|
شناسه خبر: 5994

«صبح‌نو» از ۴ فیلم حوزه هنری در جشنواره فیلم فجر خبر می‌دهد

جان دوباره حوزه هنری

حوزه هنری از اولین روزهای پیروزی انقلاب با حرکت خودجوش هنرمندان جهت انعکاس ارزش‌های انقلاب اسلامی شکل گرفت و در اوایل سال‌های فعالیتش تا پایان دهه70، تولیدات ارزنده‌ و قابل‌توجهی را در سینمای کشور رقم زد.

حوزه هنری بعد از دوران دفاع‌مقدس هم با ورود به مسائل اجتماعی و چالش‌هایی که پیش روی جامعه و مردم بود، فیلم‌های متفاوت‌تری را تولید کرد که با استقبال مردم همراه شده و همین باعث شد سینماگران متعدد با زاویه نگاه‌های متفاوت با حوزه هنری همکاری داشته باشند اما متاسفانه در سال‌های اخیر یعنی تقریبا در دو دهه80 و 90 برعکس اوایل دوران فعالیتش به مرور از تولید فیلم فاصله گرفت و در دهه90 بیشتر راه سینماداری را پیش گرفت. این درحالی بود که خلأ حضور فیلم‌های این سازمان در جریان هنری سالم و متعهد کشور که بیانگر ارز‌ش‌های جامعه ایرانی-اسلامی بود، حس ‌شد.
جشنواره‌ بین‌المللی فیلم فجر که از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی-سینمایی ایران به حساب می‌آید، روزهای پرکاری را برای حوزه هنری می‌سازد و با وجود اینکه هرساله حوزه هنری برای عرضه کردن تولیدات خود در این جشنواره که نیمه بهمن برگزار می‌شود، می‌توانست برای دستیابی به هدفش خودی نشان دهد، چند سالی مهر عدم فعالیت در زمینه ساخت فیلم به خود زده بود و فعالیتش را به سینماهایش در 17استان کشور که الحق قابلیت بالایی در برگزاری فیلم‌های جشنواره بین‌المللی فجر داشت، بسنده کرده بود.
 
و دوباره حوزه هنری...
امسال بعد از اعلام 22فیلم راه‌یافته به بخش مسابقه چهلمین جشنواره فیلم فجر که از بین آثار متقاضیانی است که آثار خودشان را از حدود یک‌ماه پیش برای شرکت در جشنواره ثبت کرده بودند، چهار فیلم به حوزه هنری تعلق دارد که البته دو فیلم با مشارکت بنیاد فارابی و دو فیلم دیگر محصول صددرصدی حوزه هنری است.
این نشان می‌دهد در این یک‌سالی که از مدیریت جدید حوزه هنری می‌گذرد، مجددا حوزه هنری جان دوباره گرفته و روح قدیمی و اصیل که هدف شکل‌گیری حوزه بود، در آن جریان پیدا کرده است.
 
مروری بر چهار فیلم حوزه هنری
این چهار فیلم راه‌یافته به جشنواره «دسته‌دختران»، و «شادروان» با مشارکت بنیاد فارابی است و «صورت فلکی» و «ضد» را که تولید حوزه هنری است شامل می‌شود. گویا این چهار فیلم از آن دسته موضوعاتی است که به بطن جامعه و موضوعات روز اشاره دارد و شرح مختصری از آن‌ها خالی از لطف 
نیست:
«صورت فلکی» به نویسندگی احسان ثقفی و مهدیه عین‌اللهی، روایتگر تشویش‌های زنی است که در آستانه از‌دست‌دادن تمام زندگی‌اش است و درواقع با نگاهی زنانه به یک مقطع ملتهب از تاریخ معاصر می‌پردازد.
مریلا زارعی و بهروز شعیبی زوج اصلی فیلم حسین دارابی را شکل می‌دهند و وحید رهبانی، سیاوش طهمورث، سولماز غنی، امین میری، علیرضا نایینی و بازیگر خردسال، کوثر حیدری آن‌ها را همراهی می‌کنند.
«دسته دختران» به کارگردانی منیر قیدی و تهیه‌کنندگی محمدرضا منصوری که با نگاهی آزاد و براساس روایت‌های واقعی از مقاومت ۳۴روزه خرمشهر در دفاع‌مقدس ساخته شده است، آخرین مراحل پس‌تولید را سپری می‌کند.
به گزارش خبرگزاری دانشجو، منیر قیدی در «دسته دختران» راوی مقاومت و ایثار زنان در روزهای پرتلاطم ابتدایی جنگ است. او با بازسازی تصاویر زنده و مستند از نبرد خانه‌به‌خانه خرمشهر، اولین تصویر سینمایی با نگاه زنانه از آن مقاومت را خلق کرده است. قیدی پیش از این «ویلایی‌ها» را با قصه خانواده‌های فرمانده‌هان جنگ در پشت جبهه کارگردانی کرده بود.
«شادروان» به کارگردانی حسین نمازی و تهیه‌کنندگی عباس نادران روایتگر ماجرایی از یک ملودرام اجتماعی در بستر خانواده‌ای حاشیه‌نشین است. نمازی در این فیلم سراغ یک سوژه اجتماعی طبقه پایین‌شهری رفته و روایتی شیرین را از یک معضل بیان کرده است.
در این فیلم پربازیگر، چهره‌های تئاتری چون ایمان برات‌پور، محسن مهری، سجاد رضایی، حافظ نبی‌زاده، بهناز نادری، اعظم کبودیان، فرناز صالح‌تاش، الهه افشاری، بابک جعفریه، مریم افشار و محمدموسی اکبری نیز نقش‌آفرینی می‌کنند.
«ضد» درامی سیاسی است که به نویسندگی حسین تراب‌نژاد، در بستر یکی از حوادث ملتهب ابتدای انقلاب اسلامی روایت می‌شود. فیلمبرداری این فیلم از نیمه‌ مهرماه کلید خورد و مهدی نصرتی، لیلا زارع، لیندا کیانی، نادر سلیمانی، مهشید جوادی، روزبه رئوفی، مجید پتکی، عماد درویشی، شیرین آقاکاشی و جواد خانی در آن بازی می‌کنند.
 
آیا فعالیت حوزه هنری ادامه‌دار است؟
باتوجه به اکران‌نشدن فیلم‌ها نمی‌توان درمورد کیفیت فیلم‌های معرفی‌شده 
نظر داد اما چیزی که برای فعالیت دوباره حوزه هنری در این زمینه حائز اهمیت است این است که بازگشت دوباره حوزه هنری به تولیدات نوید خوبی برای فعال شدن این سازمان در راستای اهداف شکل‌گیری آن است و شنیده‌ها به ‌گونه‌ای است که حوزه هنری برای ساخت محصولات سال آینده هم برنامه‌ریزی کرده و قرار است هم در زمینه فیلمسازی و هم سریال‌سازی به‌صورت مستمر فعالیت داشته باشد.

 

ارسال نظر