|
شناسه خبر: 7848

«صبح‌نو» از جشنواره «طنز و کاریکاتور بحران» گزارش می‌دهد

بحران‌هایی که دستمایه طنز شد

مایشگاه حقیقی «طنز و کاریکاتور بحران» نهم اسفندماه ۱۴۰۰ با حضور دکتر نصیری، سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران؛ دکتر مظفری، سرپرست معاونت آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران؛دکتر فتحی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران؛ دکتر محلاتی، معاون آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر استان تهران؛ دکتر فخر، قائم‌مقام رییس سازمان مدیریت بحران کشور؛ مهندس سیگارودی، معاون خدمات شهری منطقه۳؛ مهندس اکبرشاهی، مدیرعامل موسسه تصویر شهر و عباس حسین‌‌نژاد، دبیر جشنواره و مدیر دفتر طنز حوزه هنری، برگزار شد. اختتامیه جشنواره نیز امروز ۱۸ اسفندماه برگزار خواهد شد.

نمایشگاه حقیقی که از 40اثر راه‌یافته به جشنواره در سه بخش داستان کوتاه طنز، شعر طنز و کاریکاتور با محورهای سیل، زلزله و کرونا کار خود را آغاز کرد، تا یک هفته یعنی تا دوشنبه 16اسفندماه برپا خواهد بود اما نمایشگاه مجازی که از 4اسفند از آثار هنرمندان رونمایی کرد و در آدرس
 https://hozehonari.ir/bohran/   قابل دسترس است، بدون محدودیت زمانی در معرض دید عموم قرار دارد. گفتنی است که استادان سیدمسعود شجاعی طباطبایی و سیدجواد طاهری در بخش کاریکاتور به عنوان داور با دبیرخانه جشنواره همکاری کردند.
 
درمان چالش فرهنگی با درمانی از جنس فرهنگ
دکتر علی نصیری، سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران در افتتاحیه این نمایشگاه گفت: براساس مطالعات صورت‌گرفته ریشه بسیاری از مشکلاتی که در حوزه مدیریت بحران در کشور شاهد هستیم، فرهنگی و اجتماعی است. باورها، ندانستن‌ها و افکاری که گاهی اوقات در ذهن افراد شکل می‌گیرد. خیلی از منیت‌ها و خودمحوری‌ها ریشه شکل‌گیری بسیاری از اتفاقاتی است که همان اتفاق منجر به آسیب رساندن به جان مردم می‌شود. این موضوع بحث مفصلی است که می‌توان در یک همایش ملی بهتر درباره آن صحبت کرد.
وی افزود: اگر ما علت ریشه‌ای مسائل مدیریت بحران را مسائل فرهنگی بدانیم که واقعا هم همین‌طور است، راه‌حل برطرف کردن آن نیز فرهنگی است. خیلی از اتفاقات باید در کودکی شروع شود. در خیلی از کشورها، از همان زمان ورود به مهدکودک آموزش یک‌سری موضوعات به کودکان شروع می‌شود.
وی یادآور شد: اگر ما بخواهیم یک چالش فرهنگی را درمان کنیم، درمان آن نیز باید از جنس فرهنگی باشد. ورود به عرصه فرهنگ در سازمان مدیریت بحران موضوع جدیدی نیست و از همان ابتدای تشکیل سازمان وجود داشته است و روزبه‌روز نیز جدی‌تر از گذشته به آن خواهیم پرداخت.
وی در رابطه با کیفیت آثار این نمایشگاه نیز گفت: پشت بسیاری از کاریکاتورهایی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده، عناصر فکری عمیقی نهفته است که با مشاهده آن مخاطب به فکر فرومی‌رود و تاثیر بسیار زیادی دارد. قبل از این هم جشنواره داستان کوتاه حوزه بحران را داشتیم که آثار برتر آن جشنواره نیز در قالب کتاب منتشر شد.
 
هدف جشنواره جلب توجه مردم، مسوولان و رسانه‌ها با بحران است
جشنواره «طنز و کاریکاتور بحران» با همکاری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و دفتر طنز حوزه هنری برپا شده است که «صبح‌نو» با عباس حسین‌نژاد، مدیر دفتر طنز حوزه هنری به گفت‌وگو نشسته است و در ادامه جزئیات آن را می‌خوانید: 
 
جشنواره طنز و کاریکاتور بحران با چه هدفی برگزار شده است؟
جشنواره طنز و کاریکاتور بحران برای توجه‌بخشی طنزنویسان و کاریکاتوریست‌ها به موضوع بحران و راه‌کارهای مقابله با آن در کشور برگزار شد. جشنواره بحران در سه محور کرونا، سیل و زلزله میزبان طنزپردازان بود. دقیقا سه بحرانی که کشور ما در سال‌های اخیر با آن‌ها بیشتر روبه‌رو بوده‌اند. هدف جشنواره بحران هم جلب‌توجه مردم، مسوولان و رسانه‌ها به لزوم آشنایی با بحران‌ها و راه‌های مقابله با آن‌هاست.
 
 دغدغه برگزاری این جشنواره از کجا به وجود آمد؟
سال‌هاست که کشور ما در مقاطعی درگیر بحران‌هایی نظیر سیل و زلزله و کرونا 
بوده است. ما هموطنان بسیاری را به خاطر همین بحران‌ها از دست دادیم و از آنجایی که ممکن است باز هم گرفتار این بحران‌ها بشویم لازم بود که روزهای سخت و جانکاه مواجهه با این بحران‌ها را به طرق مختلف به خودمان یادآوری کنیم. یکی از این طرق‌ که اتفاقا تلخی کمتری دارد اما به‌خوبی زهر بحران‌ها را به ما می‌چشاند، استفاده از ابزاری به اسم «طنز» بود.
 
آیا این جشنواره در سال‌های قبل هم برگزار شده است؟ خروجی که داشتید چه چیزی بوده است؟
جشنواره طنز و کاریکاتور بحران برای اولین‌بار بود که برگزار می‌شد اما سال‌ قبل ما یک دوره جشنواره داستان کوتاه طنز بحران را داشتیم که فقط در قالب داستان پذیرای آثار طنزپردازان بود که ۱۰۵۰اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده بود.
 
چند اثر به جشنواره ارسال شد؟ ا طلاع دارید میانگین سنی افراد شرکت‌کننده بین چه رده‌ای است؟
حدود ۷۰۰اثر در بخش‌های مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که میانگین سنی افراد شرکت‌کننده تقریبا بین ۲۰ تا ۳۰سال بود.
 
 انتخاب اساتیدی مثل سیدمسعود شجاعی طباطبایی و سیدجواد طاهری به‌عنوان داوران جشنواره بر چه مبنایی صورت گرفت؟
ما در هر بخش از کمک دو داور بهره بردیم و مبنای انتخاب داورها یکی دانش و تجربه کافی بود و دوم آشنایی با روحیه جوانان و نوجوانان امروزی.
در کلیت، ما در حوزه محتوا ضعف داریم و تلاش ما در دفتر طنز حوزه هنری بر این است از چنین جشنواره‌هایی حمایت کنیم تا استعدادهای نو را در حوزه طنز شناسایی کرده و با تقویت آنان، راه‌شان را به فضای حرفه‌ای تولید محتوا باز کنیم.

ارسال نظر