|
شناسه خبر: 4872

سالگرد حادثه تروریستی ۸شهریور؛

حمله منافقین به دموکراسی

امروز هشتم شهریورماه است. دقیقا 40سال پیش در چنین روزی، در ساعت 3بعدازظهر، صدای مهیبی در خیابان پاستور پیچید و سپس دود سیاهی به آسمان بلند شد. منبع آن صدا و دود، دفتر نخست‌وزیری بود.

روزنامه «صبح‌نو»- امروز هشتم شهریورماه است. دقیقا 40سال پیش در چنین روزی، در ساعت 3بعدازظهر، صدای مهیبی در خیابان پاستور پیچید و سپس دود سیاهی به آسمان بلند شد. منبع آن صدا و دود، دفتر نخست‌وزیری بود.

جلسه شورای عالی امنیت ملی کشور با حضور رییس‌جمهور و نخست‌وزیر در این ساختمان درحال برگزاری بود. در این حادثه تروریستی، محمدعلی رجایی رییس‌جمهور و محمدجواد باهنر نخست‌وزیر (در اثر انفجار)، عبدالحسین دفتریان مدیرکل مالی اداری نخست‌وزیری (در اثر خفگی در آسانسور) و یک عابر در بیرون ساختمان شهید شدند. 6روز پس از این واقعه هوشنگ وحید دستجردی، رییس وقت شهربانی ایران که در جلسه حضور داشت نیز در اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی شهید شد. خسرو تهرانی مسوول اطلاعات نخست‌وزیری، سرهنگ موسی نامجو وزیر دفاع، یوسف کلاهدوز مسوول سپاه پاسداران، سرتیپ شرف‌خواه معاون نیروی زمینی، سرهنگ اخیانی معاون ژاندارمری و سرهنگ کتیبه رییس اداره دوم ارتش نیز در این نشست حضور داشتند که همگی با جراحاتی از این حادثه جان به در بردند. در ابتدا چنین تصور شد که مسعود کشمیری که آن زمان دبیر شورای عالی امنیت ملی بود نیز در این انفجار کشته شده و قطعاتی از اجساد دیگران به‌عنوان بازمانده جسد وی دفن شد ولی پس از مدتی معلوم شد که او از مرتبطان با سازمان منافقین و عامل اصلی انفجار بوده و به خارج از ایران گریخته است. این حادثه تروریستی یکی از سنگین‌ترین ضرباتی بود که انقلاب نوپا به خود دید و آسیب‌های آن تا سال‌ها -شاید تا به امروز- ادامه داشته است. تا به امروز به‌جز فیلم «ماجرای نیمروز» که در بخشی از آن به این حادثه اشاره شده تقریبا هیچ فیلم یا سریالی به این موضوع نپرداخته است. همزمان با سالگرد هشت شهریور و شهادت شهیدان رجایی و باهنر، آثار برگزیده موضوعی در این زمینه، در حوزه‌های مستند و کتاب را معرفی و مرور می‌کنیم.

مستند «پرونده ناتمام»

مستند«پرونده ناتمام» حاصل بیش‌از پنج‌سال پژوهش درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری، پیچیده‌ترین پرونده امنیتی تاریخ انقلاب اسلامی است. برخی از شاهدان، مطلعان و متهمان این پرونده علی‌رغم پیگیری‌های متعدد حاضر به مصاحبه تصویری نشده‌اند.

این مستند که ازسوی جواد موگویی، کارگردان جوان ساخته شده به پرسش‌های زیادی که برای عموم مردم و به‌ویژه نسل‌های دوم، سوم و چهارم انقلاب مطرح است و تاکنون بی‌پاسخ مانده پاسخ می‌دهد.

کارگردان مستند «پرونده ناتمام» در این مستند 55دقیقه‌ای تلاش کرده تا پاسخ به پرسش‌هایی را مانند عامل شهادت رجایی و باهنر که بود؟ چرا پرونده انفجار دفتر نخست‌وزیری ناتمام ماند؟ آیا شهادت آیت‌الله قدوسی، دادستان کل کشور در زمان رسیدگی به این پرونده اتفاقی بود؟ چرا برخی از متهمان انفجار حاضر به پاسخگویی درباره این ماجرا نیستند؟ متهمان انفجار نخست‌وزیری اکنون چه می‌کنند؟ و مسعود کشمیری کیست؟ در اختیار مخاطب قرار دهد.

مستند «نفوذی»

مستند «نفوذی» روایتی صریح و جدی از زندگی مسعود کشمیری عامل ترور شهیدان رجایی و باهنر است. مسعود کشمیری ازجمله نیرو‌های سازمان منافقین بود که با نفوذ در دستگاه‌های اجرایی کشور، زمینه‌ساز بمب‌گذاری در دفتر نخست‌وزیری جمهوری اسلامی ایران در هشت شهریور۱۳۶۰ و شهادت شهیدان رجایی و باهنر شد. مستند نفوذی به بازخوانی بخش‌هایی از زندگی این فرد پرداخته است. جواد موگویی، کارگردان این مستند در نشستی درباره «نفوذی» گفت: «موگویی در ادامه با بیان اینکه اساسا این پرونده به‌واسطه تناقض‌های بسیاری که داشته، هیچ‌وقت به نتیجه نرسیده»، اظهار کرد: باور کنید به‌قدری روایت‌های متفاوت در ارتباط با کشمیری وجود دارد که خود من هم نمی‌دانم که مثلا کشمیری نماینده رکن دوم ارتش در شورای عالی امنیت ملی بود یا نماینده نخست‌وزیری! یعنی می‌خواهم بگویم که پرداختن به چنین سوژه‌ای بعد از 40سال محدودیت‌های بسیاری دارد و نمی‌توان به‌راحتی به همه اطلاعات مربوط به چنین سوژه‌هایی دست پیدا کرد.» جواد موگویی در ارتباط با دلیل تصمیمش بر استفاده از شیوه مستند بازسازی در ساخت این اثر گفت: «درمورد سوژه این مستند یعنی مسعود کشمیری اطلاعات آرشیوی بسیار کمی وجود دارد به‌شکلی که از او فقط دو عکس سه در چهار در آرشیوها وجود دارد که یکی مربوط به قبل از انقلاب و یکی هم مربوط به بعد از انقلاب است و حتی از او یک کپی شناسنامه هم در میان اسناد موجود وجود ندارد.»

کتاب «انفجار دفتر نخست‌وزیری»

«یک روایت معتبر درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری» عنوان کتابی است مستند به اسناد و روایت‌های شفاهی پیرامون حادثه تروریستی هشتم شهریورماه ۱۳۶۰ که طی آن محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر به شهادت رسیدند. این کتاب که دو سال پیش، همزمان با «هفته دولت» منتشر شد، یکی از مهم‌ترین رخدادهای تروریستی علیه مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران و مجاهدت شخصیت‌هایی را روایت می‌کند که در مسیر اهتزاز پرچم اسلام و استقرار نظام جمهوری اسلامی در خون خود غلتیدند. «یک روایت معتبر درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری» در قالب ۷۵صفحه مصور و قطع رقعی با شمارگان هزار نسخه امسال همزمان با هفته دولت ازسوی موسسه انتشارات آستان قدس رضوی (به‌نشر) منتشر شد. نویسنده این کتاب که از پژوهشگران تاریخ معاصر ایران است تاکنون ۲۰کتاب درباره حوادث سیاسی کشور مربوط به پیش و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی منتشر کرده است. زاهدی درباره آخرین اثرش به «ایرنا» گفت: «کتاب یک روایت معتبر درباره انفجار دفتر نخست‌وزیری، نتیجه چندین سال تلاش و کار پژوهشی با بهره‌گیری از اسناد معتبر درباره حادثه انفجار دفتر نخست‌وزیری است که آن را به نحوی بازسازی کرده است.»

اخبار مرتبط

ارسال نظر