|
شناسه خبر: 2440

شجاعی طباطبایی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

در حال ورود به عرصه اقتصاد هنر هستیم

مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری گفت: یکی از فعالیت‌هایی که اخیرا درگیر آن هستیم ورود به عرصه اقتصاد هنر است که هدف ما از این کار، گشودن گره از مشکلات معیشتی هنرمندان است.

توجه به آثار فرهنگی حوزه انقلاب اسلامی از اهمیت بسیار زیادی بر خوردار است. در این میان یکی از متولیانی که در این حوزه بسیار فعالانه در سال‌های متمادی حضور داشته، حوزه هنری انقلاب اسلامی است. این مرکز در چندین حوزه به جمع‌آوری آثار فرهنگی مرتبط با انقلاب پرداخته است. اخیرا به واسطه ایام دهه فجر نمایشگاهی نقاشی با موضوع مبارزات دوره پیش از پیروزی انقلاب اسلامی را در خود جای داده که به صورت مجازی و حضوری قابلیت بازدید برای عموم را نیز در شرایط کنونی فراهم کرده است. به واسطه برگزاری این نمایشگاه گفت‌وگویی داشتیم با سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر هنرهای تجسمی این مرکز و با وی در مورد وضعیت حوزه هنرهای تجسمی مرتبط با انقلاب اسلامی سخن گفتیم که در ادامه می‌خوانید.

نمایشگاه «روزهای پیروزی» در حوزه هنری با چه هدفی تشکیل شده است؟ این نمایشگاه تحت عنوان روزهای پیروزی بر پا شده است. در این نمایشگاه هشت نقاشی در ابعاد‌180 در 250 به نمایش گذاشته شده. اکران این نمایشگاه برای اولین‌بار در سال‌1397 در مشهد آغاز به کار کرد و تا همین ماه پیش هم درگیر تولید با این موضوع بوده‌ایم. کارها با موضوع دهه مبارک فجر بوده و نکته جالب آن این است که هنرمندان این آثار در تلاش بودند تا پیروزی انقلاب را در مشهد مقدس به تصویر بکشند. در این مسیر از عکس و ایده‌های نو کمک گرفتند و بیشتر در تلاش بودند تا با واقعیت‌های آن دوره تطابق داشته باشد و بسیار دقیق و با تمام جزئیات به این موضوع بپردازند.

آیا در زمینه توجه به آثار هنرمندان در استان‌های دیگر هم فعالیتی صورت گرفته است؟ یکی از مواردی که در حوزه هنری مورد نظر بوده این است که تمرکز‌زدایی کنیم. نگاه جدی بر زحمات عزیزان‌مان در 31‌مرکز استان داریم. مرکز تجسمی حوزه هنری به شکل جدی بحث حمایت و تعامل با هنرمندان را در دستور کار خود قرار داده و در این مدت هم نمایشگاه‌های متعددی داشتیم که می‌توان از میان آن‌ها به نمایشگاه استاد بحرینی از بوشهر اشاره کرد که با موضوع حضرت زهرا؟س؟ برگزار شد. بنای ما بر این است که با هنرمندان در تعامل باشیم و بستری فراهم شود تا این عزیزان شناسایی شوند و مورد حمایت قرار گیرند. به‌دنبال آن هستیم تا طوری عمل کنیم که کارهای این عزیزان دیده شود. در مراکز استان متاسفانه امکان دیده شدن آثار تجسمی پایین است. حرکت نویی که در این نمایشگاه رقم خورده، QR‌کدهایی است که در گوشه تصاویر درج شده و هر‌کس می‌تواند با اسکن آن‌ها اطلاعات تصویر را به‌طور کامل دریافت کند و در عین حال امکان بازدید از نمایشگاه در سایت حوزه هنری هم مهیاست. کمی در مورد سابقه فعالیت این‌گونه نمایشگاه‌ها در حوزه هنری برای ما بگویید. حوزه هنری یکی از افتخاراتش آن است که هنرمندان بسیار زیادی را از سراسر ایران در خود جای داده. هنرمندان بسیار همچون علیرضا خالقدادی را ما در سیستان‌و‌بلوچستان داریم که در حال حاضر کار تدریس نقاشی را در زاهدان انجام می‌دهند. آثار این بزرگواران هر ساله خلق شده و به گنجینه آثار حوزه هنری اضافه می‌شود. افتخار ما این است که با تمام هنرمندان عرصه هنر انقلاب از سراسر ایران در ارتباط هستیم. در شرایط کرونایی، در بخش هنرهای تجسمی چه فعالیت‌هایی می‌تواند صورت گیرد تا این آثار دیده شود؟ ما آثار بسیار ارزشمندی از هنرمندان دهه اول انقلاب را در معرض دید عموم گذاشته‌ایم. دوستان ما در مجموعه هنر شیعه این آثار را هم به نمایش گذاشته‌ایم. آن چیزی که در شرایط کنونی بسیار مورد توجه قرار گرفته این است که بازدیدکنندگان می‌توانند فایل با کیفیت این آثار را نیز دریافت کنند. همه بازدیدکنندگان به راحتی می‌توانند این آثار را به موجب وجود تکنولوژی بسیار بالا روی پارچه پرینت بگیرند و همچون یک تابلو واقعی آن را در منزل یا محل‌های دیگر مورد استفاده قرار دهند. ما از همین تکنولوژی در نمایش آثار در معابر و خیابان‌ها هم بهره می‌بریم.

آیا کار جدیدی روی آثار زمان انقلاب انجام داده‌اید؟ تمام پوسترهای زمان انقلاب را جمع‌آوری کردیم و امروز آرشیو غنی از پوسترهای قدیمی داریم. در بین آن‌ها آثاری از مرحوم مرتضی ممیز و استاد طائب وجود دارد همانطور که می‌دانید این عزیزان طراح اسکناس‌های ما نیز هستند. به هر شکل می‌شود گفت که در تمام بخش‌ها اتفاقات بزرگی را تجربه کرده‌ایم. در پی بروز این ویروس جهان به سمت دیجیتالی شدن می‌رود و آثار هنری هم در فضای مجازی دیده می‌شوند. در پی آن هستیم تا از طریق سامانه دیجیتال کارهای حجمی را نیز که مرتبط با موضوع انقلاب است اسکن کرده و در اختیار مخاطبان قرار دهیم. چه طرح‌های حمایتی برای هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی در حوزه هنری در نظر گرفته‌اید؟ چند اتفاق را به‌طور همزمان در حال انجام هستیم. یکی از آن‌ها اقتصاد هنر است. متاسفانه شاهد یک سری اتفاقات در حراج‌های تهران هستیم که مورد رضایت و مثبت نیست. حوزه هنری با دارا بودن 31‌مرکز در کشور و این طیف عظیم از هنرمند به حدی رسیده که وارد این عرصه شود. زیرساخت‌های آن را تهیه کرده‌ایم. تابلوهای بسیاری در سایت بارگذاری شده که در چند روز آینده رونمایی خواهد شد. هدف اصلی ما از این کار این است که گره از مشکلات معیشتی هنرمندان باز شود و در این زمینه حرکت مثبتی صورت گیرد.

ارسال نظر