|
شناسه خبر: 690

آیا محدودیت ساعت کاری برای تمام مشاغل منطقی است؟

انتقاد سینماگران به یک مصوبه

ستاد ملی مقابله با کرونا کاهش ساعت کار را برای مشاغل غیرضروري پایتخت و دیگر مراکز استان‌ها و شهرهای پرجمعیت از بیستم ماه جاری به مدت یک ماه تصویب کرد. بر این اساس کلیه مشاغلی که در گروه‌های شغلی ۲ و ۳ و ۴ قرار دارند، مشمول این قانون شده و از ساعت ۱۸ هر روز اجازه فعالیت نخواهند داشت.

ستاد ملی مقابله با کرونا کاهش ساعت کار را برای مشاغل غیرضروري پایتخت و دیگر مراکز استان‌ها و شهرهای پرجمعیت از بیستم ماه جاری به مدت یک ماه تصویب کرد. بر این اساس کلیه مشاغلی که در گروه‌های شغلی ۲ و ۳ و ۴ قرار دارند، مشمول این قانون شده و از ساعت ۱۸ هر روز اجازه فعالیت نخواهند داشت. در این مدت فقط مشاغل گروه اول که در ردیف گروه شغلی ضروری معرفی شده‌اند، مجاز به ادامه فعالیت خود پس از ساعت تعیین‌شده خواهند بود؛ بدین‌ترتیب فعالیت‌های هنری مثل سینما و تئاتر با دردسر جدیدی روبه‌رو خواهند شد.

کرونا در کشور می‌تازد و متاسفانه روزانه ده‌ها نفر از هموطنان‌مان جان‌شان را از دست می‌دهند. طبیعی و منطقی است که در این شرایط، ستاد ملی کرونا محدودیت‌هایی جدی اعمال کند؛ اما آیا این محدودیت‌ها باید با واقعیات جامعه و مشاغل همخوانی داشته باشد یا نه؟ آیا مشاغلی مثل سینما و تئاتر امکان فعالیت در شرایط جدید را دارند؟ آیا فعالیت سالن‌های سینما مانند مشاغل عادی است که با ساعت اداری تمام شود و شبانه نیازی به فعالیت نداشته باشند؟ همه می‌دانیم که سالن‌های سینما با آغاز شب تازه وارد فعالیت جدی می‌شوند، یعنی در فصل زمستان اگر ساعت18 پایان فعالیت آن‌ها باشد، عملا تعطیل شده‌اند. مصوباتی از سر سیری سیدمحمود رضوی از تهیه‌‍کنندگان شناخته‌شده سینما که اکنون مشاور فرهنگی رییس مجلس شورای اسلامی است، پس از اعلام محدودیت جدید نسبت به این موضوع واکنش انتقادی داشت و در توییتر نوشت:«در تمام دنیا رفتن به سینما و تئاتر بعد از غروب و در ساعات استراحت مردم تازه معنا پیدا می‌کند. بدون توجه به مخاطب، صاحبان صنعت و بازار، صرفا محض خالی‌نبودن عریضه و ندادن هزینه ورشکستگی صنایع فرهنگی، یک مصوبه‌اي داده می‌شود، بدون اینکه ذره‌ای فکر بکنند!» شوخی است اما سیدمحمود رضوی تنها سینماگری نبود که به این اتفاق واکنش نشان داد. علی سرتیپی از تهیه‌کنندگان و سینماداران نیز به این اتفاق واکنش نشان داد. علی سرتیپی اعلام کرد که با اعمال محدودیت زمانی در فعالیت سینماها، سالن‌های تحت اختیار خود را بازگشایی نخواهد کرد. این پخش‌کننده و سینمادار در گفت‌وگویی با ایسنا درباره بازگشایی سینماها و امکان فعالیت تا ساعت 18 بیان کرد:‌ سینماها را باز نمی‌کنیم چون اصلا کارکردی ندارند. زمان کاری سالن‌های سینما دقیقا برعکس چیزی است که اعلام شده و تازه از ساعت 18 به بعد مردم به سینما می‌روند. اگر قرار باشد همان موقع ببندیم چه فایده‌ای دارد، این کار شبیه یک شوخی است. او افزود: این نوع تصمیم‌گیری برای کار سینما اصلا حرفه‌ای نیست و به نظر می‌رسد فقط یک دستورالعمل بدون حساب و کتاب وجود دارد؛ ضمن اینکه مشخص است وزارت ارشاد هم هیچ اعمال نظری ندارد. سرتیپی مدیریت پردیس‌ها و سالن‌های سینمایی کورش، ایران‌مال، هروی، گالریا و شکوفه را در تهران برعهده دارد که به گفته او فعلا بسته می‌مانند. یک پخش‌کننده سینما هم می‌گوید: این نوع بازگشایی سالن‌های سینما بی‌احترامی به سینما است و اگر یک هنرمند در ستاد کرونا حضور داشت یا مشورت گرفته می‌شد، این نوع برخوردها با مشاغل هنری و فرهنگی صورت نمی‌گرفت. سعید خانی که قرار بود پس از پایان ماه محرم و صفر فیلم «دینامیت» را در سینماها اکران کند تا شاید سالن‌ها کمی از رکود خارج شوند، بیان کرد: به نظرم این بازگشایی (تا ساعت 18) بی‌احترامی به سینماست و روغن سوخته را نذر امامزاده کرده‌اند. سینما با دیگر مشاغل فرق دارد؛ ضمن اینکه فراموش نکرده‌ایم در بازگشایی تابستان هم که محدودیت ساعت وجود نداشت، استقبال زیادی از سینماها نشد. حالا این درست نیست که دولت توپ را به زمین سینماداران بیندازد. با این شرایط فکر می‌کنم سینماها بسته بمانند بهتر است.

ارسال نظر