذاکرات به حداقل موارد بسنده می‌کند، گفت: مذاکرات اگر با اطلاع‌رسانی به‌موقع همراه باشد خیلی خوب است اما اگر به‌موقع نباشد ممکن است که در روند مذاکرات اختلال ایجاد کند.
رییس دولت سیزدهم ادامه داد: تاکید ما بر مذاکره‌کنندگان این است که در هر مقطعی که کار به نقطه اطلاع‌رسانی رسید با هماهنگی با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، سخنگوی وزارت خارجه و معاون سیاسی وزیر خارجه در زمان مناسب اطلاع‌رسانی می‌کنند. ما با حبس اطلاع‌رسانی هرگز موافق نیستیم و بر اطلاع‌رسانی به‌موقع درباره مذاکرات عقیده دارم و بر آن تاکید کرده‌ام.
 
شروط ایران برای تحقق برجام
رییس‌جمهوری در پایان با اشاره مجدد به تاکیدات خود در زمینه توافق هسته‌ای، یادآور شد: ما تاکید داریم که در توافق، اول تضمین‌های اطمینان‌آور و دوم راستی‌آزمایی عینی و عملی و سوم رفع تحریم‌ها به‌صورت معنادار و پایدار و چهارم بسته‌شدن ادعاهای سیاسی درباره پادمان که به نظر ما اساسی هم ندارد، انجام شود.

ارسال نظر