|
شناسه خبر: 9971

دولت برای وزارتخانه های کار، بازرگانی و صمت باید وزرای تازه معرفی کند

سه وزیر جدید در راه مجلس

طبق قرار اعلام‌شده، دولت امروز چهارشنبه باید وزیر پیشنهادی خود برای تصدی وزارت کار را به مجلس معرفی کند.

علاوه‌بر وزارت کار، دولت باید برای دو وزارتخانه صمت و بازرگانی نیز وزیر تازه به مجلس معرفی کند. بااین‌حال، اظهارات اخیر معاون پارلمانی رییس‌جمهوری مبنی بر اینکه دولت فقط برای بازرگانی، وزیر معرفی خواهد کرد، حاشیه‌هایی را به وجود آورده است.
 مطابق اصل135 قانون اساسی که تصریح می‌دارد: «رییس‌جمهور می‌‌تواند برای وزارتخانه‌‌هایی که وزیر ندارند، حداکثر برای مدت سه ماه سرپرست تعیین نماید.»، دولت باید به‌زودی برای وزارت کار، وزیر جدید به مجلس معرفی کند. عبدالملکی، وزیر پیشین کار روز 24خرداد امسال از سمت خود استعفا داد و طبق قانون، دولت حداکثر تا روز 24شهریور باید وزیر جدید را معرفی کند. در همین باره، غلامحسین اسماعیلی، رییس‌دفتر رییس‌جمهور پنجشنبه هفته گذشته با اشاره به زمان معرفی وزیر جدید کار به مجلس، گفته بود: «ان‌شاءالله پیش‌بینی می‌شود تا قبل از پایان هفته آینده وزیر پیشنهادی کار به مجلس شورای اسلامی معرفی شود». بنابر این اظهارنظر، انتظار می‌رود که وزیر جدید کار امروز به مجلس معرفی شود.
 سید محمد حسینی، معاون پارلمانی رییس‌جمهوری نیز روز گذشته در یک نشست خبری با اشاره به سرنوشت معرفی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مجلس، با دفاع از عملکرد زاهدی‌وفا، سرپرست این وزارتخانه گفت: «سقف قانونی در همه دوره‌ها برای معرفی وزیر استفاده شده و دولت هم تا ۲۴شهریور فرصت دارد. زاهدی‌وفا، کار را در دست گرفته و در این مدت کار با آرامش پیش رفته است. قبلا برخی تجمعات و اعتراضات بود ولی در این دوماه و نیم آرامش بیشتری حاکم بود و رییس‌دفتر رییس‌جمهور اعلام کرده که در این هفته احتمالا وزیر معرفی می‌شود». حسینی همچنین درباره گزینه‌های مطرح برای این وزارتخانه، تاکید کرد: «نمایندگان و فعالان اقتصادی و سیاسی پیشنهاداتی داده‌اند و تشخیص با رییس‌جمهور است. به‌هرحال این وزارتخانه از اهمیت خاصی برخوردار است و دارای تنوع کاری و مسائل متعدد است که می‌طلبد فرد باتجربه و توانمندی که مورد اعتماد مجلس هم باشد معرفی شود، چند گزینه ازجمله سرپرست فعلی مطرح هستند که منتظر تصمیم نهایی هستیم».
 
سیاهکلی: اظهارات حسینی درباره وزارت صمت، بی‌توجهی به وعده رئیسی است
 اما آنچه طی روزهای گذشته حرف و حدیث به وجود آورده، اظهارنظر معاون پارلمانی رییس‌جمهوری درباره وزیر بازرگانی و وزیر صمت بود. حسینی گفته بود: «دولت تنها برای بازرگانی وزیر معرفی می‌‌کند؛ وزیر صمت هم که داریم». این گفته باعث بروز واکنش در میان نمایندگان مجلس شد. یکی از این نمایندگان، لطف‌الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و یکی از چهره‌های اصلی در استیضاح فاطمی‌امین، وزیر صمت بود. سیاهکلی دیروز در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به چرایی انصراف نمایندگان از استیضاح فاطمی‌امین تصریح کرد: «ما گفته رییس‌جمهور محترم را تکرار کردیم، آقای رئیسی از آقای قالیباف خواسته بودند از ما استیضاح‌کنندگان دوماه وقت بگیرند تا در این دوماه اصلاحاتی را در وزارت صمت انجام دهند و این وزارتحانه را به دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت و معدن تقسیم کنند و دو وزیر برای آن معرفی کنند». سیاهکلی همچنین با اشاره به عدم هماهنگی معاون پارلمانی رییس‌جمهوری با مطالبه رئیسی تاکید کرد: «حالا اینکه معاون مجلس آقای رییس‌جمهور می‌آید و خلاف وعده رییس‌‌جمهور صحبت می‌کند باید پاسخ دهد. به نظر من، این گفته ایشان حرف بسیار نادرستی است و به نحوی می‌توان گفت این بی‌توجهی به وعده آقای رییس‌جمهور است». 
 
قالیباف: قرار شد حسینی صحبتش را اصلاح کند
 سیاهکلی همچنین دیروز در جلسه علنی مجلس طی تذکر شفاهی گفت: «چرا آقای حسینی خلاف وعده رییس‌جمهور صحبت می‌کنند؟ اگر حرف رییس‌جمهور با آقای حسینی یکی است، پس تکلیف وعده رییس‌جمهور به مجلس چه می‌شود؟ من فکر می‌کنم این نگاه و رویکرد تمسخر مجلس و کار کارشناسی و همکاری این قوه است». محمدباقر قالیباف، رییس مجلس نیز در پاسخ به تذکر سیاهکلی با اشاره به رایزنی‌اش با معاون پارلمانی رییس‌جمهوری تاکید کرد: «حرف رییس‌جمهور همان نکته‌ای است که من از تریبون مجلس به آن اشاره کردم. دیروز با آقای حسینی صحبت کردیم و او گفت آنچه من درباره وزارت صمت به رسانه‌ها گفتم معرفی یک وزیر نبوده و تیتر مصاحبه این‌طور انتخاب شده است و بنا شد این صحبت امروز اصلاح شود».

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر