|
شناسه خبر: 5102

گزارش «صبح‌نو» از دلایل نوسان قیمت سیمان و کاهش آن در روزهای اخیر را بخوانید؛

بازار سیمان آرام می‌گیرد

بازار سیمان از مدتی قبل دچار اختلال شد و از همان ابتدا تولیدکنندگان سیمان علت بروز این اختلال را کاهش تولید ناشی از کمبود برق اعلام کردند اما فروشندگان مصالح بروز اختلال در بازار سیمان را برنامه‌ریزی‌شده و حاصل اقدامات انجمن تولیدکنندگان می‌دانند.

روزنامه «صبح نو»- بازار سیمان از مدتی قبل دچار اختلال شد و از همان ابتدا تولیدکنندگان سیمان علت بروز این اختلال را کاهش تولید ناشی از کمبود برق اعلام کردند اما فروشندگان مصالح بروز اختلال در بازار سیمان را برنامه‌ریزی‌شده و حاصل اقدامات انجمن تولیدکنندگان می‌دانند. این مساله سبب شد بهای هر پاکت سیمان در بازار ایران وارد کانال ۱۰۰هزار تومانی شود. همان زمان وزارت صمت برای کنترل قیمت سیمان اعلام کرد برای کنترل قیمت‌ها، سیمان تولیدی از بورس کالا عرضه می‌شود اما این مساله هم نتوانست به مهار قیمت‌ها کمک کند. به این ترتیب، قیمت تمام‌شده ساخت‌وساز سربه‌فلک کشید. در یک‌ماه گذشته هر کیسه سیمان با قیمت ۱۰۰هزار تومان فروخته می‌شد اما با مهلت یک‌هفته‌ای دولت به سیمانی‌ها برای اخذ کد بورسی و عرضه سیمان به بورس، قیمت سیمان کمی متعادل شد. حالا هر کیسه سیمان ۳۰هزار تومان ارزان شده است. این در حالی است که گفته می‌شود حداکثر ارزش واقعی یک کیسه سیمان حدود ۴۰هزار تومان است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در استان‌های مختلف هم سیمان در بازار آزاد ارزان شده است اما هنوز مصالح‌فروشان نسبت‌به نوسان قیمت در بورس کالا اعتراض دارند. اما این سوال مطرح می شود که چرا قیمت سیمان دچار نوسان می‌شود؟ تاثیر گرانی یا ارزانی سیمان در قیمت مسکن چقدر است؟

در تمام کارهای عمرانی سیمان اصلی‌ترین مصالح است؛ از ساخت خانه و مسکن گرفته تا بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی که می‌تواند راهسازی یا سدسازی باشد. اما تلاطم قیمت این مصالح ساختمانی در ماه‌های اخیر که گفته می‌شود ناشی از حضور دلالان است سختی‌های زیادی را برای سازندگان مسکن ایجاد کرده و موجب خلل در انجام پروژه‌های عمرانی شده بود اما چندی پیش اسدالله کشاورز، معاون امور معادن وزارت صمت خبر داد که: «سیمان به‌زودی ارزان می‌شود.» و حالا سیمان ۳۰درصد ارزان شده است. «بیژن پناهی‌زاده» معاون معدنی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به جدیدترین وضعیت عرضه سیمان در کشور گفته است: درباره کاهش قیمت سیمان باید اعلام کنم که با تدابیری که وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته و ورود معاونت قضایی دادستان کل کشور و نظارت تمام و کمال بر خریدهایی که از بورس انجام می‌شد، قیمت سیمان نسبت‌به دوماه قبل حدود ۳۰درصد کاهش پیدا کرده است. وی تصریح کرد: سیمان‌های خریداری‌شده از بورس و افرادی که سیمان خریداری کرده بودند موردبررسی قرار گرفتند. این نظارت منجر به روند کاهشی قیمت سیمان شد. امیدواریم این کاهش ادامه‌دار باشد. اگر نظارتی بر حجم بالای سیمان وجود نداشته باشد باز هم افرادی بیش از نیاز و مصرف خود اقدام به خرید کرده و باعث افزایش قیمت دوباره در این صنعت خواهند شد. پناهی‌زاده با تاکید بر اینکه ادامه‌دار شدن فرایند نظارت، کاهش بیشتر قیمت سیمان را به همراه خواهد داشت، گفت: با ادامه‌دار شدن این روش، دلال‌ها از فرایند خرید سیمان حذف شده و به‌طورکلی قیمت سیمان کاهش پیدا خواهد کرد تا به نرخ معقول و منطقی برسد.

افزایش ۳۰۰برابری قیمت

از سال گذشته تاکنون قیمت سیمان ۳۰۰برابر افزایش یافته به‌طوری‌که در سال گذشته و طبق مصوبه دولت و مجلس نرخ هر پاکت سیمان ۱۷هزار و ۵۰۰تومان بود و درحال‌حاضر قیمت این محصول به ۵۰ تا ۶۵هزار تومان رسیده است. ایرج رهبر، دبیر انجمن انبوه‌سازان اعلام کرده هر پاکت سیمان به ۷۰هزار تومان رسیده، درحالی‌که تا اواخر سال۹۸، قیمت هر پاکت سیمان نهایتا ۱۲هزار تومان بود و این موضوع ممکن است هزینه ساخت مسکن را افزایش دهد. از سوی دیگر، فرهاد طهماسبی، عضو هیات‌رییسه کمیسیون صنایع‌ مجلس گفته وزارت نیرو با توجیه کمبود برق فعالیت کارخانجات سیمانی را محدود کرده که این امر می‌تواند با کاهش تولید و تقاضای کاذب در بازار به‌دلیل بار روانی ناشی از این تعطیلی‌ها همراه بود و قیمت سیمان را روزبه‌روز گران‌تر کند. درحال‌حاضر نیز قیمت جهانی سیمان فله تنی یک‌ونیم میلیون‌تومان(حدود ۶۰ دلار) است که در ایران نیز باید قیمت این کالا ۸۷درصد قیمت جهانی باشد که حدود تنی یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان می‌شود اما سیمان غیرفله امروزه اگرچه با قیمت ۳۱۰هزار تومان به‌ازای هر تن از کارخانه به فروش می‌رسد ولی درنهایت با دلالی واسطه‌ها تنی ۶۰۰هزار تومان برای مصرف‌کننده تمام می‌شود.

قیمت سیمان در بازار درحالی به ۷۰هزار تومان رسیده که براساس دستورالعمل‌ها باید هر پاکت سیمان ۲۴هزار تومان به فروش برسد، هرچند اخیرا سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به صاحبان صنایع سیمانی اجازه دادند متناسب با فروش محصول خود به‌صورت مشروط، نرخ سیمان فله‌ای را تا ۱۲درصد افزایش دهند و پس از عرضه سیمان در بورس شاهد رشد افسارگسیخته قیمت‌ها در بازار بودیم. بااین‌حال گزارش‌ها حاکی از آن است دلالان و واسطه‌ها نقش عظیمی در قیمت‌های سیمان در کشور دارند چون قیمت‌گذاری دستوری در صنعت سیمان تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده است. «علی‌محمد منصوری»، کارشناس صنعت سیمان می‌گوید: «قیمت‌گذاری دستوری سیمان، آن‌هم در شرایطی که صادرات این کالا توجیه بیشتری دارد، سبب می‌شد به‌جای تامین نیاز مناطقی که کسری داشتند، کالاها به خارج از کشور صادر شود و به‌موازات این اتفاق در مناطقی که کسری سیمان وجود داشت، بازار سیاه با قیمت‌های نامتعارف شکل بگیرد؛ بنابراین، هرچند هدف دولت از قیمت‌گذاری، ایجاد تعادل در بازار سیمان و جلوگیری از افزایش قیمت بود اما عملا نتیجه معکوس حاصل و بازاری کاملا نابسامان ایجاد شد. به‌این‌ترتیب راهی وجود ندارد جز اینکه قیمت‌گذاری دستوری لغو و تعیین قیمت به خود بازار سپرده شود که بستر تحقق این رویداد مثبت اقتصادی، بورس کالاست.»

یکی از مهم‌ترین اولویت‌های تولیدکنندگان و کارخانجات سیمان در کشور این است که دولت از قیمت‌گذاری دستوری در بازار سیمان فاصله بگیرد و قیمت این محصول با توجه به عرضه و تقاضا در بورس تعیین شود. از طرف دیگر درحال‌حاضر کارخانجات تولیدکننده، سیمان کمی را به بازار عرضه می‌کنند که بیشتر این توزیع هم سهم انبوه‌سازان و شرکت‌های دولتی است، به‌طوری‌که در این خصوص «اسماعیل کاظمی‌فقهی»، رییس اتحادیه مصالح‌فروشان می‌گوید: وقتی سیمان در کارخانه با قیمت واقعی عرضه شود دیگر در بازار، کمبود یا افزایش قیمت نداریم. این در حالی است که با دخالت دولت در اقتصاد و تمام بازارها نظم از بین رفته و آشفتگی حاکم شده است.

سیمان کالای استراتژیک در قیمت تمام‌شده صنعت ساختمان

«رضا صادقی» کارشناس حوزه ساخت مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با بیان اینکه قیمت مسکن در ایران وابسته به پارامترهای مختلفی به‌خصوص قیمت مصالح ساختمانی است، اظهار کرد: طی چند وقت اخیر شاهد افزایش قیمت سیمان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی موردنیاز بخش مسکن بودیم. قیمت سیمان طی چند وقت اخیر حداقل ۴۰درصد افزایش داشته است. قطع برق و محدودیت تولید در کارخانه‌ها یکی از مهم‌ترین این عوامل است. علاوه بر این فعالیت دلالان نیز یکی از عوامل مهم تعیین‌کننده قیمت سیمان است. وی با انتقاد از اینکه قیمت دو مصالح مهم صنعت ساختمان یعنی سیمان و فولاد ازسوی دلالان تعیین می‌شود، تاکید کرد: افرادی با نام تاجر و در اصل واسطه‌گر محصولات دو، سه‌ماه کارخانه را پیش‌خرید می‌کنند و درنهایت با قیمتی که مدنظر دارند در بازار می‌فروشند. این کارشناس حوزه ساخت مسکن با بیان اینکه کارخانجات نیز به جهت آنکه پول خود را از قبل و نقد دریافت می‌کنند از فروش محصولات خود به این افراد استقبال می‌کنند، عنوان کرد: این روند باعث می‌شود قیمت بازار در کنترل این واسطه‌ها باشد و براساس نرخ مصوب یا عرضه و تقاضا تعیین نشود.

صادقی از سیمان به‌عنوان یک کالای استراتژیک در قیمت تمام‌شده صنعت ساختمان یاد کرد و افزود: اگر بخواهیم مثال واضحی برای تاثیر قیمت سیمان در بخش مسکن داشته باشیم می‌توانیم آن را با قیمت بنزین در معیشت و زندگی مردم مقایسه کنیم. هر زمان که بنزین گران می‌شود تورم آن به سایر بخش‌ها نیز منتقل می‌شود و همین امر در مورد قیمت سیمان و صنعت ساختمان نیز صدق می‌کند. این کارشناس معتقد است، با این شرایط قطعا افزایش قیمت سیمان در بالا رفتن قیمت‌ها در بازار مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

ارسال نظر