|
شناسه خبر: 6137

«صبح نو» تحولات صدا و سیما را بررسی کرده است

صفار هرندی، رییس شورای نظارت

پس از روی‌کارآمدن پیمان جبلی بر کرسی ریاست سازمان صداوسیما، انتظار تغییر و تحول در رویکردهای بزرگ‌ترین رسانه کشور به وجود آمد. تحول در رویکردها، البته نیازمند تغییر در کارگزاران سازمان بود. طی ماه‌های اخیر مدیران جدیدی وارد سازمان شده‌اند که ادامه حضور آن‌ها، تحولات ملموسی در سیاست‏گذاری را ایجاد خواهند کرد. آخرین مورد، تغییر در رأس شورای نظارت بر سازمان بود که روز گذشته اخبار آن بیرون آمد.

در جلسه500 شورای نظارت بر سازمان صداوسیما، با رأی اعضای شورا، محمدحسین صفار هرندی به‌عنوان رییس و محمدجواد لاریجانی به‌عنوان نایب‌رییس شورا انتخاب شدند. به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نظارت بر سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، در جلسه500 روز دوشنبه 13دی‌ماه1400 که با حضور نمایندگان قوای سه‌گانه در محل دبیرخانه شورای نظارت برگزار شد، رییس و نایب‌رییس شورا ازسوی اعضا انتخاب شدند. در این جلسه ضمن معارفه حجت‌الاسلام محمد مصدق و محمدحسین
 صفار هرندی و محمد مهدی اسماعیلی که اخیرا به احکام رؤسای قوه‌قضاییه و مجریه به‌عنوان نمایندگان جدید این قوا در شورای نظارت بر سازمان صداوسیما انتخاب شدند، انتخابات هیات‌رییسه شورا با حضور تمامی اعضا برگزار شد.در این جلسه، محمدحسین صفارهرندی به‌عنوان رییس و محمدجواد لاریجانی به‌عنوان نایب‌رییس شورای نظارت بر سازمان صداوسیما انتخاب شدند. محمدجواد لاریجانی و حجت‌الاسلام محمد مصدق به‌عنوان نمایندگان قوه‌قضاییه، محمدحسین صفارهرندی و محمدمهدی اسماعیلی به‌عنوان نمایندگان قوه مجریه و بیژن نوباو‌ه‌وطن و سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی به‌عنوان نمایندگان قوه مقننه، اعضای شورای نظارت بر سازمان صداوسیما را تشکیل می‌دهند.

تحول در صداوسیما، ضرورتی براساس هویت 
و عدالت  
در مدتی که جبلی سکان ریاست سازمان صداوسیما را به‌عهده داشته، تغییرات گسترده‌ای در ارکان سازمان رخ داده که در نوع خود نشان‌دهنده عزم این رسانه برای همسویی بیشتر با اقتضائات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است. بنابر آنچه خود جبلی در توییتی تصریح داشت، در دوره جدید فعالیت صداوسیما «تحول یک گزینه نیست بلکه یک ضرورت است». رییس صداوسیما بعدتر در اختتامیه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند، تحول در دوره جدید سازمان را
 بر اساس دو اصل «هویت» و «عدالت» دانست و تصریح کرد: «هویت‌محوری و عدالت‌گستری، دو محوری است که هم نتیجه تاریخ انقلاب اسلامی است که پشت سر گذاشتیم و هم چشم‌اندازی است به آینده». بی‌شک تحول‌آفرینی مدنظر جبلی، بدون تغییر در ارکان تصمیم‌گیر سازمان صداوسیما ناممکن بود. همین امر نیز باعث شد تا رییس سازمان صداوسیما افراد جدیدی را منصوب کند.
یکی از تغییرات در ارکان سازمان، در حوزه معاونت سیاسی سازمان بود که جبلی مهرماه امسال در حکمی، علیرضا خدابخشی را به تصدی این معاونت منصوب کرد. افزایش سرعت در تامین نیازهای خبری مخاطبان، حضور فعال و موثر در فضای مجازی، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری و کاهش موازی‌کاری‌های غیرضروری از مواردی بودند که جبلی در حکم خود از خدابخشی خواسته بود. تغییر دیگر در صداوسیما که بازتاب زیادی پیدا کرد، انتصاب وحید جلیلی به‌عنوان قائم‌مقام رییس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول در این سازمان  بود.جلیلی که سردبیری روزنامه ابرار، سردبیری ماهنامه سوره و پایه‌گذاری دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را در کارنامه خود دارد، همواره به‌عنوان چهره‌ای که مخالف محافظه‌کاری و رویکردهای بوروکراتیک در مقابله با هجمه عظیم رسانه‌های ضدانقلاب بوده و  شناخته شده است. در حکمی هم که جبلی برای او صادر کرد، تحقق نگاه‌ها و رویکردهای تحول‌خواهانه جلیلی مورد تاکید قرار گرفت؛ ازجمله بسیج حداکثری ظرفیت‌های ارزشمند داخل و خارج سازمان برای ارتقای محتوایی و کیفی برنامه‌ها، پیگیری برای اجرای تحول در سازوکارها، محتوا و کیفیت تولیدات نمایشی با نگاه به راهبردهای کلان رسانه ملی، بازتعریف و فعال‌سازی هدفمند چرخه «طراحی-تولید-پخش-بازخورد» به‌منظور تقویت یکپارچگی راهبردی و کاهش موازی‌کاری‌ها و چابک‌سازی و هم‌افزایی حداکثری شبکه‌های سیما و صدا.

تغییراتی که چشمگیر هستند 
سازمان صداوسیما، یک رسانه متفاوت و بسیار موثر در هنجارسازی است و درعین‌حال می‌تواند به اصلاح ناهنجاری‌ها هم کمک کند. این رسانه جامع و مانع با همه گستردگی، طی سال‌های گذشته متاسفانه تطابق کافی و لازم با مسوولیت ذاتی خود نداشت و از همین زاویه، به‌طور طبیعی از بسیاری از تحولات روز جا می‌ماند؛ البته نمی‌توان خدمات مدیران گذشته آن را نادیده گرفت اما قطعا انتظار از مدیر جدید در ایجاد تناسخ و همترازی صداوسیما با ارزش‌های اسلامی، ملی، انقلابی و در تراز اقتدار کشور است. طیف‌بندی مدیران جدید سازمان صداوسیما که نوعا از جوانان انقلابی و تحول‌خواه هستند، این امید را در دل‌ها زنده کرده که صداوسیما از رویکردهای محافظه‌کارانه پیشین فاصله بگیرد و به‌شکلی پویاتر، پیشتاز تحولات جامعه شود.
البته برونداد عملکرد این سازمان طی ماه‌های اخیر در زمینه پوشش اخبار سیاسی و اجتماعی، به‌خوبی تغییرات رویکردی صداوسیما را پیش چشمان مخاطب به داوری و قضاوت قرار داده است. یکی از انتقاداتی که سال‌هاست متوجه کارکرد صداوسیما بوده، عقب ماندن از تحولات و ازدست‌دادن مرجعیت خبری است. این عیب ساختاری، مدتی است که در سازمان به شکلی محسوس رفع شده و امید می‌رود که روند جاری، در آینده نیز حفظ شود. اختلال در سامانه بنزین، انتصاب فامیلی در شهرداری تهران، اعتراضات کشاورزان اصفهانی و واقعه مربوط به گوهر عشقی، رخدادهایی بوده که طی ماه‌های اخیر در سرخط خبر‌ها قرار گرفت و با پوشش سریع و متنوع صداوسیما، پیش از رسانه‌های دیگر در بخش‌های مختلف خبری همراه بود.
سرعت‌ عمل اخبار صداوسیما و حرکت‌ کردن آن‌ها بر مرز واقعیت موجود در جامعه، دو ویژگی عملکرد این سازمان در اتفاقات اخیر بود که نظر‌ها را به خود جلب‌ کرد و خبر از تغییرات رویکرد در پوشش اخبار می‌دهد. با تغییراتی که در معاونت سیاسی رسانه‌ملی صورت گرفت، نفسی تازه در بخش‌های خبری دمیده شد و تلاش بر این است با تغییر در اولویت‌بندی ارزش‌های خبری، توجه ویژه‌ای به دربرگیری و تازگی اخبار داشته باشند و از رسانه‌های دیگر مثل شبکه‌های خارجی و فضای مجازی در انتشار به‌موقع اخبار جلو بزنند و مرجعیت خبری صداوسیما را که برخی منتقدان نسبت‌به جایگاه آن خرده می‌گرفتند حفظ کنند.
تاکید مدیریت جدید صدا و سیما بر تحولات در این سازمان در کنار انتصاب صفار هرندی به عنوان رییس شورای نظارت بر این سازمان که چهره ای انقلابی، متین و با تجربه است، می تواند به قدرت بیشتر جام جم بینجامد.

 

ارسال نظر