|
شناسه خبر: 9993

یکی از مهم‌ترین وعده‌های مجلس یازدهم، یک گام دیگر تا نهایی شدن فاصله دارد

شفافیت قوای سه‌گانه در گرو تصمیم مجمع تشخیص

محسن پیرهادی، نایب‌رییس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس روز گذشته طی مصاحبه‌ای از تایید تمام بندها و موضوعات طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها توسط شورای نگهبان خبر داد.

تایید شورای نگهبان در شرایطی است که طرح شفافیت قوای سه‌گانه، مسیر پرپیچ‌وخمی را در مجلس پیمود. هرچند بنابر اظهارات پیرهادی، تبدیل طرح مزبور به قانون، در گرو نظر کارشناسی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
شفافیت آرا ازجمله طرح‌هایی بود که مجلس یازدهم برای تحقق آن به‌طور جدی وارد میدان شد؛ موضوعی که همواره درخصوص رأی‌گیری از نمایندگان در مسائل مختلف از مصوبات مجلس تا سازوکار انتخاب اعضای کابینه موردتوجه افکار عمومی و رسانه‌ها بود. نمایندگان مجلس یازدهم همزمان با آغاز دوره مسوولیت چهارساله خود به‌دنبال تهیه و تصویب طرحی بودند که در آن رأی نمایندگان به‌طور شفاف برای مردم اعلام شود. طرح پیشنهادی کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس پس از جلسات متعدد تهیه و سرانجام در صحن علنی به رأی نمایندگان گذاشته شد. سرانجام در جلسه علنی روز 15بهمن سال99 طرح با 153رأی موافق، 63رأی مخالف و 12رأی ممتنع از مجموع 234نماینده حاضر در جلسه به تصویب نرسید.
پس از رد طرح پیشنهادی در صحن علنی مجلس، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در اظهاراتی گفت: «نمایندگان موافق و مخالف با اصل موضوع شفافیت موافق هستند اما این طرح حد نصاب رأی موافق را کسب نکرد و کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس باید تلاش کند تا آیین‌نامه را به‌نوعی تنظیم و تدوین کند که دغدغه همه نمایندگان دیده شود».

شفافیت همه قوا، به جای شفافیت یک قوه 
بعد از رد طرح شفافیت آرا، برخی نمایندگان مخالف طرح در سخنانی اظهار کردند که شفافیت درصورتی اثرگذار است که شامل تمام بخش‌های مدیریتی کشور شود. ضمن اینکه بسیاری از نمایندگان معتقد بودند مجلس در شرایط فعلی عملکرد شفافی دارد، چراکه جلسات علنی صحن از رسانه ملی پخش می‌شود و افکار عمومی در جریان مذاکرات نمایندگان مجلس هستند.
مطالبه و دغدغه نمایندگان برای تهیه و تصویب طرحی جامع‌تر و کلان‌تر موجب شد تا تعدادی از نمایندگان به تهیه طرح شفافیت قوا اقدام کنند؛ این اقدام اما شائبه‌هایی به همراه داشت. به باور برخی این امر موجب شد تا مجلس برای ایجاد شفافیت در بخش‌های مدیریتی کشور به‌جای تهیه و تصویب یک طرح تخصصی و کارشناسی به یک طرح کلی بدون انجام کار کارشناسی روی آورد؛ به‌طوری‌که کلی‌نگری در طرح آنقدر زیاد اتفاق افتاده که حتی در صورت تصویب و تایید شورای نگهبان، در امر اجرا با موانع بسیاری مواجه خواهد شد. درحقیقت نمایندگان مخالف طرح معتقد بودند طرح اولیه عجولانه و غیرکارشناسی تصویب شد.
با وجود نظر مخالفان، کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس از طرح تهیه‌شده تمام‌قد دفاع کرد و معتقد بود که طرح شفافیت قوای سه‌گانه پس از ساعت‌ها کار کارشناسی و جلسات متعدد با نمایندگان تهیه و با فوریت در صحن علنی به رأی نمایندگان گذاشته شده است. سرانجام طرح دوفوریتی شفافیت قوای سه‌گانه اردیبهشت‌ماه امسال با 193رأی به تصویب رسید. بااین‌حال، شورای نگهبان خردادماه این طرح را رد کرد.
هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان 23خرداد امسال در نشست خبری، درباره طرح شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها تصریح کرد: «ما این طرح را در جلسات شورا بررسی کردیم، نسبت‌به برخی از مواد آن ابهاماتی وجود داشت که بر این اساس طرح را به مجلس بازگرداندیم». سخنگوی شورای نگهبان درعین‌حال تاکید کرد که ابهامات موجود، به معنای مخالفت شورا با اصل طرح مجلس نیست. طحان نظیف در این‌باره تصریح کرد: «ابهامات و اشکالات شورای نگهبان درباره اصل طرح دوفوریتی شفافیت قوای سه‌گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها نیست، بلکه درباره جزئیات و نحوه اجرای این مصوبه مجلس است». سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به برخی ابهامات طرح شفافیت قوای سه‌گانه تاکید کرد: «ماده یک درباره مشمولان طرح است، یعنی چه نهاد‌هایی مشمول طرح شفافیت خواهند شد، چند اشکال و ابهام وجود دارد. یکی از اشکالات مربوط‌به نحوه نگارش این ماده است، چراکه دستگاه‌های مشمول با عناوین مختلف تکرار شده‌اند».

تبدیل طرح شفافیت به قانون، در گرو نظر مجمع تشخیص مصلحت  
در جلسه علنی مجلس در روز سه‌شنبه 11مرداد امسال، طرح شفافیت قوای سه‌گانه جهت تامین نظر شورای نگهبان مورداصلاح و بازنگری نمایندگان قرار گرفت و برای تایید مجددا به شورای نگهبان ارسال شد. محسن پیرهادی، نماینده تهران و نایب‌رییس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس روز گذشته در گفت‌وگو با خانه‌ملت، از تایید طرح شفافیت قوای سه‌گانه(جز یکی از بندها) ازسوی شورای نگهبان خبر داد. پیرهادی در این زمینه با اشاره به تنها بند مورد ایراد شورای نگهبان، گفت: «یک جزء این طرح که مربوط به شفافیت مجمع تشخیص مصلحت نظام است، مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و باتوجه‌به اصرار مجلس بر مصوبه خود، این موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تصمیم‌گیری نهایی ارسال شده است؛ البته گفت‌وگویی با اعضای مجمع تشخیص داشتیم و استدلال‌های خود را برای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کردیم». نماینده مردم تهران با اشاره به دغدغه شفافیت در مجلس یازدهم اظهار کرد: «به نظر طی چند ماه آینده این طرح که قطعا یک قانون کامل و جامعی خواهد بود، نهایی می‌شود. روزی که از مجلس مطالبه شفافیت شد، مطالبه حداقلی مطرح بود اما نگاه ما این بود که شفافیت باید جامع باشد؛ لذا سعی کردیم این قانون را جامع ببینیم، شورای نگهبان هم با مجلس همراهی لازم را داشته است».

ارسال نظر