|
شناسه خبر: 10021

مغناطیس حسین(ع)

مصطفی بابایی تحلیلگر مسائل فرهنگی و اجتماعی

امروزه حتی رسانه‌های وابسته به سرویس‌های جاسوسی آمریکا و رژیم‌صهیونیستی ایام اربعین را در مسیرهای منتهی به کربلا رصد می‌کنند. در برخی کتب تاریخی، نقل شده است که «شیخ انصاری»(متوفی سال 1281قمری) اولین زائری بوده که با پای پیاده عازم حرم‌اباعبدالله الحسین(ع) شده است و این سنت گرچه در مقطعی متوقف شد اما بعد از سقوط صدام دوباره با شور و هیجان دنبال شد.
آنچه مسلم است شیعه همیشه و در تمام روزهای سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) و از آن جمله روز اربعین آن حضرت، در زیارت و اقامه ماتم و عزاداری کوتاهی نکرده و از اینجاست که امام حسن عسکری(‌ع) زیارت اربعین را از علایم ایمان برشمرده است. پیروان و دوستان امام‌حسین‌(ع) امیدوارند تا از این طریق مشمول این حدیث نبوی شوند که جابربن‌عبدالله انصاری، از صحابه رسول‌خدا(ص) و نخستین زائر قبر حضرت ابا‌‌عبدالله(ع) در اولین اربعین سیدالشهدا روایت کرد، «کسی که قومی را دوست دارد با آن‌ها محشور می‌‌شود و کسی که عمل قومی را دوست دارد با ایشان شریک است.»
دوستان اهل‌بیت‌(ع) و مومنان واقعی کسانی هستند که نگذارند آثار نهضت‌ امام‌حسین(‌ع) فراموش شود و در حفظ و حراست آن کوشا بوده و همواره ادامه‌دهنده راه آن حضرت باشند.
اربعین سالار شهیدان، مهر تاییدی بر مظلومیت اباعبدالله(ع) و یارانش و ظلمت خاندان آل‌زیاد و آل‌مروان در واقعه عاشورا است.
اربعین سید و سالار شهیدان حسین‌بن‌علی(ع) و یاران باوفایش به‌اندازه‌ای برای مسلمانان و شیعیان آن حضرت اهمیت دارد که شمار عزیمت‌کنندگان به کربلای معلی خود گویای این مطلب است. با اینکه واقعه عاشورا به‌عنوان یک رویداد در تاریخ جهان اسلام ثبت و ضبط شده امروز نیز به‌خوبی مشاهده می‌کنیم که مردمان دیگر ادیان نیز برای درس گرفتن از این روز تاریخی و همچنین عرض ارادت به مقام بزرگ‌مرد آزاده جهان، خود را به بارگاه ملکوتی آن حضرت می‌رسانند.  
رهبر معظم انقلاب نیز درباره اهمیت پاسداشت و بزرگداشت روز اربعین حسینی در اول فروردین سال۱۳۸۵ چنین بیان کردند: «شروع جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین است، جابربن‌عبدالله را از مدینه فرا می خواند و به کربلا می‌کشد، این‌‌ همان مغناطیسی است که امروز هم با گذشت قرن‌های متمادی در دل من و شما هست». درواقع اربعین یک حماسه مردمی است که عمق وحدت اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

ارسال نظر