|
شناسه خبر: 4065

معرفی ۱۰ فیلم برتر کارنامه «مل گیبسون» به انتخاب «صبح‌نو»؛

همه نقش‌ها را به من بسپارید!

اگر عاشق سینما باشید و مل گیبسون را نشناسید یا فیلمی از او ندیده باشید، بی‌شک یا تماشاگر حرفه‌ای سینما نیستید یا لذتی از آن نبرده‌اید. امروز دیگر مل گیبسون یکی از برترین بازیگران سینمای جهان است که هر فیلمی با حضور او در مقام بازیگر و حتی کارگردان و تهیه‌کننده، تاییدی بر اهمیت، کیفیت بالا و موفقیت آن است.

احمدرضا حجارزاده، روزنامه «صبح نو»: اگر عاشق سینما باشید و مل گیبسون را نشناسید یا فیلمی از او ندیده باشید، بی‌شک یا تماشاگر حرفه‌ای سینما نیستید یا لذتی از آن نبرده‌اید. امروز دیگر مل گیبسون یکی از برترین بازیگران سینمای جهان است که هر فیلمی با حضور او در مقام بازیگر و حتی کارگردان و تهیه‌کننده، تاییدی بر اهمیت، کیفیت بالا و موفقیت آن است. در این فرصت کوتاه، نگاهی گذرا 10عنوان از بهترین فیلم‌های کارنامه این بازیگر و فیلمساز موفق استرالیایی‌تبار داشته‌‎ایم.

 1- اسلحه مرگبار/ 1987

 سری فیلم‌های کمدی‌اکشن «اسلحه مرگبار» (Lethal Weapon) ساخته «ریچارد دانر» از سال۱۹۸۷ شروع شد که با همان نخستین قسمت توانست موفقیت و محبوبیت فراوانی برای مل گیبسون همراه بیاورد و به یکی از بهترین ساخته‌های سینمایی در ژانر اکشن تبدیل شود. سه دنباله دیگر برای این فیلم ساخته شد. گیبسون با ایفای نقش «مارتین ریگز» در فیلم «اسلحه مرگبار1» به یک ستاره هالیوودی تبدیل شد. قسمت دوم فیلم، سال۱۹۸۹، قسمت سوم سال۱۹۹۲ و قسمت چهارم سال۱۹۹۸ ساخته شدند که در جلب نظر منتقدان و مردم بسیار موفق بودند. «اسلحه مرگبار» از موفق‌ترین فیلم‌های اکشن و پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست که تا امروز بیش از یک‌میلیارد دلار در جهان فروش داشته است. او در این فیلم دنباله‌دار با «دنی گلاور» همبازی بود که زوج پلیس دوست‌داشتنی و شیرینی را تشکیل داده بودند.

2- مکس دیوانه/ 1979

یک مجموعه‌فیلم دیگر که به اندازه سری «اسلحه مرگبار» موفق و پرطرفدار شد. «مکس دیوانه» (Mad Max‎)  به کارگردانی «جورج میلر» اثری اکشن و علمی-‌تخیلی است که قسمت اول آن سال۱۹۷۹ ساخته و پخش شد. گیبسون در نقش «مکس راکتنسکی» بازیگر اصلی بود که در قسمت‌های دوم و سوم (۱۹۸۱- ۱۹۸۵) همبازی کرد. نقش‌های او در سری‌فیلم‌های «مکس دیوانه» و «اسلحه مرگبار»، به گیبسون لقب «قهرمان فیلم‌های اکشن» داد. نقش «مکس راکتنسکی» در فهرست صد شخصیت بزرگ فیلم در تمام تاریخ ازسوی «پریمیر»، رتبه هفتادوهشتم را کسب کرد. این بازیگر برای حضور در قسمت اول فیلم۱۵۰۰۰ دلار و برای قسمت سوم آن یک‌میلیون و 200هزار دلار دستمزد گرفت. داستان فیلم در دنیایی به‌هم‌ریخته و عجیب رخ می‌دهد که پلیس استرالیایی کینه‌توزی برای متوقف‌کردن یک گروه خطرناک موتورسوار دست‌به‌کار می‌شود!

3- مصائب مسیح/ 2004 (کارگردان)

فیلم‌های بسیاری در تاریخ سینما با موضوع حضرت مسیح؟ع؟ ساخته شده‌اند اما هیچ فیلمی به‌اندازه فیلمی که مل گیبسون درباره این پیامبر اولوالعزم ساخت، با اقبال عمومی روبه‌رو نشد. سومین ساخته سینمایی گیبسون سروصدای زیادی به‌پا کرد و به‌عنوان جنجالی‌ترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شد. فیلم تاثیرگذار و خوش‌ساخت «مصائب مسیح» (The Passion of the Christ) به نویسندگی مل گیبسون و بندیکت فیتزجرالد که سال۲۰۰۴ پخش شد، ۱۲ساعت پایانی عمر عیسی مسیح؟ع؟ را نمایش می‌دهد. زندگی عیسی؟ع؟  در این فیلم براساس روایاتی از کتاب‌های عهد جدید، انجیل، انجیل متی، انجیل مرقس، انجیل لوقا و انجیل یوحنا و نوشته‌های مذهبی آنه کاترین امریک شکل گرفته است. دیالوگ‌ها به زبان‌های آرامی، لاتین و عبری همراه با زیرنویس بودند. این فیلم تاریخی-مذهبی، کاندیدای سه اسکار بهترین موسیقی، چهره‌پردازی و فیلمبرداری شد. گیبسون پس از موفقیت فیلمش، به قدرتمندترین و بانفوذترین بازیگر هالیوود و یکی از پولدارترین چهره‌های سینمای آمریکا تبدیل شد. این فیلم ۳۰میلیون دلاری، در گیشه به فروش 3/622میلیون دلاری دست پیدا کرد. در نخستین هفته پخش فیلم روی DVD حدود ۹میلیون نسخه از آن فروش رفت. «مصائب مسیح» در بیش از سه‌هزار سالن سینما اکران شد که آن را به موفق‌ترین فیلم مستقل تاریخ سینما بدل کرد. این فیلم به‌دلیل مسوول نشان‌دادن یهودیان در به صلیب کشیده‌شدن مسیح با اعتراض گروه‌های یهودی مواجه شد تا جایی که به دادگاه شکایت و تلاش کردند از اکران فیلم جلوگیری کنند اما در نهایت فیلم با تغییرات مختصری اکران شد.

4- آپوکالیپتو/ 2006 (کارگردان)

یکی از شاهکارهای سینمای مل گیبسون، «آپوکالیپتو» (Apocalypto) یا «آخرالزمان» بود؛ اثری مهیج و حماسی که نام «فرهاد صفی‌نیا» را با اصالت ایرانی در مقام فیلمنامه‌نویس خود داشت. فیلم آپوکالیپتو در چند رشته نامزد و برنده جوایز جشنواره‌های مختلف شد، ازجمله بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان سال. این فیلم روایتی از انقراض تمدن قوم مایاست و در آن پوشش و زندگی مردم مایا به سبک انسان‌های اولیه تصویر شده است. فیلم در آغاز با جمله‌ای از «ویل دورانت» محتوای خود را آشکار می‌کند: «هیچ تمدنی از بیرون مغلوب نخواهد شد، مگر آنکه از درون نابود شده باشد». در واقع گیبسون قصد داشت با آپوکالیپتو، فروپاشی تمدن‌ها را به تصویر بکشد. این فیلم در زمره یکی از بهترین آثار تاریخی سینمای جهان قرار گرفت. گرچه نویسنده و کارگردانش گفته بودند قصد ساخت فیلم تاریخی نداشتند و تنها هدف‌شان تولید فیلمی سرگرم‌کننده با موضوع تعقیب و گریز بود! که به لطف ریتم تند و تدوین خوب فیلم، این اتفاق افتاد. در فیلم از بازیگران سرخ‌پوست و بومی کشورهای مختلف استفاده شده است.

5- شجاع‌دل/ 1995

یک درام حماسی که مل گیبسون علاوه‌بر کارگردان در مقام بازیگر نقش اصلی آن ظاهر شد. «شجاع‌دل» (Braveheart)  محصول کمپانی‌های «پارامونت پیکچرز» و «فاکس قرن بیستم» بود. گیبسون در نقش «ویلیام والاس»، جنگجوی اسکاتلندی که رهبری اسکاتلندی‌ها را در اولین جنگ استقلال‌طلبی علیه ادوارد یکم برعهده داشت، مقابل دوربین رفت. «شجاع‌دل» نامزد 10جایزه اسکار در شصت‌وهشتمین مراسم جوایز اسکار شد که پنج جایزه بهترین فیلم، فیلمبرداری، کارگردانی، تدوین صدا و چهره‌پردازی را برد. این فیلم دومین تجربه کارگردانی مل گیبسون پس از «مرد بدون چهره» بود. «شجاع‌دل» در لیست صد فیلم امیدبخش و تاثیرگذار تمام دوران به انتخاب «بنیاد فیلم آمریکا» در رتبه شصت‌ودوم ایستاد. پروسه فیلمبرداری صحنه‌های جنگ گاهی طولانی می‌شد و گروه چند صحنه مهم جنگی فیلم را دوباره فیلمبرداری کردند، چون برخی جنگجویان وسایلی مانند عینک آفتابی و ساعت مچی داشتند! برای تولید این پروژه عظیم، ابتدا گیبسون بازی در فیلم را رد کرد، چون معتقد بود برای بازی در این نقش پیر است ولی استودیو پارامونت فقط درصورتی که گیبسون نقش را بازی می‌کرد، حاضر به تهیه فیلم بود؛ بنابراین او موافقتش را برای بازی اعلام کرد.

6- ماوریک/ 1994

فکرش را بکنید یک وسترن خوش‌ساخت آمریکایی با حضور مل گیبسون که در اغلب فیلم‌های خود ایفاگر نقش‌های کمدی و اکشن بوده، چگونه است! فیلم «ماوریک» (Maverick) با مدت‌زمان ۱۲۷دقیقه، پس از مجموعه‌فیلم‌های اسلحه مرگبار، دومین همکاری گیبسون با «ریچارد دانر» بود. او در این فیلم با جودی فاستر و جیمز گارنر هم‌بازی شد. مل گیبسون که در ماوریک، شخصیت «برت ماوریک» را بازی می‌کرد، برای این نقش 15میلیون دلار دستمزد گرفت.

7- ستیغ هکسا/ 2016

«ستیغ هکسا» (Hacksaw Ridge‎) یک درام ضدجنگ و زندگینامه‌ای محصول مشترک آمریکا و استرالیا به کارگردانی مل گیبسون است. فیلمنامه را «اندرو نایت»، «رابرت شنکن» و «رندل والاس» نوشتند. فیلم کاندیدای 6جایزه در هشتادونهمین دوره جوایز اسکار و برنده بهترین تدوین و صداگذاری شد. گیبسون «ستیغ هکسا» را پس از 10سال دوری از سینما ساخت که با استقبال منتقدان و فروش بالا روبه‌رو شد و دومین نامزدی جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برایش به ارمغان آورد. فیلم اولین‌بار در جشنواره ونیز اکران شد و تماشاگران در پایان، 10دقیقه ایستاده گروه را تشویق کردند. بنیاد فیلم آمریکا «ستیغ هکسا» را به‌عنوان بهترین فیلم سال۲۰۱۶ شناخت. این فیلم ماجرای حقیقی «دزموند راس»، یک مخالف جنگ در ارتش آمریکاست که حاضر نمی‌شود سلاح حمل کند اما طی نبرد اوکیناوا در جنگ‌جهانی دوم، یک‌تنه جان بیش از ۷۵نفر از همرزمانش را نجات می‌دهد و از دستان رییس‌جمهور مدال افتخار دریافت می‌کند.

8- هملت/ 1990

نمایشنامه مشهور شکسپیر بار دیگر دستمایه تولید یک فیلم سینمایی و این‌بار با حضور مل گیبسون در نقش شاهزاده دانمارکی شد. فیلم «هملت» (Hamlet) ساخته «فرانکو زفیرلی» یک درام انسانی است. وقتی گیبسون برای بازی در نقش هملت انتخاب شد، خیلی‌ها این انتخاب را اشتباه دانستند و گفتند او فقط برای بازی در فیلم‌های اکشن و کمدی آفریده شده! تاثیر این نظرات آن بود که استودیوهای فیلم آمریکا حاضر به پخش فیلم نشدند، چون گمان می‌کردند فروش نمی‌کند. گیبسون در واکنش به این رویداد، فیلم را در کمپانی خود-«آیکون پروداکشن»-پخش کرد و فیلم علاوه بر فروش چشمگیرش، بازی ستایش‌برانگیز گیبسون را در پی داشت که اغلب منتقدان و مردم را به تحسین وادار و ثابت کرد او توانایی بازی در هر نقشی را دارد. گیبسون به‌خاطر بازی در هملت، برنده جایزه «ویلیام شکسپیر» از کتابخانه فولجر در واشینگتن شد.

9- ما سرباز بودیم/ 2002

«ما سرباز بودیم» (We Were Soldiers‎) فیلمی به کارگردانی «رندل والاس» است که گیبسون در آن نقش سرهنگ «هل مور» را بازی می‌کند. گیبسون برای بازی در این نقش 25میلیون دلار دستمزد گرفت. فیلم «ما سرباز بودیم» را همان کسی نوشته و ساخته که پیش از این فیلمنامه «شجاع‌دل» را برای کارگردانی و بازی گیبسون نوشته بود. ماجرای فیلم در ویتنام سال۱۹۵۶ اتفاق می‌افتد و به نخستین نبرد میان ارتش ویتنام و آمریکا در دره «درانگ» می‌پردازد. گیبسون در این فیلم هم جنگاور است و صورت جذابش با چشمان آبی مورد توجه قرار می‌گیرد. فیلم روایت کسانی است که به سربازی فراخوانده شده‌اند تا خدمت وظیفه‌شان را انجام بدهند اما درگیر جنگی شده‌اند که هرگز آن را درک نمی‌کنند. در «ما سرباز بودیم» صحنه‌های نبرد و درگیری بسیار طبیعی‌اند و به لطف جلوه‌های ویژه، گلوله‌ها در تن سربازان فرومی‌روند، نارنجک‌ها مقابل صورت‌شان منفجر می‌شوند و بمب‌های شیمیایی پوست‌شان را می‌کند. بااین‌حال، فیلم گرچه لحظه‌های خوبی دارد ولی نتوانست حتی با وجود بازی گیبسون موفقیت دیگر فیلم‌های او را تکرار کند.

10- سگ آبی/ 2011

سگ آبی(The Beaver)  ساخته جودی فاستر، یک درام روان‌شناسانه جذاب است که تا مدت‌ها فکر تماشاگر را درگیر می‌کند. گیبسون ایفاگر نقش «والتر بلک»، رییس یک شرکت اسباب‌بازی‌سازی است که به‌مرور دچار افسردگی می‌شود و امیدش را به زندگی از دست می‌دهد. همسرش «مردیث» (جودی فاستر) از افسردگی او به تنگ می‌آید و شوهرش را از خانه بیرون می‌اندازد تا هر وقت افسردگی‌اش درمان شد، به خانه برگردد. والتر که اوضاع بدتری پیدا می‌کند، تصمیم به خودکشی می‌گیرد اما موفق نمی‌شود. او عروسکی را در زباله‌ها پیدا می‌کند که به خیالش او را از مرگ نجات داده! عروسک سگ آبی به والتر کمک می‌کند به خانه برگردد و روابطش را با خانواده بازسازی کند ولی ماجرا به همین‌جا تمام نمی‌شود. «سگ آبی» برخلاف اغلب آثار گیبسون، نه کمدی است و نه اکشن اما روایت خوبی دارد. هرچند می‌توان ایرادهایی در فیلمنامه دید. مثلا هرگز اعلام نمی‌شود چرا والتر در حال افسرده‌شدن است. گیبسون در «سگ آبی» بازی روان و خوبی ارائه داد. سکانس‌هایی که والتر با عروسکش حرف می‌زند، با اجرای خوب مل گیبسون دیدنی‌تر شده‌اند.

ارسال نظر