|
شناسه خبر: 4754

بررسی برخی مسائل مهم پیش‌روی وزارت ارشاد؛

سه ماموریت ویژه برای ارشاد

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی است. چندی پیش و به‌واسطه ارائه بسته‌ای متشکل از گزارش تعدادی از نهادهای پژوهشی و فرهنگی به مجلس دچار حواشی زیادی شد.

روزنامه «صبح‌نو» برخی مسائل مهم پیش‌روی وزارت ارشاد را بررسی کرده است: وزرای پیشنهادی دولت جدید درحال ارائه برنامه‌های خود به مجلس و نخبگان هستند و در روزهای آینده در جلسات رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی تکلیف سکانداران وزارتخانه‌ها مشخص خواهد شد.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی است. چندی پیش و به‌واسطه ارائه بسته‌ای متشکل از گزارش تعدادی از نهادهای پژوهشی و فرهنگی به مجلس دچار حواشی زیادی شد. تعدادی از اهالی سینما و تئاتر طی بیانیه‌های رسمی یا نوشته‌هایی در فضای مجازی انتقاداتی جدی را نسبت‌به این گزارش ابراز کردند. هرچند اسماعیلی در چند مرحله توضیح داد که گزارش مذکور صرفا یک بسته جمع‌آوری‌شده و نظر و برنامه او برای وزارتخانه نیست، بااین‌حال موج حواشی تا چند روز ادامه یافت. اما در این میان کمتر کسی به‌سمت مطالبه یا پرسش درباره مسائل مهم و اولویت‌دار پیش‌روی وزارت ارشاد رفت. ارشاد در حوزه‌های مختلف، ماموریت‌های متعدد، متنوع و مهمی دارد. سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و ادبیات، هنرهای تجسمی و... بخش‌هایی است که هرکدام صدها و هزاران فعال و میلیون‌ها پیگیر دارد. طبعا ورود و حل مشکلات این بخش‌ها بسیار سخت و زمانبر است اما باتوجه به شرایط موجود باید به تعدادی از آن‌ها به‌صورت اورژانسی و ویژه ورود کرد. «صبح‌نو» در سلسله‌گزارش‌هایی به اولویت‌های پیش‌روی وزیر جدید ارشاد اشاره خواهد کرد. در این گزارش صرفا به سه موضوع اشاره خواهد شد؛ کرونا، جشنواره فجر و مساله کاغذ.

بحران کرونا

شیوع گسترده کرونا تمامی مشاغل و فعالیت‌ها را تحت‌تاثیر قرار داد. این مساله در بعضی از حرفه‌ها بیشتر محسوس بود. فعالیت‌های فرهنگی و هنری به‌واسطه شکل و قالبی که دارند در این یک‌سال‌ونیم با محدودیت‌های جدی مواجه شدند. فعالان حوزه‌های سینما، تئاتر، موسیقی، نشر و... هرکدام به‌اندازه خود با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو شدند. طبیعی است که نه ارشاد و نه بدنه حاکمیت امکان جبران تمامی هزینه‌ها و آسیب‌ها را ندارند اما لازم است که مجموعه ارشاد با پالایش دقیق اطلاعات، بررسی مشکلات و همینطور میزان آسیب مشاغل، در جهت تخصیص و هدایت منابع به این مشکل قدم بردارد. می‌شود برخی محل‌های هزینه بودجه را به‌طور موقت تعلیق و منابع آن را به این موضوع مهم اختصاص داد. می‌شود درکنار حمایت مستقیم ارشاد، دیگر ارگان‌های دولتی و حاکمیتی را که هرکدام ردیف بودجه مشخص فرهنگی دارند، قانع کرد تا بخشی از آن را درراستای حمایت از هنرمندانی که آسیب دیده‌اند، هزینه کنند. قطعا تبعات کرونا باید اولویت اول ارشاد باشد.

جشنواره فیلم فجر

 بی‌شک هنوز هم جشنواره فیلم فجر مهم‌ترین رویداد فرهنگی و هنری کشورمان است. تعداد زیادی از سینماگران بنام کشورمان از دریچه این رویداد به سینمای ایران و بعضا جهان معرفی شدند. جشنواره فجر بهار سینمای ایران است و تا حدود زیادی وضعیت اکران در سال آتی را ترسیم می‌کند. حالا و در وضعیتی که کرونا اوضاع تولید سینما را به‌شدت با مشکل مواجه کرده، فیلم‌های زیادی در صف اکران هستند و بخشی از اهالی سینما با فقر دست‌وپنجه نرم می‌کنند، لازم است یک برنامه‌ریزی جدی برای یک سال آینده سینمای ایران صورت گیرد. تیم جدید ارشاد کمتر از پنج‌ماه برای برگزاری جشنواره فجر زمان دارند. برنامه‌ریزی برای حضور فیلم‌ها، سازوکار فجر در ایام کرونایی و برخی حواشی این موضوع را بیش‌ازپیش پررنگ می‌کند که وزیر جدید باید با به‌کارگیری مدیران و مشاورانی که با فضای سینمای ایران و حساسیت‌هایش بیگانه نیستند کار را پیش ببرد.

کاغذ و دیگر هیچ!

 هومان حسن‌پور، رییس اتحادیه ناشران، چندی پیش بخشی از مشکلات کاغذ را بیان کرد. وی در گفت‌وگو با «ایرنا» گفت: «قیمت همه مواد اولیه کتاب به‌شکل سرسام‌آوری بالا رفته است، در سال گذشته میانگین تا ۸۰۰درصد، هزینه‌های چسب، سلفون، چاپ و گلاسه و... بالا رفت. تنها راهی که توانستیم قیمت کتاب را حفظ کنیم و دولت تدبیر خوبی برای آن به کار برد، کنترل کاغذ بود که دست‌کم یک بخش از هزینه‌ها را به‌عنوان کالای فرهنگی تهیه کرد و اجازه نداد ناشران به‌سمت کاغذ آزاد بروند.» حسن‌پور ادامه داد: «محصولی که همه نهادهای مرتبط با آن از ۶ تا ۸برابر، افزایش قیمت تجربه کرده‌اند، قیمت‌ محصول نهایی هم باید هشت‌برابر می‌شده و کتابی که قبلا ۲۰هزار تومان قیمت داشت، باید ۱۶۰هزار تومان می‌شد ولی اکنون با کاغذهایی که دولت داده است به حدود ۴۵هزار تومان رسیده، یعنی افزایش قیمت، حتی به۱۰۰درصد هم نرسیده است. ناشران از همه هزینه‌ها کاسته‌اند، اگر ناشرانی کتاب خود را دو بار ویرایش می‌کردند یا چندبار نمونه‌خوانی می‌شد، برای جبران هزینه‌ها آن را کاهش دادند، درنتیجه می‌بینید که کیفیت کار هم پایین آمده است.»

 اهالی حوزه نشر معتقدند مهم‌ترین مساله این حوزه درحال‌حاضر بحران کاغذ است. هرچند حل ریشه‌ای این مساله زمانبر و پیچیده است اما اگر اهل فن روی کار باشند و اراده‌ای برای حلش وجود داشته باشد، می‌توان به مدیریت بحث کاغذ امید داشت.

ارسال نظر