|
شناسه خبر: 5071

سریال «زخم کاری» مهدویان به پایان رسید؛

آخرش خوب نیست ولی قشنگه

زخم کاری مجموعه‌ای به کارگردانی محمدحسین مهدویان و به تهیه‌کنندگی محمدرضا تخت‌کشیان، محصول سال۱۴۰۰ است که به‌صورت اختصاصی در فیلیمو و شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود.

روزنامه «صبح نو»- زخم کاری مجموعه‌ای به کارگردانی محمدحسین مهدویان و به تهیه‌کنندگی محمدرضا تخت‌کشیان، محصول سال۱۴۰۰ است که به‌صورت اختصاصی در فیلیمو و شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود. قسمت هفتم این مجموعه به‌دلیل عدم تفاهم عوامل تولید و تیم نظارت ساترا توقیف شد و سپس بعد از چهار روز قسمت هفتم در فیلیمو پخش شد. این سریال در روز ۱۹شهریور ۱۴۰۰ به پایان رسید. این مجموعه اقتباسی از رمان بیست زخم‌کاری نوشته محمود حسینی‌زاد است که با نگاهی از تراژدی مکبث نوشته ویلیام شکسپیر نگاشته شده‌ است. پخش قسمت نهم این مجموعه در ۸مرداد توانست ۲۰میلیون و ۴۲۰هزار دقیقه تماشا در فیلیمو به ثبت برساند و رکورد پیشین را که برای هم‌گناه با ۲۰میلیون و ۱۷۰هزار دقیقه بود، بشکند. فیلمبرداری این مجموعه در ۱۰تیر ۱۴۰۰ در تهران به پایان رسید. داستان زخم کاری برگرفته از رمان بیست زخم کاری نوشته محمود حسینی‌زاد است. این رمان در سال۱۳۸۵ هجری خورشیدی نوشته‌ شد و در سال۱۳۹۵ به آن مجوز نشر داده شد اما دقیقا در زمان آغاز ساخت زخم کاری در آذر و دی‌ماه ۱۳۹۹ مجوز نشر این کتاب باطل شد و فروش این کتاب ممنوع شد. روز گذشته آخرین قسمت از این سریال منتشر شد.

«من عاشق زمستونای اینجام. قشنگ نیست؟ قشنگه ولی سختی داره. پنج‌هزار کیلومتر پرواز می‌کنن فقط برای اینکه زنده بمونن. اولش خیلی ترسناکه ولی تهش خونه‌شون رو پیدا می‌کنن. اگه به تهش برسن. بلد باشن می‌رسن.» این متن کوتاه در معرفی زخم کاری ارائه شده بود اما از همان ابتدا تاحدود زیادی قصه و فضای اولین سریال محمدحسین مهدویان مشخص بود. دلیلش هم اقتباس از دو اثر شناخته‌شده داخلی و خارجی بود که مخاطبان ایرانی با آن آشنا بودند. از فیلم‌های مهم مهدویان می‌توان به ایستاده در غبار، ماجرای نیمروز، ماجرای نیمروز: ردخون، لاتاری و درخت گردو اشاره کرد. مهدویان برای ساخت فیلم ایستاده در غبار مورد تحسین قرار گرفت و سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر۱۳۹۴ را نیز کسب کرد. وی برای فیلم ماجرای نیمروز برای دومین‌بار سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۵ را کسب کرد. او در هنگام کسب این جایزه (سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران)، این جایزه را مهم‌ترین جایزه جشنواره نامید. وی همچنین موفق شد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را برای فیلم درخت گردو از‌ جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸ کسب کند. اما همانطور که از ابتدا مشخص بود «زخم کاری» مهدویان خالی از حاشیه نبود. در این گزارش و به مناسبت پخش آخرین قسمت این مجموعه، حواشی‌اش را بررسی و برخی از نقدهای مربوط به آن را مرور می‌کنیم.

دعوای مجازی با ساترا

شاید اولین حاشیه جدی این سریال را باید مربوط به این اتفاق دانست. کارگردان سریال «زخم کاری» از پخش نشدن قسمت هفتم این سریال خبر داد. محمدحسین مهدویان، کارگردان سریال «زخم کاری» از پخش نشدن قسمت هفتم این اثر در صفحه شخصی خود در اینستاگرام خبر داد.

در یادداشت او آمده بود: «از ۱۲مورد سانسور قسمت هفتم سریال زخم کاری که قسمت مهم و جذابی هم است، ۱۰موردش را انجام دادیم و در دو مورد دیگر به‌خاطر جلوگیری از آسیب جدی به داستان، تصمیم به تعدیل صحنه‌ها گرفتیم. بااین‌حال سازوکار سانسور ساترا دو موردی را که تعدیل شد نپذیرفت و بدون دلیلی قانع‌کننده اصرار به حذف کامل‌شان دارد. به‌این‌ترتیب، مجوز نمایش قسمت هفتم سریال زخم کاری را صادر نکردند و این قسمت به‌خاطر نداشتن پروانه نمایش فردا پخش نخواهد شد. هرچند حالا بیش از هر زمان دیگری خستگی روزهای دشوار این پروژه را بر تن‌مان حس می‌کنیم اما در این میان من فقط به تماشاگرانی فکر می‌کنم که یک هفته است منتظر تماشای قسمت جدید هستند و به همین سادگی از حق‌شان محروم می‌شوند.»

 روز بعد معاون کاربران ساترا درباره اصلاحیه‌های داده‌شده به «زخم کاری» بار دیگر به‌جای اطلاع‌رسانی رسمی، توضیحات خود را توییت کرد. به گزارش مهر، در پی اطلاع‌رسانی محمدحسین مهدویان، کارگردان سریال «زخم کاری» در صفحه شخصی خود که اعلام کرده بود به‌دلیل اصلاحیه‌های بیش‌ازحد قسمت هفتم این سریال پخش نمی‌شود، علی سعد، معاون کاربران ساترا مانند موارد مشابه گذشته به‌جای اطلاع‌رسانی رسمی از طریق روابط‌عمومی این سازمان، در یک رشته توییت به ذکر دلایلی دراین‌باره پرداخت.

سعد دراین‌باره در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «درخصوص قسمت هفتم سریال زخم کاری جهت تنویر افکارعمومی: اصلاحات در نظر گرفته‌شده ازسوی کارگزاری محتوایی در دو مرحله توسط گروه‌های مختلف تخصصی بررسی شد که نهایتا با تایید ضرورت اعمال اصلاحات، پلتفرم ملزم به اجرای آن شد. موارد اصلاحی از اواسط هفته به پلتفرم اعلام شده که زمان کافی برای اعمال آن‌ها در اختیار عوامل تولید بوده است. طرح عمومی نکات محتوایی اصلاح‌شده را در رسانه‌ها نقض غرض دانسته و به‌نوعی ترویج آن‌ها می‌دانیم. همانطورکه قبلا اشاره شده، اصالت دادن به فرایندها و عبور از رفتار و ملاک‌های سلیقه‌ای، محور حرکت ساتراست. حقوق تضییع‌شده کاربران اگر ناشی از اهمال پلتفرم در اعمال اصلاحات در زمان مقرر باشد در این مورد پیگیری و در طول هفته درباره آن تصمیم‌گیری می‌کنیم. مبنای جنجال پیاپی، به‌عنوان یک تکنیک بازاریابی را برای زیست‌بوم رسانه‌های صوت و تصویری کشور، مضر می‌دانیم. نکات فوق درحالی ‌است که عزم ساترا در حمایت از پلتفرم‌ها و حتی تلاش آن برای پخش معدود تولیدات باقیمانده که قبلا مجوز تولید از سایر نهادها گرفته‌اند علی‌رغم انتقادات فراوان و تحمیل هزینه‌های قابل توجه به ساترا، بر همگان آشکار و مبرهن شده است.»

مورد عجیب جواد هاشمی

پس از پخش قسمت دوازدهم سریال زخم کاری، این سریال شبکه نمایش خانگی واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. به احتمال فراوان یکی از دلایل این امر، وجود سکانسی خاص مربوط‌به حضور دو نفر از شخصیت‌های سریال در استخر است؛ چراکه بسیاری از کاربران در فضای مجازی به‌خصوص درباره همین سکانس صحبت کرده‌اند. به‌همین ترتیب سریال زخم‌کاری پس از پخش قسمت دوازدهم به یکی از مباحث پربسامد توییتر نیز تبدیل شد و به فهرست ترندهای توییتر فارسی هم راه پیدا کرد. به‌ گزارش روابط‌عمومی زخم کاری، «این برای اولین‌بار است که یک سریال ایرانی‌ترند توییتر فارسی شده است.» سریال زخم کاری همچنین در وب‌سایت IMDb امتیاز بالایی دارد. تا به این لحظه امتیاز کلی این سریال در سایت مذکور ۸.۲ است. قسمت دوازدهم سریال زخم کاری نیز امتیاز ۹.۳ را ازسوی مخاطبان خود در IMDb دریافت کرده است، به‌این‌ترتیب قسمت دوازدهم

زخم کاری بالاترین امتیاز IMDb را بین دیگر اپیزودهای این سریال دارد. جواد هاشمی در یکی از قسمت‌های «زخم کاری» در یک سکانس نمایش داده شد. او که در نقش یکی از دانه‌درشت‌های سیاسی- اقتصادی حضور پیدا کرده در سکانس استخر و بدون لباس تصویر شد. این مساله باعث سروصدای زیادی در فضای مجازی شد. پس از انتشار این تصاویر بود که بسیاری گفتند با توجه به پیشینه بازی‌های این بازیگر، چنین تصویری از او و لخت شدنش در یک سریال در شأن وی نبوده است. هومن حاجی‌عبداللهی در واکنش به این ماجرا در اینستاگرام خود نوشت: «سال‌ها باهاش کار کردم همیشه منش شهدا رو داشت، دو ساله یه‌خورده ازش بیخبرم تا به خودم بجنبم توی یه کار لخت شد». در ادامه روابط‌عمومی برنامه «نشان ارادت» اعلام کرد که قسمت مربوط به حضور سیدجواد هاشمی به عنوان مهمان پخش نخواهد شد و برنامه حضور شهرام عبدلی جایگزین وی شد، موضوعی که باعث شد شایعاتی درمورد ممنوع التصویری هاشمی بعد از آن سکانس جنجالی قوت بگیرد.

نظر نویسنده رمان

محمود حسینی‌زاد، نویسنده رمان «بیست زخم‌ کاری» که مجموعه «زخم کاری» از روی آن اقتباس شده، با اشاره به مکان‌ و شخصیت‌های متفاوت رمان و سریال گفت: «حقیقتا نمی‌دانم که چطور می‌خواهند تمام کنند. یعنی من فکر می‌کنم شاید یک پایان عجیب و غریب از کار درآید.» به گزارش دنیای اقتصاد، وی که میهمان برنامه «پرانتز باز» رادیو نمایش بود، درباره‌ اقتباس محمدحسین مهدویان از این رمان توضیح داد: «اگر بخواهیم وجوه تصویری را بین رمان و این سریال برقرار کنیم من خیلی زیاد نمی‌بینم. چون وقتی رمان یا داستانی را می‌نویسید روی اجزای آن جزءبه‌جزء فکر می‌کنید؛ درواقع بر شخصیت‌سازی‌ها، فضاسازی‌ها، مکان‌های داستان‌ و این‌ مسائل فکر می‌کنید. ممکن است که یک کارگردان داستان شما را تغییر دهد اما انتظار داریم که آن جزئیات دیگر حفظ شده باشد ولی در این سریال شخصیت‌ها هیچ‌گونه همخوانی با شخصیت‌های رمان «بیست زخم کاری» ندارند و مکان‌ها هم اصلا ربطی ندارند و حال و هوای قصه هم به‌هرحال خیلی گسترده شده و خط اصلی داستان کنار گذاشته شده ‌است. وی درباره پایان‌بندی این سریال گفت: «با کاراکترهای اضافی که مهدویان به داستان وارد کرده، من حقیقتا نمی‌دانم که چطور می‌خواهند مجموعه را تمام کنند. یعنی من فکر می‌کنم شاید یک پایان عجیب و غریب از کار درآید. من مطمئن هستم که صحنه‌ باغ در این سریالی که من دارم می‌بینم از دست رفته ‌است، من اصلا نمی‌توانم تصور کنم و راستش را بخواهید چیزی نمی‌دانم.»

چند نقد درباره زخم کاری

رسانه‌ها و منتقدان زیادی درباره سریال مهدویان نوشته‌اند. نقدهای مثبت و منفی زیادی دراین‌باره منتشر شده است. به گزارش فیدیبو، بی‌شک عوامل زیادی در محبوبیت چشمگیر سریال زخم‌ کاری نقش داشته‌اند از کارگردانی تا بازی بازیگرانی چون جواد عزتی - در نقش مالک-، رعنا آزادی‌ور - نقش سمیرا-، سیاوش طهمورث - نقش نعمت ریزآبادی-، هانیه توسلی، سعید چنگیزیان و دیگر بازیگران این سریال که ازجمله بازیگران خوش‌سابقه یا خوش‌آتیه صنعت سینما و تلویزیون ایران هستند، در کنار این‌ها عواملی چون موسیقی متن، فیلمبرداری و صحنه‌پردازی را هم نباید از یاد برد.

محمدحسین مهدویان که پیش از این به‌عنوان کارگردان سینما،‌ آثار شاخصی چون «ایستاده در غبار»، «رد خون»، «ماجرای نیمروز» و «درخت گردو» را در کارنامه‌اش دارد، نشان داده است با مفاهیم کارگردانی مدرن در سینما به‌خوبی آشناست و جریان‌های سینمایی روز دنیا را می‌شناسد. اما او برای ساخت اولین سریالش دست‌به‌کاری تازه زده و سراغ اقتباس ادبی رفته است. کاری که پیش از این سابقه چندانی در سریال‌سازی ایران نداشته و مهم‌ترین سریال اقتباسی سینمای ما همچنان سریال «دایی جان ناپلئون» ساخته ناصر تقوایی است که البته به‌عنوان یکی از ماندگارترین و بهترین سریال‌های ایرانی نیز شناخته می‌شود.

 اما ویجیاتو نوشته: «... حجم رمان کوتاه زخم کاری زیاد نیست و با یک کتاب کمی بیشتر از صد صفحه روبه‌رو هستیم. رمانی با نثری تقریبا نامانوس که شاید به مذاق هر کتابخوانی خوش نیاید. مهدویان با انتخاب این رمان متفاوت و تبدیل کردنش به یک داستان شسته‌ورفته که عامه‌پسند باشد، تلاش زیادی کرده و توانسته جهان کتاب را به‌خوبی درک کند. او از کتابی خاص با لحنی خاص‌تر یک اثر خاص ولی تماشایی برای عموم خلق کرده و توانسته با تغییرات اندک، کاری کند که یکی از بهترین آثار اقتباسی از روی آثار ایرانی را ساخته باشد. او در ادای‌دین به کتاب هم کم‌کاری نکرده و در برخی مواقع کاملا دیالوگ‌ها را براساس جملات کتاب نوشته تا ثابت کند که برای ساخت یک اثر اقتباسی لازم نیست، همه چیز را کوبید و از نو ساخت بلکه تنها باید نگرش خود را فراتر برد و به کلمات داخل کاغذ جانی تازه داد... .» البته درباره «زخم کاری» نقدهای مختلفی هم نوشته شده است. برخی بیشتر معطوف به مسائل محتوایی و روابط آدم‌های سریال مهدویان است و برخی هم به موضوعات تکنیکی و فرمی سریال ورود کرده‌اند. «زخم کاری» با تمام خوبی و بدی‌هایش یکی از مهم‌ترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی است. این را در میزان مخاطب و واکنش‌هایش می‌توان فهمید؛ نقدها سرجای خودش.

زخم کاری روایت حرص و طمع و طغیان آدمی علیه

 فطرت خود به سوی قدرت و ثروت است. روایت مشروعیت یافتن لذتی که در جهت رسیدن به آن هدف وسیله را توجیه می‌کند و انسان طغیانگر علیه خود دچار گم‌گشتگی و   جدایی از خود می‌شود. انسانی که از خود جدا می‌شود و با گناه درمی‌آمیزد و در نهایت خود قربانی گناه می شود. شاید اگر قسمت آخر این سریال را 

قهرمان منفی داستان یعنی مالک در قسمت اول می دید با خودش می‌گفت ؛ نه... نمی ارزید. چیزی که دیر فهمید همان ارزش و قیمت گوهر انسانی بود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر