|
شناسه خبر: 5028

«صبح‌نو» به نمایشگاه‌های هنری تجسمی سری می‌زند؛

یک سرگرمی هنریِ رایگان

انجام بسیاری از فعالیت‌های هنری نیازمند صرف هزینه است، از جمله رفتن به سینما و تئاتر. اما گالری‌گردی فعالیتی رایگان است که بسیاری از مردم به آن آگاهی نداشته و با این فعالیت جذاب هنری بیگانه‌اند.

روزنامه «صبح نو»- انجام بسیاری از فعالیت‌های هنری نیازمند صرف هزینه است، از جمله رفتن به سینما و تئاتر. اما گالری‌گردی فعالیتی رایگان است که بسیاری از مردم به آن آگاهی نداشته و با این فعالیت جذاب هنری بیگانه‌اند. اینکه هر چند وقت یک‌بار، اوقاتی را صرف گشتن در گالری‌ها کنیم می‌تواند به نگاه هنری‌مان کمک کند و گالری‌گردی و حضور در فضای هنرهای تجسمی را به امری عادی میان مردم تبدیل کند. به همین منظور در این گزارش به معرفی برخی نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی می‌پردازیم.

«طبیعت نو» در گالری ایده

نمایشگاه گروهی نقاشی «طبیعت نو» ۱۲ تا ۱۷ شهریور در گالری ایده به نشانی خیابان کریم‌خان زند، خیابان سنایی، خیابان هجدهم، شماره٢٦ برپاست. نسترن خوش‌نظر در بیانیه این نمایشگاه نوشته: «اگر جمال طبیعت را سلام خداوند به آدمیان دانیم، توان گفت که شعر شاعران و هنر هنرمندان پاسخی بدان سلام است. دکتر الهی قمشه‌ای طبیعت سراسر هنر است و نو شدن و تازگی یافتن تنها به‌وسیله طبیعت ممکن است و تمام جهان پیرامون از این قانون هدایت می‌شود؛ و هنر به دست طبیعت شکل می‌گیرد و رشد می‌کند. هنر طبیعت را الگوی خود قرار می‌دهد؛ از این رو پناه بردن به طبیعت ساده و متواضع و الگو گرفتن از آن، تنها راه آرامش انسان امروزی و دور شدن از دغدغه‌های زندگی است.

جذابیت طبیعت به قدری برای ما امری بدیهی است که در طول تاریخ بشریت و حتی در تجربه‌های خودمان به دشواری می‌توانیم به یاد  بیاوریم که طبیعت آشکارا ارزش تحسین شدن داشته است.

در راستای این هدف، هنرمندان در این نمایشگاه با استفاده از ضربه قلم‌ها و رنگ‌های الهام گرفته‌شده از طبیعت، شیوه نگاه خود به طبیعت را به تصویر کشیده‌اند.»

در این نمایشگاه آثار هنرمندان حسین خوش‌رفتار، علی تقوابلسی، محبوبه خوش‌نظر، پرویز روزخش، ابراهیم اکبری‌گرز، بهروز مجیدی، به کوشش نسترن خوش‌نظر به نمایش گذاشته شده است.

«هستم، آنچه می‌بینم» در گالری مژده

نمایشگاه گروهی عکس «هستم، آنچه می‌بینم» ۱۲ تا ۲۳شهریور در گالری مژده به نشانی سعادت‌آباد، خیابان علامه شمالی، خیابان ۱۸شرقی، پلاک۲۷، زنگ یک برپاست.

در این نمایشگاه 37اثر از عکاسان ایرانی به نمایش درآمده است. عکاسانی از چند نسل مختلف با تجارب، نگاه و سابقه‌های متفاوت نسبت به دنیا و مسائل پیرامون خود؛ هر کدام از آن‌ها جهان‌بینی خاص خود را با ثبت لحظات به‌وسیله دوربین عکاسی به نمایش گذاشته‌اند.

سهراب احمدی، کیوریتور نمایشگاه، تم، انتخاب عکاسان و آثار را مبتنی بر اصلی می‌داند که در نقد مدرن براساس فضا و جغرافیا، به «خط افق» معروف است، او توضیح می‌دهد: «در این تفکر بین من خلاق، جهان پیرامون و تصویر، رابطه در ابتدا نظیر به نظیر است اما هر چه نزدیکی عکاس به تصویر بیشتر می‌شود خط افق زمین و آسمان یکی شده و نمی‌توان تشخیص داد که به‌راستی تصویر خلق‌شده، تصویری از درون عکاس است یا از برون. درواقع عکاس در این نمایشگاه اندیشه‌ورزی است که انتخاب‌هایش مبتنی بر زیبایی‌شناسی سنتی نیست. فرم و محتوا چفت‌وبست کامل دارند و علت آن است که هر فرم زاییده‌ اندیشه‌ای است متناسب با همان فرم و چیزی جز آن بیانگری لازم را نخواهد داشت.» 

در این نمایشگاه آثاری از هنرمندان شهرام احمدزاده، آرمان استپانیان، مهدیه افشار، رامین حائری‌زاده، مجید حجتی، بابک حقی، هوفر حقیقی، سیامک زمردی‌مطلق، مریم زندی، سارا ساسانی، مهدی سحابی، مریم سعیدپور، احمد عالی، نازلی عباس‌پور، نازلی عباسی، فرشاد فرشته حکمت، محمد فرنود، پریسا فهامی، بابک کاظمی، مجید کورنگ بهشتی، عباس کیارستمی، وحید مومن‌زاده، مهران مهاجر، غزاله هدایت و آلفرد یعقوب‌زاده به تماشا درآمده است.

«انسان بودن» در گالری پروژه‌های آران

نمایشگاه آثار حجمی سارا توانا با عنوان «انسان بودن» ۱۲ تا ۲۶شهریور در گالری پروژه‌های آران برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند به نشانی خیابان نوفل‌لوشاتو، کوچه لولاگر، پلاک۵، ورودی حیاط مراجعه کنند.

«نازیلا نوع بشری» در بیانیه این نمایشگاه چنین نوشته است: «شخصیت‌های سارا توانا به نظر درموقعیت‌هایی به دام افتاده‌اند، محبوس در خیالبافی فراواقعی و گرفتار در داستانی که نتیجه آن قبلا نوشته شده است. شخصیت‌هایی که در چرخه‌های دور خود حرکت می‌کنند و همواره در معرض تهدید نیروهایی که قادر به درک آن‌ها نیستند، قرار دارند.

هنرمند از پذیرفتن وضعیت پیچیده انسان به همان شکلی که هست، در همه لایه‌های تودرتوی آن خودداری می‌کند و در پاسخ راه‌حل خود را ارائه می‌کند: نادیده گرفتن واقعیت و پذیرفتن کامل پوچی و سختی موقعیت. از طریق این پذیرش است که هنرمند خود را آزاد می‌کند: هیچ تراژدی وجود ندارد، هیچ راه‌حل ساده‌ای وجود ندارد اما هنگامی که شروع به خندیدن می‌کنید، تسکین وجود دارد. شادی‌هایی که ریشه در حقارت دارد همواره بزرگ‌ترین شادی است.

این هیبریدهای افلیج، نادان و نابلد هستند، باوجوداین آن‌ها می‌خواهند بخشی از دایره زندگی باشند، در چرخه آن شرکت کنند، لباس و کفش بپوشند و به ضیافت بروند و در نهایت تایید شوند. برای این نیم‌انسان- نیم غیرانسان‌های پرشور، پوچ بودن موقعیت به خودی خود یک موقعیت است.

نهایتا تخیل هنرمند فضاهایی را ساخته و پرداخته می‌کند که پناهگاه‌هایی امن برای فرار روح و روان از هرج‌ومرج و زشتی است: ایمن و شناور در قدرت تخیل بی‌حدوحصر بشریت.

تک‌تک قطعات این مجموعه ساخته دست هنرمند است و توجه دقیق او به جزئیات و زیبایی رنگ‌ها، انکار زشتی و پلشتی است که ما در زندگی روزمره خود با آن محاصره شده‌ایم. در قدرت این فرم‌ها و در توازن آن‌ها بلوغ هنرمندی دیده می‌شود که با خیره شدن به تاریکی نوید تسکین و امید به ادامه مسیر را می‌دهد.» 

«شکاف» در گالری والی

نمایشگاه طراحی مهسا رجبی با عنوان «شکاف» تا ۱۶شهریور در گالری والی به نشانی میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۷۲ برگزار می‌شود.

رجبی درباره این نمایشگاه می‌گوید: «این کارها با تکنیک آکریلیک و زغال و با ترکیب مواد روی مقوا در مدت دو سال شکل گرفت. من همیشه درباره بدن انسان خیلی کنجکاو بودم و با توجه به علاقه‌ای که به مسائل پزشکی و روانشناسی داشتم در این زمینه مطالعه می‌کردم. همه مطالعاتی که در زمینه پزشکی و روانشناسی داشتم ریشه‌های این کارها را شکل داد. تاثیراتی که گذر زمان و پیری، بیماری‌ها، جراحی‌ها و... بر بدن انسان دارند و باعث اتفاقاتی در بدن می‌شوند جرقه‌های شکل‌گیری این آثار بود. خواستم اتفاقاتی را که در بدن انسان می‌افتد با فرمت جدید و متفاوت از آنچه در کتاب‌های علمی می‌خواندم ارائه دهم. اتفاقاتی که در سلول‌ها، مغز، قلب و... می‌افتد برای من شکل دیگری داشت و این باعث می‌شد فرم‌های جدیدی به دست بیاید. من قلب و روده و... را به‌شکل واقعی آن کار نمی‌کنم، بلکه آن را تغییر می‌دهم و اتفاقاتی که برای آن رخ داده است از فیلتر من رد می‌شود تا به شکل متفاوتی ارائه شود. همیشه فرم‌های جدید در کارهایم به دست می‌آوردم که برایم جذابیت زیادی داشت.

ارسال نظر