|
شناسه خبر: 6473

گزارش «صبح نو» از نشست خبری رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری

احیای میراث کهن حوزه هنری

نشست خبری «حمیدرضا جعفریان»، رییس سازمان سینمایی حوزه هنری، با همراهی «هادی فیروزمندی»، مدیر روابط عمومی این سازمان، صبح روز سه‌شنبه ۲۸ دی ماه در سالن صفارزاده حوزه هنری با محوریت مرور فعالیت‌ها و تولیدات جدید سینمایی این سازمان در چهلمین جشنواره فجر برگزار شد.

تنوع ژانری فیلم‌های حوزه هنری
رییس سازمان سینمایی حوزه هنری گفت: ما در دوره جدید سازمان سینمایی حوزه هنری و مدیریت جدید این نهاد، چند هدف‌گذاری کلان را مدنظر قرار داده‌ایم و دوره‌های قبل را آسیب‌شناسی کردیم و در تلاش هستیم تا میراث حوزه را احیا و تقویت کنیم.
وی تاکید کرد: ما در حوزه پخش، استعدادیابی و تولیدات تصویری سیاست‌هایی داشتیم. در حوزه تولید هدف اصلی این بود که جریانی پایدار از تولید آثار تصویری در گونه‌های مختلف داشته باشیم. برای همین سه پیشران اصلی را در نظر گرفتیم؛ اولین مورد قدرت خلق و قصه‌گویی است که برای این هدف به‌دنبال تقویت جریان اقتباس بودیم. عامل اصلی دیگری که شناسایی کردیم سرمایه انسانی و هنرمندان بود که در این زمینه نیز تمرکز داشتیم و نکته سوم هم بحث سرمایه‌گذاری، مشارکت و هدایت سرمایه به‌سمت تولید بود. با این اهداف در این یک سال چند دستاورد داشتیم.
 
دو اثر از دو دهه متفاوت
جعفریان در تشریح موضوع فیلم‌های حوزه هنری در جشنواره فیلم فجر گفت: ما چهار فیلم سینمایی در جشنواره امسال داریم که طی یک سال اخیر فرایند آن‌ها طی شده و در موعد مقرر به دبیرخانه جشنواره تحویل داده شد؛ «ضد» به کارگردانی امیرحسین ربیعی فیلمی درام و سیاسی است که در بستر یک روایت عاشقانه به شخصیت شهیدبهشتی می‌پردازد و ماجرای آن از ۱۴اسفند ۵۹ تا ۷تیر روایت می‌شود. امسال که چهلمین سالگرد شهیدبهشتی است، انگیزه ما این بود که به این موضوع بپردازیم و التهابات دهه۶۰ را نشان بدهیم.
وی افزود: «هناس» به کارگردانی حسین دارابی در ژانر بیوگرافی یک روایت زنانه است و به وقایع ملتهب ابتدای دهه۹۰ می‌پردازد.
جعفریان ادامه داد: برای این دو اثر در فضای فیلمنامه و تولید رفت‌وبرگشت‌هایی زیادی انجام گرفت. فیلم «دسته دختران» ساخته منیر قیدی یک پروژه بزرگ دفاع مقدسی است که تنها کارگردان زن جشنواره آن را کارگردانی کرده است. ویژگی اصلی این فیلم این است که اقتباس از وقایع و چند کتاب ادبیات پایداری است و از این جهت برای ما ارزشمند است. فیلم «شادروان» به کارگردانی حسین نمازی نیز درامی اجتماعی است و ویژگی ممتاز آن که باعث شد از این فیلم حمایت کنیم، این است که یک فیلم خانوادگی شیرین، دغدغه‌مند و سالم است.
مدیر سینمایی حوزه هنری درباره استمرار رویکرد این مرکز در زمینه ساخت فیلم‌هایی مرتبط با التهابات دهه۶۰ بیان کرد: سه فیلم امسال ما دهه شصتی نیست، یکی از فیلم‌ها برای دهه90 است، یکی از فیلم‌ها یک فیلم شیرین خانوادگی است؛ دو کار دیگر ما دفاع مقدسی است که این کار را ماموریت خودمان می‌دانیم. یک کار 
دهه شصتی داریم که آن روایت به درد امروز می‌خورد. ما باید در فضای روز هم آثاری داشته باشیم. تلاش می‌کنیم در این زمینه توسعه داشته باشیم؛ به‌عنوان مثال، مساله کرونا پیچیده است، در مستندها هم خوب به آن پرداخته نشده حتما موضوع کرونا مهم است و حتما مخاطب جهانی پیدا می‌کند.
گاهی برخی صاحبان فیلم توقعاتی دارند 
که نابجاست
رییس سازمان سینمایی حوزه هنری تاکید کرد: این‌طور نیست که ما به برخی فیلم‌ها سالن ندهیم. فیلم‌های «آتابای»، «صحنه زنی»، «پوست» و... جزو فیلم‌هایی بوده که امسال اکران کردیم. همکاری با سینماگران داشتیم و رفتار حوزه عادلانه بوده است. گاهی برخی صاحبان فیلم توقعاتی دارند که نابجاست. ما تلاش کردیم همه تصمیم‌گیری‌ها مبتنی بر قانون باشد. پروانه نمایش و اصلاحات فیلم‌ها برعهده وزارت ارشاد است که به همان میزان هم خودمان را موظف و ملزم می‌دانیم. استاندارد دوگانه هم نداریم. همان نسخه ارشاد را نسخه نهایی می‌دانیم. در تخصیص سانس‌ها هم قائل به مصوبات شورای صنفی نمایش هستیم. از یک جایی به بعد درباره چینش و سانس‌ها این موضوع به سینماداران برمی‌گردد. سیاست اصلی ما اختصاص فضای عادلانه برای همه فیلم‌هاست، شما ببینید چقدر تلاش کردیم فرصت عادلانه برای اکران برای همه فیلم‌ها قائل باشیم.
وی افزود: یک‌سوم سینماهای کشور در اختیار 
حوزه هنری است. با توجه به جریانی که در دو سال اخیر برای توسعه سالن‌های سینما داشتیم، حدود ۱۴۸سالن در ۲۱استان به‌صورت فعال داریم و تلاش داریم تا سال۱۴۰۲ این آمار را به ۴۰۰سالن سینمایی برسانیم. تا آن موقع به نیمی از ظرفیت اکران می‌رسیم.
 
فیلمی را که توقیف شود تولید نمی‌کنیم
جعفریان درباره توقیف فیلم‌های مصلحت و دیدن این فیلم جرم است نیز توضیح داد: فیلم‌های ما توقیف نشده است و اصولا فیلمی را که توقیف شود تولید نمی‌کنیم. در این زمینه حتما در چهارچوب قانون و ماموریت انقلابی خود عمل می‌کنیم. هیچ فیلمی توقیف نشده است و فقط فیلم جرم بنا به دلایل مختلف، دولت قبل تصمیم گرفت نمایش آن را به تعویق اندازد. خوشبختانه سال پیش فیلم اکران شد و مشکلی هم نداشت.
وی تصریح کرد: فیلم مصلحت هم توقیف نیست و پروانه نمایش آن در سال قبل صادر شده فقط برخی نهادها روی آن مواردی دارند که درحال رایزنی هستیم تا آن‌ها را حل کنیم. ما اتفاقا با اکران فیلم جرم در زمان کرونا حسن‌نیت خود را ثابت کردیم.
 
 در ۹ استان هیچ سینمایی نداریم
جعفریان درباره توسعه سالن‌های سینمایی حوزه هنری بیان کرد: در حوزه سینماسازی تلاش کردیم سینماها را بازسازی کرده و ارتقا بدهیم. حتی سینماهای دهه۸۰ را داریم به‌روز می‌کنیم، منتها برای توسعه یکی از سیاست‌های ما این است که عدالت دسترسی برای مخاطبان وجود داشته باشد، درحال‌حاضر در هشت یا 9استان سینما نداریم، در چنین مکان‌هایی چند راهبرد داریم؛ یکی اینکه سالن‌های موجود را بازسازی کنیم، ضمن اینکه با برخی سالن‌های بخش خصوصی یا برخی دستگاه‌ها که برای‌شان سودآور نیست، قرارداد بسته‌ایم که از ظرفیت‌های آن‌ها نیز بهره‌مند شویم.
وی درباره سامانه بلیت‌فروشی «گیشه هفت» گفت: نگاه ما به این سامانه و زیرساخت‌های آن، نگاه اقتصادی نیست. سامانه بلیت‌فروشی این‌طور نیست که سودآور باشد، نگاه ما بیشتر جلب مخاطب است، اینکه مشتری را به‌طور ثابت برای خود نگهداری و به زنجیره سینمای تو متصل شود. با «سینما شهر» ارشاد مذاکره می‌کنیم تا به نتیجه برسیم، برخی از شهرداری‌ها هم همکاری خوبی می‌کنند، در خیلی از استان‌ها توانسته‌ایم از استانداری‌ها کمک بگیریم.
رییس سازمان سینمایی حوزه هنری درباره ملاک این سازمان برای اکران فیلم‌های سینمایی تاکید کرد: ما قائل به یک استاندارد هستیم که استاندارد شورای پروانه نمایش است. حتما حضور جناب آقای قمی و دیگران در آن شورا مغتنم است اما مستقل از عضویت هر کسی در آن شورا، خود همان شورا وجاهت دارد. یکی از مغالطه‌ها این بود که می‌گفتند آقای قمی به یک فیلم پروانه نمایش نداده درحالی‌که این فیلم در دولت قبل پروانه گرفته بود. درباره نحوه سانس‌دهی و اختصاص پردیس‌ها قوانین شورا مشخص می‌کند که چه کنیم؟!
وی در پایان درباره تولیدات حوزه هنری گفت: ما جریان تولید را تثبیت می‌کنیم، جذب سرمایه‌گذاری مهم است و به‌جز همکاری با «فارابی» به گزینه‌های دیگر نیز فکر می‌کنیم. درحال‌حاضر چهار، پنج سریال را در مراحل مختلف داریم، از سریال «جنابعالی» به کارگردانی عادل تبریزی حمایت می‌کنیم. تمایل داریم با آثاری که اقتباس از کتاب‌های سوره مهر است، همکاری داشته باشیم. با موسسه شهید آوینی، مرکز فلق هم مشارکت‌هایی داریم. تمایل داریم با خود تهیه‌کننده‌ای که مجری کار است، مشارکت کنیم اما این امر برای تهیه‌کنندگان سخت است. باید سرمایه‌گذاری واقعی نیز داشته باشیم.

 

ارسال نظر