|
شناسه خبر: 4577

بررسی برنامه وزرای ساختار آموزشی کشور در مجلس؛

آموزش در انتظار هوای تازه

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر پیشنهادی علوم و حسین باغگلی، وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش دیروز بخشی از برنامه‌های خود را در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه دادند.

روزنامه «صبح نو» برنامه وزرای ساختار آموزشی کشور در مجلس را بررسی کرده است: محمدعلی زلفی‌گل، وزیر پیشنهادی علوم و حسین باغگلی، وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش دیروز بخشی از برنامه‌های خود را در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه دادند. هنوز از جزئیات برنامه زلفی‌گل اطلاعاتی منتشر نشده اما در بخشی از برنامه‌های گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه آموزش‌وپرورش به اهم رویکردها و راهبردها در حوزه آموزش‌وپرورش ازجمله پایبندی به اسناد تحولی کشور به‌ویژه سیاست‌های کلی تحول نظام آموزش‌وپرورش (ابلاغی مقام معظم رهبری) و سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و اسناد تابعه آن و جلوگیری از اجرای اسنادی مغایر با هویت و ارزش‌های اسلامی_ایرانی (همچون سند ۲۰۳۰)، پیگیری برای اجرایی‌سازی اسناد تحول بنیادین آموزش‌وپرورش با رویکرد «تحول‌گرایی تمهیدی»، توسعه و نهادینه‌سازی عدالت آموزشی و تربیتی و ایجاد دسترسی همگانی و باکیفیت در راستای تحقق اصول ۳ و ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره شده است.آنطور که نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اعلام کردند، احتمال رأی اعتماد وزیر پیشنهادی علوم بسیار بالا و وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش بسیار کم است، سد راه او برای تصدی وزارتخانه آموزش‌وپرورش، تجربه کم و آشنایی ناکافی ازسوی نمایندگان مردم عنوان می‌شود.

تجربه را دست‌کم نگیرید

 رضا حاجی‌پور، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات درباره سوابق باغگلی گفته است که؛ وزیر پیشنهادی سوابق تدریس و عضویت در هیات‌علمی دارد منتها بالاترین تجربه او در حوزه اجرایی مدیرعاملی بنیاد فرهنگی رضوی است. تاکید اعضای کمیسیون بر این بود که آموزش‌وپرورش حوزه‌ وسیعی با مشکلات خاص خود است لذا باید فردی وزیر شود که تجربه کافی در حوزه‌های مختلف داشته باشد. این نماینده مجلس اعلام کرده که وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش در جلسه دیگری در کمیسیون آموزش به توضیحاتی درباره دغدغه‌های نمایندگان ارائه کند.

حسین حق‌‌وردی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز در گفت‌وگو با «صبح‌نو» گفت که وزارت آموزش‌وپرورش یک وزارتخانه صرف نیست و ازلحاظ ارتباط با کلیت ملت ایران با دانش‌آموزان، فرهنگیان و خانواده‌ها، فراگیرترین وزارتخانه است، در بدنه این وزارتخانه افراد توانمند و قوی زیادی وجود دارد که آشنا به معادلات درون‌ساختاری هستند. به گفته او؛ وزارت آموزش‌وپرورش با ابرچالش‌‌هایی روبه‌رو است و کسی می‌تواند این چالش‌‌ها را حل کند که آشنایی داشته باشد. قضاوت کلی درباره وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش این است که ویژگی‌هایی چون آشنا به پیچیدگی‌های سازمانی و چالش‌ها را ندارد؛ البته تصمیم کلی را مجلس و صحن علنی می‌گیرد اما کمیسیون آموزش انتظار داشت که گزینه‌های این کمیسیون نیز مورد توجه قرار گیرد، درحال‌حاضر برآیند کلی این است که وزیر پیشنهادی شاید نتواند رأی اعتماد از مجلس بگیرد.

 مساله سابقه

علیرضا منادی سفیدان، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز یکی از موضوعات مهمی که ازسوی نمایندگان مطرح‌شده را بی‌سابقه بودن باغگلی در آموزش‌وپرورش می‌داند.

وزارت آموزش‌وپرورش وزارتخانه‌ای بسیار مهم است و نمایندگان مطالبی را درباره بودجه این وزارتخانه، رتبه‌بندی فرهنگیان، وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان و شرایط مدارس مناطق محروم مطرح کردند و نکته اصلی ازسوی نمایندگان این بود که باغگلی که در این مجموعه فعالیتی نکرده و چگونه می‌خواهد این مسائل را در دستورکار خود قرار دهد و اجرایی کند. همزمان پرسش دیگری که مطرح می‌شود این است که وزیر آینده آموزش‌وپرورش با چه چالش‌هایی روبه‌رو خواهد بود؛ به گفته محمدرضا نیک‌نژاد، کارشناس و فعال صنفی؛ آموزش‌وپرورش با وجود بیش از یک‌میلیون پرسنل و همچنین وجود بیش از ۱۵میلیون نفر مخاطب درحال‌حاضر، عریض‌ترین وزارتخانه دولت به شمار می‌رود. رقم فعلی دانش‌آموزانی که به‌طور مستقیم مخاطب وزارتخانه مهم آموزش‌وپرورش هستند از ۱۵میلیون تن هم عبور می‌کند و برنامه‌های این مجموعه باید کاملا کاربردی و متناسب با نیاز گروه‌های مختلف دانش‌آموزی در مقاطع مختلف تحصیلی باشد. او به «صبح‌نو» می‌گوید: از عمده‌ترین مواردی که هم‌اکنون با توجه به شرایط فعلی جامعه پیش روی وزیر آینده این وزارتخانه قرار دارد، موضوع چگونگی ادامه روند آموزش دانش‌آموزان با وجود بیماری کرونا و شرایط سخت حاکم است. این کارشناس اضافه می‌کند: برخی از اخبار خبرگزاری‌های رسمی در انتهای سال آموزشی که به‌تازگی به پایان رسیده است، از ترک‌تحصیل سه‌میلیون نفر از دانش‌آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف خبر دادند و حتی اگر نیمی از این آمار هم صحت داشته باشد، فاجعه‌ای بزرگ و مهم رخ داده است.به گفته او؛ وزیر آموزش‌وپرورش دولت آینده باید در جهت رفع موانع مختلفی که به عدم ادامه تحصیل دانش‌آموزان می‌انجامد، برنامه‌ای کاربردی و البته حمایتگرانه ارائه دهد و موضوع بازماندگی دانش‌آموزان از تحصیل را با دقت نظر بیشتری مورد تحقیق قرار بدهد. نیک‌نژاد معتقد است؛ تعیین تکلیف وضعیت معلمان حق‌التدریسی و پرداخت معوقات حقوقی آن‌ها و همچنین تلاش برای بهبود وضعیت معیشتی سایر معلمان در پایه‌های مختلف نیز ازجمله مواردی است که باید در لیست اولویت‌های وزیر آینده آموزش‌وپرورش قرار بگیرد.

رأی مثبت کمیسیون آموزش و تحقیقات به وزیر پیشنهادی علوم

 عصر دیروز زلفی‌گل، وزیر پیشنهادی علوم نیز برنامه خود را ارائه داد و آنطور که احمد حسین‌فلاحی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به «صبح‌نو» می‌گوید؛ او توانسته در برنامه خود نظر مثبت اعضای کمیسیون آموزش را جلب کند. او در ادامه می‌گوید: در مقابل به دلیل کم‌تجربگی وزیر پیشنهادی آموزش‌وپرورش، اعضای کمیسیون نظر آنچنان مثبتی نداشته و او باید برنامه کامل‌تری ارائه دهد و همزمان نمایندگان بررسی بیشتری نسبت‌به او انجام دهند.با وجود اظهارات نمایندگان به نظر می‌رسد دقت و حساسیت‌های وزارتخانه‌هایی که مسوولیت آموزش و تربیت سرمایه‌های انسانی این کشور را برعهده دارند، نمایندگان تلاش می‌کنند تا تمام جوانب موردنظر را برای رأی اعتماد وزرای یادشده در نظر بگیرند.

ارسال نظر