|
شناسه خبر: 9968

رهبر انقلاب در دیدار هیات‌دولت:

اولویت اصلی، اقتصاد است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار رییس‌جمهور و اعضای هیات دولت، بررسی و بیان عملکرد دولت و یاد و زنده نگه داشتن حوادث مهم انقلاب و ۴۳سال اخیر را دو رویکرد اساسی هفته دولت برشمردند و با تشریح توفیقات یک‌ساله دولت، در بیان توصیه‌های مهم ازجمله درباره اولویت مساله اقتصاد، افزودند: مردم در همه حوادث و رویدادها «قهرمان اصلی سرگذشت انقلاب» بوده‌اند و این واقعیت مایه درس و عبرت است و به همه مسوولان نشان می‌دهد که با این ملت باید چگونه رفتار کرد.

زنده کردن امید، مهم‌ترین توفیق دولت
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، زنده کردن امید و اعتماد مردم را مهم‌ترین توفیق دولت دانستند و افزودند: مردم می‌بینند که دولت در وسط میدان و مشغول کار و تلاش برای حل مشکلات و خدمت‌رسانی به آن‌هاست و این واقعیت، امید و اعتماد عمومی را تا حد زیادی احیا کرده است. البته این تلاش‌ها در برخی زمینه‌ها به نتیجه رسیده و در بعضی زمینه‌ها نیز هنوز به نتایج لازم نرسیده است.
«سرعت‌عمل و حضور در محل حوادث طبیعی و پیش‌بینی‌نشده به نشانه همدردی دولت با مردم»، «زدوده شدن رقابت‌های منفی و مناقشه‌برانگیز در روابط بین قوا که موجب آشفته کردن ذهن مردم می‌شد»، «تاکید بر مراقبت جدی سه قوه در استمرار این تلاش آرامش‌بخش» و «جوانگرایی» از دیگر توفیقات دولت بود که رهبر انقلاب به آن‌ها پرداختند.
ایشان گفتند: البته مدیران و مسوولان جوان هم در مواردی اشتباه و خطا می‌کنند اما در مجموع دمیده شدن روح جوانی در دولت و مجلس و پرورش مدیران قوی، ارزش صبوری در مقابل این خطاها و رفع تدریجی آن‌ها را دارد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «خارج کردن جامعه از چشم‌انتظاری برای تصمیم‌گیری و اقدام دیگران»، «پرهیز از شرطی کردن کشور» و «اهمیت دادن به ظرفیت‌های داخلی» را از دیگر موفقیت‌های قوه مجریه خواندند.
 
دولت مسوولیت‌پذیر
ایشان دولت سیزدهم را «مسوولیت‌پذیر» دانستند و گفتند: در یک‌سال اخیر شنیده نشد که دولت فرافکنی و بهانه‌تراشی کند و بگوید «اختیار نداریم» یا «نمی‌گذارند».
«رویکردهای خوب در زمینه سیاست خارجی و فرهنگ» و «برجسته کردن شعارهای انقلاب ازجمله عدالت‌طلبی، حمایت از مستضعفان، پرهیز از اشرافی‌گری و استکبارستیزی» از دیگر نقاط برجسته دولت بود که رهبر انقلاب بیان کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: دولت این سررشته و سبکِ کاری را برای دستیابی به توفیقات بیشتر ادامه دهد.
 
 پرهیز از کارهای نمایشی
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه توصیه‌هایی را خطاب به دولت بیان کردند. اولین توصیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «شکر نعمت توفیق خدمت به مردم» بود که در این خصوص گفتند: شکر این نعمت در درجه اول با تقویت ارتباط با خدا و دعا و توسل و تضرع و انس با قرآن است و در درجه بعد با ادامه تلاش جهادی برای خدمت به مردم.
«داشتن نیت الهی و مخلصانه و پرهیز از کارهای نمایشی» دومین توصیه رهبر انقلاب بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه خاطرنشان کردند: اطلاع‌رسانی اقداماتی که انجام می‌شود، منافاتی با اخلاص ندارد زیرا موجب افزایش امید مردم می‌شود.
ایشان در توصیه سوم گفتند: به میان مردم رفتن را ادامه دهید و اسیر برخی جوسازی‌ها نشوید و البته در مواجهه با مردم صبر و تحمل به خرج دهید.
رهبر انقلاب، حضور بی‌واسطه و مکرر رییس‌جمهور و دیگر مسوولان دولت در میان مردم را دارای برکات و تاثیرات فراوان دانستند و افزودند: البته دولت مردمی فقط به معنای به میان مردم رفتن نیست، باید با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از دیدگاه‌ها و نظرات مختلف، زمینه جلب مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف از جمله اقتصادی و سیاسی فراهم شود.
 
لزوم عمل به وعده‌ها
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه چهارم بر لزوم عمل به وعده‌ها و پرهیز از بیان وعده‌های غیرقابل تحقق که زمینه‌ساز خدشه‌دار شدن اعتماد مردم می‌شود، تاکید کردند و به‌عنوان توصیه پنجم، با اشاره به موضوع طراحی نقشه جامع حرکت دولت، افزودند: مراقب باشید کارهای روزمره شما را غرق نکند و برای اینکه دچار این آفت نشوید با یک طرح کلان و نقشه جامع و قابل توضیح برای مردم، حرکت کنید.
ایشان لزوم رعایت اولویت‌ها را به‌عنوان توصیه ششم مطرح کردند و گفتند: توان و امکانات دولت محدود است؛ بنابراین باید ابتدا سرفصل‌های اساسی مشخص شوند و سپس سرفصل‌ها و زیرمجموعه‌های آن‌ها اولویت‌بندی شوند.
 
‌اولویت اصلی، اقتصاد است
رهبر انقلاب با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی، ‌اولویت اصلی همچنان مساله اقتصاد است، خاطرنشان کردند: البته این به معنای نادیده‌گرفتن سرفصل‌های دیگر همچون علم، امنیت، آسیب‌های اجتماعی و فرهنگ نیست ولی اولویت باید اقتصاد باشد همراه با پیوست فرهنگی.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص موضوع اقتصاد چند نکته را بیان کردند.
«لزوم انسجام مدیران اقتصادی و داشتن نظر واحد در مسائل گوناگون اقتصادی»، «مشخص کردن اولویت‌ها و تمرکز بر شاخص‌های اصلی و پیگیری روزانه آن‌ها از جانب رییس‌جمهور و دیگر مسوولان» نکاتی بود که رهبر انقلاب به آن‌ها اشاره کردند.
رهبر انقلاب اسلامی در بیان شاخص‌های اصلی اقتصاد گفتند: اندازه تورم، رشد اقتصادی، رشد سرمایه‌گذاری، رشد اشتغال، رشد درآمد سرانه و کاهش فاصله طبقاتی، شاخص‌هایی هستند که باید به‌صورت دقیق و مستمر مورد توجه قرار گیرند.
رهبر انقلاب در توصیه بعدی، عمده‌ترین سرفصل در پیشرفت اقتصاد کشور را مساله تولید خواندند و تاکید کردند: قاطعانه با هر عاملی که تولید را تضعیف می‌کند، مقابله کنید.
ایشان در بخش تولید کشاورزی، با اشاره به بحران غذا به دنبال وقوع جنگ اوکراین، مساله امنیت غذایی را بسیار مهم دانستند و با یادآوری توصیه‌های مستمر قبلی مبنی بر لزوم خودکفایی در اقلام اساسی مانند گندم، افزودند: مساله امنیت غذایی یک مساله درجه‌یک است که نباید از آن غفلت شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص تولید صنعتی، با اشاره به مشکل کمبود سرمایه درگردش واحدهای تولیدی، تامین این سرمایه را وظیفه بانک‌ها خواندند و گفتند: بانک مرکزی سخت‌گیری‌های بجا و به‌موقعی را درخصوص کنترل ترازنامه بانک‌ها آغاز کرده است اما باید مراقبت شود که این کنترل‌ها روی فعالیت‌های غیرمولد بانک‌ها همچون خرید زمین و سکه یا فعالیت‌های بنگاهداری آن‌ها اعمال شود و تسهیلات لازم برای واحدهای تولیدی آسیب نبیند.
رهبر انقلاب در برشمردن اولویت‌های اقتصادی، مساله مسکن را مورد توجه قرار دادند و گفتند: در قضیه مسکن عقب‌ماندگی زیادی وجود دارد که موجب افزایش سرسام‌آور قیمت و اجاره‌بها و رنج و زحمت مردم شده است.
«ساخت پتروپالایشگاه‌ها»، «تکمیل زنجیره ارزش افزوده در صنایع معدنی و جلوگیری از خام‌فروشی»، «تکمیل مسیرهای حیاتی شمال- جنوب و شرق به غرب برای افزایش ظرفیت حمل‌ونقل بین‌المللی و همچنین مسیرهای ارتباطی و حمل‌ونقل داخلی» و «توسعه استفاده از ظرفیت بی‌بدیل دریا» اولویت‌های دیگری بود که رهبر انقلاب بر آ‌ن‌ها تاکید و خاطرنشان کردند: نگذارید ظرفیت‌های طبیعی و انسانی عظیم موجود در کشور هرز برود.
 
پرهیز از نیمه‌کاره رهاکردن کارها
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان سخنان‌شان با تاکید بر پرهیز از نیمه‌کاره رها کردن کارها و ضرورت پیش‌گرفتن صبر و استقامت و افزایش کار جهادی برای حل مشکلات متراکم و به‌جامانده، گفتند: اگر به این توصیه‌ها عمل شود، ثابت خواهد شد که دولت سیزدهم دولتی کاملا کارآمد، فعال و برطرف کننده مشکلات زندگی مردم است که نتیجه آن رضای پروردگار و مردم خواهد بود.
ایشان همچنین با قدردانی از گزارش رییس‌جمهور و چند تن دیگر از اعضای دولت گفتند: باید با فعالیت بیشتر بخش رسانه‌ای دولت و اطلاع‌رسانی هنرمندانه و باورپذیر، این دستاوردها را برای مردم بیان کرد.

 

ارسال نظر