|
شناسه خبر: 2685

یک منتقد در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد:

«دادستان» با دغدغه عدالت

پخش سریال «دادستان» مسعود ده‌نمکی از شبکه سوم سیما طی چند روز گذشته با حواشی زیادی همراه بوده است.

پخش سریال «دادستان» مسعود ده‌نمکی از شبکه سوم سیما طی چند روز گذشته با حواشی زیادی همراه بوده است؛ سریالی که به موضوع عدالت می‌‌پردازد و این کارگردان تلاش کرده تا با نمایش سکانس‌‌هایی از حمله داعش به بهارستان بر جذابیت‌‌‌‌های بیشتر این اثر بیفزاید؛ اما در عمل نوع نگاه کارگردان به موضوع عدالت باعث شد تا «دادستان» در همان قسمت‌‌‌‌های اولیه با واکنش‌‌‌‌های انتقادی از سوی منتقدان همراه شود؛ البته پاسخ تند این کارگردان به منتقدانش دلیلی بر پرحاشیه‌شدن آخرین ساخته ده‌نمکی شده است، تا جایی که فضای مجازی چند روزی پر شده بود از واکنش‌‌‌‌های مختلف به این اثر.

در این گزارش به سراغ جبارآذین، منتقد سینما و تلویزیون رفتیم تا از دریچه نگاه او به «دادستان» رسانه ملی بنگریم که در ادامه می‌‌خوانید: «دادستان» مسعود ده‌نمکی در همین مدت کوتاهی که روی آنتن شبکه سوم سیما رفته است، از لحاظ نوع روایت با انتقاداتی همراه همراه بوده؛ ارزیابی شما از کیفیت آخرین ساخته این کارگردان چیست؟ در پاسخ به این سوال باید در ابتدا به خود این کارگردان بپردازیم. مسعود ده‌نمکی به عنوان یک سرباز فرهنگی و سیاسی به درستی در حال انجام دادن وظایف خود در عرصه هنر است. یکی از مسائل مهمی که باید درباره «دادستان» مدنظر قرار بگیرد اینکه جدیدترین ساخته تلویزیونی این کارگردان در امتداد آثار سیاسی، اجتماعی و انتقادی این هنرمند حرکت می‌‌کند. همچنین یکی از ویژگی‌‌‌‌های مهم ده‌نمکی شناخت از سلیقه مخاطب است. او در تمام آثار سینمایی و تلویزیونی خود با محور قرار دادن سلیقه و خواست قشرهای مختلف مخاطب سعی در روایت باورها و برداشت‌‌‌‌های سیاسی و اعتقادی خود از رخدادهای جامعه دارد. طبیعتا سریال «دادستان» نیز در همین زمینه تولید شده است. به عبارت دیگر ده‌نمکی با نگاه انتقادی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی در این سریال تلاش کرده تا با انگشت گذاشتن روی برخی معضلات و مشکلات اجتماعی نظر قشرهای مختلف مخاطبان که شامل از ما راضی‌ها، راضی‌ها، منتقدان و معترض و حتی اپوزیسیون می‌‌شود را به گونه‌‌ای با خود همراه کند.

پرداخت ده‌نمکی به سوژه عدالت را در آخرین ساخته خود چطور ارزیابی می‌‌کنید؟ یکی از مشکلات اساسی این نوع آثار داشتن تاریخ مصرف آنها و نگاه عمدتا سیاسی به مسائل به ویژه موضوعات فرهنگی است که سبب می‌‌شود فیلمسازانی مانند ده‌نمکی به‌جای ارائه عمیق، تحلیلی و علمی مسائل به سوی سطحی نگری و شعاردهی گرایش پیدا کنند؛ به همین دلیل است که در«دادستان» این کارگردان همه چیز پیدا می‌‌شود؛ از مسائل خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و رویدادهای مورد علاقه نسل جوان و دانشجویان گرفته تا مشکلات معیشتی و سیاسی قشرهای مختلف.

در عملکرد ده‌نمکی چه ویژگی‌هایی وجود دارد؟ با این حال مسعود ده‌نمکی دارای توانایی‌ها و استعدادهای خاص به خودش است که با توجه به حمایت‌‌‌‌های مختلف از او، می‌‌تواند از برخی مسائل در آثار خود یاد کرده یا به آنها در حد متعارف اشاره کند؛ اما بدیهی است که این نوع روایت‌ها عمدتا در چارچوب قانون‌گرایی و حفظ حریم نظام صورت می‌‌گیرد و ده‌نمکی‌ها فراتر از آن حرکت نکرده و نمی کنند، به همین دلیل است که هر قشری از بینندگان این سریال می‌‌توانند مسائلی که با آن در ارتباط هستند در این اثر ببینند.

در قسمت‌‌‌‌های اولیه آخرین ساخته ده‌نمکی دیدیم که حمله داعش به مجلس روایت شده است؛ اما آنطور که انتظار می‌‌رفت پرداخت درستی به این سوژه دست‌اول را شاهد نبودیم. تصور نمی‌کنید چنین پرداخت‌‌هایی باعث می‌‌شود تا سوژه هدر برود؟

باید به این مساله توجه شود که در ارتباط با داعش، فیلم‌ها و سریال‌‌‌‌های دیگری هم ساخته شده است؛ اما ده‌نمکی از این نوع مسائل صرفا در حد بازگویی مسائل مهم‌تر خود بهره می‌‌برد، یعنی استفاده از موضوع داعش که شاید در جای دیگری از سریال باز هم شاهد آن باشیم، در اصل در راستای این مساله در سریال گنجانده شده که بتوان به وسیله آن قشرهای مختلف مخاطبان را با خود همسو کرد. این سینماگر در آخرین ساخته خود کوشیده تا با سریال تلویزیونی خود از قشرهای مختلف گزینه‌‌هایی را زیر چتر اثر خود جمع کند؛ اما مساله اصلی این است که در «دادستان» چه نوع دادهایی توسط چه کسانی مطرح می‌‌شود و چه افرادی به این دادخواهی‌ها پاسخ مناسب می‌‌دهند. آیا صرفا هدف این است که مسائلی به صورت سطحی و در حد شعار برای تخلیه روانی مخاطب صورت بگیرد یا می‌‌تواند راهگشای حل برخی از معضلات جامعه با همت و همگامی برخی مسوولان متعهد و ملت باشد! مخاطبان پیش‌تر از این کارگردان سریالی مانند «دارا و ندار» را هم شاهد بودند؛ به اعتقاد شما «دادستان» از لحاظ هنری از این اثر بالاتر است؟ معتقدم «دادستان» در مجموع با توجه به نوع مضمون و پرگویی از مسائل مطرح‌شده با «دارا و ندار» متفاوت است چرا‌که در آن اثر عمدتا مسائل اجتماعی با رویکرد خانوادگی مطرح بود؛ اما در «دادستان» انبوهی از مسائل وجود دارد که به دلیل پر بودن موضوعات به طور عمیق و تحلیلی و همه جانبه به آنها پرداخت نشده است. با این حال معتقدم «دادستان» از لحاظ هنری از «دارا و ندار» جلوتر است ولی اگر بخواهیم از لحاظ تاثیرگذاری عمیق به این دو اثر نگاه کنیم، باید بگوییم که «دارا و ندار» از آخرین ساخته ده‌نمکی جلوتر است؛ با این حال آنچه در «دادستان» مطرح شده و می‌‌شود، می‌‌تواند مخاطبان بیشتری رابا خود همراه کند. علاوه بر اینکه نیت فیلمساز طرح یکسری مسائلی بوده که عمدتا آنها در یک چارچوب مطرح شده و مخاطبان بیشتری را با خود به همراه داشته باشد. این اثر ساخته شده و این ویژگی می‌‌تواند برای سریال مخاطبان بیشتری را همراه کند؛ ضمن اینکه شاید به اندازه «دارا و ندار» تاثیرگذار نباشد. با این حال مسعود ده‌نمکی دارای توانایی‌ها و استعدادهای خاص به خودش است که با توجه به حمایت‌‌‌‌های مختلف از او، می‌‌تواند از برخی مسائل در آثار خود یاد کرده یا به آنها در حد متعارف اشاره کند

ارسال نظر