|
شناسه خبر: 5211

نامه کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات به شورای عالی؛

گزینه جوان و انقلابی و خوشنام انتخاب کنید

در پی انتشار اخباری درباره احتمال تغییر ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جمعی از کارشناسان این سازمان، با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به اعضای شورای عالی سازمان، خواستار معرفی گزینه‌ای جوان، خوشنام، انقلابی و پرکار برای این سمت شدند.

به گزارش صبح نو، متن این نامه به شرح زیر است:

اعضای محترم شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سلام علیکم؛
همان‌طور که استحضار دارید، هدف کلان دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ایجاد و گسترش شناخت، علاقه و باور نسبت‌به اسلام ناب، انقلاب اسلامی، مزیت‌های جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی در جوامع دیگر به‌منظور گسترش پرتو اسلام و تحکیم همگرایی و پیوندهای اسلامی، دینی و معنوی است. مهم‌ترین مسوولیت در راستای نیل به این هدف متعالی، برعهده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به‌عنوان متولی اصلی روابط فرهنگی بین‌المللی نهاده شده و این، خود نشان‌دهنده اهمیت این سازمان در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.
متاسفانه به‌‌رغم تلاش مدیران و رایزنان فرهنگی فعلی، درحال‌حاضر سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان آرمانی تراز انقلاب، فاصله‌ای جدی داشته و لازم است هرچه سریع‌تر نسبت‌به تعیین رییس جدید با هدف ارتقای سازمان و برون‌رفت از وضعیت حاضر، ازسوی اعضای شورای عالی سازمان تصمیم‌گیری ‌شو‌د. به‌طورخلاصه برخی از اصلی‌ترین دلایل ناکارآمدی سازمان در سال‌های اخیر را می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی کرد‌‌‌. دلایلی که توجه به آن می‌تواند در انتخاب رییس جدید سازمان راهگشا باشد:
- کم‌‌توجهی دولت تدبیر و امید به موضوع دیپلماسی فرهنگی و تاثیر آن بر ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی در عرصه بین‌الملل
- ایمان‌نداشتن مقامات عالی دولت گذشته به لزوم گسترش فرهنگ ایرانی -اسلامی و تحقق هدف متعالی برپایی تمدن نوین اسلامی
- نگاه از پایین به بالا نسبت به فرهنگ غربی در کنار بی‌توجهی به لزوم حضور و ترویج فرهنگ ایرانی‌-اسلامی در جهان غیرغربی
- عدم حمایت مالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دولت و کاهش قابل ملاحظه بودجه فرهنگی
- فقدان راهبرد کلان در دیپلماسی فرهنگی
- غالب‌شدن رویکرد اداری و گزارش‌محور بر رویکرد فرهنگی، محتوامحور و تاثیرگذار
- اعزام افراد غیرمتعهد و غیرمعتقد به آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی به‌عنوان رایزنان فرهنگی خصوصا در سال‌های ابتدایی دولت تدبیر و امید
- ناتوانی در جذب نیروی انسانی متخصص، متعهد و کارآمد
-  تنزل جایگاه سازمان از سطح ملی به سازمانی در سطح معاونت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
- تعطیلی تعداد زیادی از نمایندگی‌های فرهنگی در طول هشت سال گذشته
- بی‌توجهی به ایرانیان خارج از کشور (تنزل اداره کل فرهنگی ایرانیان خارج از کشور به یک اداره)
- فقدان ارتباط نزدیک و موثر میان کارکنان و ریاست سازمان
- تبعیض در انتصاب کارکنان سازمان در مسوولیت‌های داخل و خارج در کنار سطح پایین حقوق و مزایای کارکنان در مقایسه با دیگر دستگاه‌های اداری که باعث ازبین‌بردن روحیه و انگیزه کاری در میان کارشناسان سازمان شده است.
 
اعضای محترم شورای عالی سازمان
همان‌طور که مستحضرید با روی‌کارآمدن دولت تدبیر و امید، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اصرار و پافشاری به جهت همسویی فکری با یکی از رایزنان فرهنگی بازگشته از ماموریت که دارای سابقه مدیرکلی آسیا و اقیانوسیه در سطح سازمان بود وی را به کرسی ریاست سازمان نشاند؛ ریاستی که هشت سال به‌طول انجامید. حال که با پایان‌یافتن دوران خسارت‌بار دولت گذشته و روی‌کارآمدن دولت مردمی و انقلابی آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، همانند دیگر بخش‌های کشور، موجی از امید و اعتماد به آینده در میان کارکنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایجاد شده است، ضمن ارج نهادن به تلاش‌های قابل تقدیر‌‌ ابوذر ابراهیمی ترکمان، انتظار می‌رود ریاست جدید سازمان، فردی از جنس دولت انقلابی و در تراز دولت قوی و مردمی باشد. اینجانبان به‌عنوان جمعی از کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در مسوولیت‌های مختلف صف و ستاد خدمت کرده‌ایم، ضمن استقبال از شاخصه‌های مطرح‌شده توسط وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان اصلی‌ترین مولفه‌ها در انتخاب رییس جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یعنی تحول‌خواهی، بهره‌مندی از بینش دینى و معارفى، روحیه انقلابى، آشنایى با حوزه بین‌الملل، قدرت ارتباط‌گیرى و نیز جوان باانگیزه بودن، حمایت همه‌جانبه خود را از گزینه‌ای جوان، خوشنام، انقلابی و پرکار از سوی ایشان اعلام می‌داریم.
بی‌شک همراهی و مساعدت اعضای شورای عالی سازمان، حمایت رییس محترم جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در کنار نقش‌آفرینی کارشناسان و مدیران انقلابی حاضر در بدنه سازمان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را به سازمان تراز در گام دوم انقلاب و موردتایید مقام معظم رهبری تبدیل خواهد کرد.

ارسال نظر