|
شناسه خبر: 9994

گزارش «صبح نو»درباره لزوم انتفاع اقتصادی و تضمین در مذاکرات هسته ای

جلوگیری از تجربه تلخ

حرف قطعی جمهوری اسلامی در مذاکرات پسابرجام؛ تضمین، راستی‌آزمایی و لغو تمامی تحریم‌ها توسط طرف‌های غربی بوده است، چراکه ایران نمی‌خواهد تجربه تلخ گذشته دوباره تکرار شود.

ایران اعتقاد دارد هدف غایی از توافق هسته‌ای، انتفاع اقتصادی ایران است و اگر این توافق نفع اقتصادی برای ایران نداشته باشد، پای آن را امضا نخواهد کرد. همچنان‌که «محمد مرندی»، کارشناس مسائل بین‌الملل در مصاحبه‌ای گفت که آمریکا به‌دلیل بدعهدی گذشته خود، باید تضمین دهد که گذشته را تکرار نمی‌کند.
 هرچند در طول یک‌سال گذشته، هرگاه خبرهای مثبتی از مذاکرات به گوش خورده، در آن گره‌های جدیدی به آن اضافه شده است اما به عقیده کارشناسان، درنهایت توافق دیر یا زود به امضا خواهد رسید و هیچ‌یک از طرف‌ها ازجمله ایران و آمریکا قصد ترک میز مذاکره را ندارند اما آنچه موجب طولانی شدن این فرایند شده، چانه‌زنی دو طرف برای گرفتن امتیاز بیش تر بوده است.
براساس آن چیزی به‌صورت غیررسمی از متن مذاکرات منتشر شده است، متن توافق؛ متن دقیق، قابل‌اتکا و واقع‌بینانه‌ای است که احتمال پایدار بودن آن زیاد است. طبق این متن، مجموعا ابزارهایی که ایران دراختیار خواهد داشت، توافق را پایدارتر و حتی هزینه خروج طرف مقابل را بیش از سال2018 کرده است.
امروز گذشت زمان به ضرر ماست و دیگران منتظر ما نمی‌مانند. همین بحث زمستان سخت اروپا بهترین فرصت برای استفاده ایران است اما اگر دست روی دست بگذاریم، قاره سبز برای روزهای سرد خود بیکار نمی‌نشیند و برای تامین سوخت خود قبل از آنکه زمستان از راه برسد، چاره‌ای خواهد کرد؛ بنابراین باید هرچه زودتر از شرایط فعلی بهترین بهره را برد.
اما جدای از تضمین‌هایی که تیم مذاکره‌کننده باید در متن توافق بگیرد که مهم‌ترین آن مکتوب کردن قول‌های شفاهی طرف غربی در متن مذاکرات و شفاف کردن عبارت‌های مبهم و قابل‌تفسیر است، در داخل نیز باید اقداماتی صورت گیرد. باید در فرصتی که هنوز توافق امضانشده و به مرحله اجرا درنیامده، بازارهای هدف شناسایی و برای آن‌ها برنامه‌ریزی شود.
یکی از بازارها که باید به آن در شرایط بعد از توافق توجه ویژه‌ای کرد، میادین مشترک نفت و گاز است. ما به‌جای آنکه سهم خود را صددرصد به همسایگان بدهیم، می‌توانیم از سرمایه کشورهای دیگر برای استخراج نفت‌وگاز از میادین مشترک استفاده کرد؛ به‌طور مثال، بعد از برجام باید حداقل در سه تا از میادین مشترک که درحال‌حاضر 80درصد آن را همسایگان می‌برند، سرمایه‌گذاری کنیم. ما باید بدانیم چقدر از همسایگان عقب هستیم و به چه تجهیزاتی برای رسیدن به آنان احتیاج داریم. در گزارش ویژه «صبح‌‌نو» راه‌ها و برنامه‌هایی که ایران باید در صورت احیای برجام در دستورکار خود قرار دهد تا هم توافقات با شرکت‌های خارجی پایدارتر باشد و هم سرمایه‌گذاری‌ها هدفمند، بررسی شده است.

ارسال نظر