|
شناسه خبر: 4579

بررسی سوابق وزرای پیشنهادی ارشاد و میراث فرهنگی؛

قدم رو به جلو

محمدمهدی اسماعیلی، گزینه پیشنهادی تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عزت‌ا... ضرغامی به‌عنوان وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مطرح شده است.

روزنامه «صبح نو» در گزارشی سوابق وزرای پیشنهادی ارشاد و میراث فرهنگی را بررسی کرده است: دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی کارش را آغاز کرده است. لیست هیات‌وزیران به‌طور رسمی برای بررسی در مجلس شورای اسلامی اعلام شد. با‌ این‌ حال نام بیشتر وزرای احتمالی به‌شکل غیررسمی قبلا نیز مطرح شده بود. محمدمهدی اسماعیلی گزینه پیشنهادی تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عزت‌ا... ضرغامی به‌عنوان وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مطرح شده است. شاید به‌طور سنتی و بنابر معیارهای مرسوم این دو وزارتخانه -لااقل به‌لحاظ گردش مالی- جزو مجموعه‌های پرپول و حساس دولت به حساب نیایند اما از نگاهی دیگر و به دلیل حساسیت‌هایی که در ماموریت‌های این دو وزارتخانه وجود دارد و همچنین سیاست‌های کلان فرهنگی نظام، باید این دو مجموعه را جزو نقاط حساس و بااهمیت دولت بدانیم. این مساله وقتی پررنگ‌تر می‌شود که وزرای پیشنهادی‌شان، جزو افراد شناخته‌شده هستند. در این گزارش کمی درباره سوابق آن‌ها و مشکلات‌شان صحبت خواهیم کرد.

اسماعیلی؛ در مسیر بهارستان

پس از برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری و معرفی ابراهیم رئیسی به‌عنوان منتخب این دوره از انتخابات، گمانه‌زنی‌ها برای تصدی کرسی‌های وزارتخانه‌ها آغاز شد. درباره تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام افرادی همچون محسن پرویز، عزت‌الله ضرغامی، علیرضا مختارپور، میثم نیلی و محمدمهدی اسماعیلی به چشم می‌خورد که درنهایت گزینه نزدیک‌تر به کرسی وزارت ارشاد محمدمهدی اسماعیلی بود. متولد سال۱۳۵۴ در همدان و ۴۶ساله. کسی که دیپلمش را به‌عنوان یک طلبه رشته علوم و معارف اسلامی در مدرسه عالی شهید مطهری زادگاهش کبودرآهنگ گرفت و بعدتر در دانشگاه شهید مطهری (تهران) مدرک کارشناسی حقوق و در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امورخارجه کارشناسی‌ارشد. به گزارش ایلنا، دکترای علوم سیاسی با گرایش اندیشه سیاسی اسماعیلی از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بود اما در کنارش، تحصیلات حوزوی را تا پایان دوره سطح ادامه داد. او در سال۱۳۹۴ عضو کمیته علمی مرکز نوآوری و ایده‌پردازی علوم‌انسانی و یک‌سال بعدش عضو کمیته حقوقی و سیاست خارجی همایش ملی الزامات حقوقی سیاست‌های کلی برنامه ششم شد. ریاست کمیسیون علوم سیاسی اسلامی و کمیسیون علوم سیاسی پنجمین همایش تمدن اسلامی از دیگر فعالیت‌های اجرایی او در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ بود. ضمن اینکه در این مدت، عنوان مدیر گروه «جامعه‌شناسی سیاسی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی» دانشگاه تهران را هم داشت.

مسوولیت محتوایی طرح دانش‌افزایی اساتید دانشگاه‌ها در نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، عضویت در گروه علوم سیاسی پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران، ریاست گروه مطالعات سیاسی، حقوقی و امنیتی موسسه تمدن پژوهی ایران اسلامی، مدیریت کارگروه اندیشه سیاسی و انقلاب اسلامی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و جانشینی بسیج اساتید دانشگاه تهران بخشی از سوابق اخیر اسماعیلی در نهادها و جایگاه‌های علمی است.

اما در زمینه اجرایی هم محمدمهدی اسماعیلی فعالیت‌هایی داشت؛ در دولت‌ نهم و دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان رییس کمیسیون فرهنگی و رسانه و همچنین معاون فرهنگی اجتماعی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری انتخاب شد. در دوره بعدی ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد یعنی در دولت دهم هم او حکم گرفت اما این‌بار و در مقام معاونت سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی استاندار اصفهان که از سال۸۸ تا پایان عمر دولت ادامه داشت. در همین دوره قرارگاه فرهنگی این استان را راه‌اندازی کرد و حتی یک‌سال اقداماتش در این معاونت به‌عنوان سند الگوی فعالیت‌های فرهنگی، ‎هنری و اجتماعی در وزارت کشور تدوین شد. علاوه بر این، در همین دو دوره ریاست‌جمهوری مسوولیت‌های دیگری هم داشت؛ همچون عضویت در کارگروه تحول فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (از سال۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ /دوره وزارت محمدحسین صفارهرندی) و عضویت در هیات موسس چند موسسه و مراکز رسانه‌ای.

اسماعیلی در زمان مدیریتش در اصفهان، مسوولیت‌های غیرفرهنگی هم به عهده داشت؛ همچون ریاست کارگروه ویژه اقتصادی استان اصفهان، جانشینی فرمانده قرارگاه سایبری استان اصفهان، جانشینی فرمانده قرارگاه پرتوی رافع استان اصفهان، جانشینی فرمانده قرارگاه زیستی استان اصفهان، جانشینی شورای پدافند غیرعامل استان اصفهان، ریاست هیات رسیدگی به تخلفات اداری اصفهان، جانشینی قرارگاه عدالت اقتصادی اصفهان، سرپرستی و عضویت هیات گزینش استانداری اصفهان و... او در سال‌های اخیر مسوولیت‌هایی هم در سازمان صداوسیما داشته است که از میان آن‌ها می‌توان مدیرکل و از مجریان طرح جامع نظارت و ارزیابی برنامه‌های سیما، مدیر برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما، مدیر امور هماهنگی پژوهش‌های سازمان صداوسیما و... را نام برد. اسماعیلی طی سال‌های۱۳۹۳ تاکنون کتاب‌های «جنگ جهانی بر ضد سوریه»، «دریچه آفتاب، هندسه فکری رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی‌های سالیانه در حرم رضوی»، «اندیشه سیاسی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای»، «سیر تطور اندیشه سیاسی تشیع در دوره معاصر» و «تطور اندیشه سیاسی تشیع در دوره معاصر» را نیز تالیف کرده است.

اما از سوابق همکاری او با سیدابراهیم رئیسی می‌توان به دوره‌هایی اشاره کرد که رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و ریاست قوه‌قضاییه را به‌عهده داشت. اسماعیلی در زمان تولیت آستان قدس، به‌عنوان مشاور فرهنگی و رییس دفتر تحقیقات اجتماعی فعالیت داشت و زمانی که حجت‌الاسلام‌ والمسلمین رئیسی به‌عنوان رییس قوه‌قضاییه معرفی شد، عنوان مشاور فرهنگی و اجتماعی رییس قوه را به عهده گرفت و در کنارش، به‌عنوان نماینده ایشان به سازمان صداوسیما معرفی شد. تا روزهای گذشته که به‌عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم نامش از سوی سیدابراهیم رئیسی مطرح شده است.

یک ویژگی ناگفته برای اسماعیلی

 درباره ویژگی‌ها و بعضا ابهامات اسماعیلی برای وزارت ارشاد مسائل مختلفی مطرح شده است. البته جهت اغلب نگاه‌ها به این انتخاب مثبت و قابل تامل بوده است. هرکدام از رسانه‌ها و موافقان موارد و ویژگی‌هایی را برای اسماعیلی بیان می‌کنند اما شاید یک نکته را که کمتر به آن اشاره شده بتوان مهم‌ترین ویژگی و امتیاز او در مقام وزارت دانست. اسماعیلی یکی از نزدیک‌ترین‌ها به شخص رییس‌جمهور است. او اصطلاحا در حلقه اول مشاوران و یاران رئیسی جای داشته و دارد. این جایگاه ویژه در نزد رییس‌جمهور می‌تواند یک امیدواری بزرگ برای اهالی فرهنگ و دستگاه‌های فرهنگی باشد. این رابطه نزدیک اسماعیلی و رییس‌جمهور و اعتماد دوطرفه، می‌تواند موجب تسهیل در حل بسیاری از مشکلات حوزه فرهنگ و هنر شود. همه می‌دانیم که به دلایل مختلف معمولا وزرای ارشاد سهم کمی از دیدار و هم‌نشینی با رییس‌جمهور را دارند و این مساله خصوصا در دوره روحانی بیشتر هم به چشم آمد. ماحصل آن حل نشدن بسیاری از مشکلات صنفی هنرمندان شد. اما حالا درصورت تثبیت اسماعیلی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این امید وجود دارد که مشکلاتی از جامعه فرهنگ و هنر کشور کاسته شود و وزیر بتواند به‌واسطه ارتباط نزدیک با رئیسی در این میان نقش‌آفرینی کند. البته باید نقش مشاوران احتمالی وزیر را نیز در نظر داشته باشیم. امید است که اسماعیلی با انتخاب مشاوران و مدیرانی کاربلد، متخصص و متعهد بتواند با درکی درست از وضعیت فرهنگی کشور، قدم‌هایی روبه‌جلو در این زمینه بردارد.

 ضرغامی؛ در مسیر خیابان آزادی

پس از نام‌های متعدد و مختلفی که به‌عنوان گزینه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مطرح شده بود، سرانجام قرعه به نام «سیدعزت‌الله ضرغامی» افتاد؛ رییس اسبق صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران که نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هم بود، وظیفه اداره مسائل مربوط به آثار تاریخی و باستانی ایران و نیز مدیریت گردشگری ایران را برعهده دارد. این وزارتخانه تا ‍۱۴مرداد ۱۳۹۸ در قالب سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و در زیرمجموعه دولت فعالیت می‌کرد. در تاریخ مذکور، طرح مجلس شورای اسلامی مبنی بر تبدیل این سازمان به وزارتخانه مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت و رییس‌جمهور موظف شد ظرف مدت مشخصی وزیر میراث فرهنگی را به مجلس معرفی کند. علی‌اصغر مونسان از شهریور۱۳۹۸ وزیر این وزارتخانه است. این وزارتخانه شامل پنج معاون با نام‌های معاون میراث فرهنگی، معاون گردشگری، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌ها و معاون توسعه مدیریت است.

 فهرست کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم به مجلس رسید و عزت‌الله ضرغامی برای تصدی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی معرفی شد. عزت‌الله ضرغامی در ۶اسفند ۱۳۳۸ به دنیا آمد. خانواده او از شهر دزفول، در استان خوزستان به تهران مهاجرت کرده بودند و پدرش کارمند شرکت ملی نفت ایران بود. او هم‌اکنون به‌عنوان یکی از اعضای شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند. به گزارش ایسنا، شناخته‌شدن‌ترین مسوولیت سیدعزت‌الله ضرغامی ریاست سازمان صداوسیماست که در فاصله سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ آن را به عهده داشت. او در این سال‌ها به‌عنوان چهره‌ای سیاسی مطرح بوده و در سال‌های اخیر با توییت‌هایی که گاه‌وبیگاه منتشر می‌کرد، در مقام منتقد سیاست‌های دولت حسن روحانی نیز ظاهر شده بود.

ضرغامی در مقطع کارشناسی از رشته مهندسی عمران از دانشگاه امیرکبیر و در مقطع کارشناسی‌ارشد از رشته مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد اسلامی فارغ‌التحصیل شده است. او از دهه۶۰ وارد سپاه شد و در برنامه رادیویی آن فعالیت می‌کرد. سپس به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رفت و به مدت یک‌سال معاون امور مجلس و دو سال هم معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و علی لاریجانی و مصطفی میرسلیم را در این وزارتخانه همراهی کرد. با آغاز دولت سیدمحمد خاتمی، ضرغامی به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح منتقل شد و از سال۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ معاون وزیر دفاع در امور مجلس بود.

سال۱۳۷۹ همزمان با ریاست علی لاریجانی در صداوسیما، او نیز در سمت معاونت امور مجلس و استان‌های این سازمان منصوب شد و بعد از آن هم به مدت ۱۰سال ریاست سازمان صداوسیما را به‌عهده داشت و در سال پایانی عمر این ریاست، نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر را دریافت کرد. ضرغامی هم‌اکنون عضو شورای عالی مجازی است که بحث‌های او با حسن روحانی در این شورا در ارتباط با فیلترینگ و حجاب نیز در مقاطعی پرسروصدا شد.

ضرغامی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هم نامزد شده بود اما موفق نشد از فیلتر شورای نگهبان گذر کند و در توییتی هم به ردصلاحیتش واکنش نشان داد و نوشت: «بخش‌هایی از طرح مسکن، برنامه‌های بدون بودجه، اصلاح نظام بانکی، نظام مالیاتی، گمرک، تجارت خارجی و نظام یارانه‌ها در همین‌جا منتشر شده است. با تشکر از دو سال تلاش شبانه‌روزی مشاوران و کارشناسان و تیم‌های اقتصادی‌ام، به‌تدریج بقیه طرح‌های آماده‌شده را برای مدیران آینده ارائه خواهم کرد.»

در همین کابینه دولت سیزدهم نیز بارها از عزت‌الله ضرغامی به‌عنوان وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای کرسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام برده شده بود اما در تازه‌ترین فهرستی که نماینده‌های مجلس از کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم منتشر کرده‌اند، نام او در کنار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نشسته است. ضرغامی در صورت کسب رأی اعتماد نمایندگان مجلس، درحالی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را تحویل می‌گیرد که این وزارتخانه با چالش‌هایی همراه است. رکود شدید اقتصادی، بیکاری و توقف گردشگری بین‌المللی تحت‌تاثیر کرونا، کاهش شدید درآمد ارزی، گرانی هزینه سفر، تخریب آثار تاریخی، کمبود بودجه برای حفاظت و نگهداری میراث فرهنگی و تبلیغ ایران و ... ازجمله این چالش‌هاست.

 رییس دیروز، وزیر فردا

 در دوران مدیریت وی شبکه‌های سراسری مثل، نسیم، پویا، نمایش، آی فیلم فارسی و عربی، ورزش، تماشا، سلامت، قرآن، آموزش، مستند و بسیاری از شبکه‌های تخصصی دیگر راه‌اندازی شد. ضرغامی با راه‌اندازی شبکه‌های بین‌المللی العالم، پرس‌تی‌وی، الکوثر، هیسپان تی‌وی، سحر و بسیاری از شبکه‌های رادیویی برون‌مرزی و نیز ملاقات با ۶رییس‌جمهور و شخصیت‌ها و مقامات سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ای و اندیشمندان از کشورهای مختلف، فصل جدیدی از دیپلماسی فرهنگی، رسانه‌ای و عمومی ایران در جهان را رقم زد.

تبدیل همه شبکه‌های آنالوگ به دیجیتال و راه‌اندازی برخی از شبکه‌های باکیفیت HD به‌طوری‌که مردم بدون استفاده از آنتن‌های قدیمی قادر به دریافت شبکه‌ها شدند، از دستاوردهای مهم دوران کاری وی بود. در دوران مسئولیت او رشد چند برابری تولیدات طنز و تشکیل گروه‌های جدید تولید اتفاق افتاد. سریال‌های طنز پربیننده مانند پایتخت، ساختمان پزشکان، مسافران، دودکش، متهم گریخت، شب‌های برره، مرد هزارچهره و… از تولیدات صداوسیما در دوران مدیریت اوست.

تولید و پخش ۲۰سریال بزرگ تلویزیونی از دیگر دستاوردهای وی در عرصه مدیریتی بود. ازجمله تولیدات تاریخی در دوران وی، می‌توان به مجموعه‌های مختارنامه، یوسف پیامبر، شهریار، روزگار قریب، مدار صفر درجه، کلاه پهلوی، در چشم باد، شوق پرواز، تبریز در مه و معمای شاه و سریال‌های چندگانه ستایش و پایتخت اشاره کرد. تحول در ارائه اخبار و راه‌اندازی بخش خبری ۲۰:۳۰ از دیگر دستاوردهای دوران مسوولیت وی است.  در بهمن ۱۳۹۷ و در یکی از جلسات شورای عالی فضای مجازی، ضرغامی با حسن روحانی درگیری لفظی شدید پیدا کرد؛ پس از این درگیری حسن روحانی، رییس شورا، ضرغامی را از جلسه اخراج کرد اما ضرغامی از خروج از جلسه امتناع ورزید؛ پس از آن حسن روحانی به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد؛ بعد از این واقعه ضرغامی از حضور در شورای عالی فضای مجازی منع شد. بعد از این منع، به‌دلیل اینکه ضرغامی منصوب رهبر عالی ایران در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی بود، جلسات این شوراها تا چهار ماه به تعویق افتاد و در آخر با عقب‌نشینی حسن روحانی این جلسات با حضور عزت‌الله ضرغامی از سر گرفته شد.

ارسال نظر