|
شناسه خبر: 8024

«صبح‌نو» ماجرای اجرای پرفرمنس در موزه هنرهای معاصر را بررسی می‌کند

مراقب سرمایه ملی باشید

برنامه حکیم نظامی شاعر پارسی‌گو به روایت موزه هنرهای معاصر تهران و نمایشگاه «پنج گنج» با مضمون حکیم نظامی ۲۱اسفندماه با حضور محمود شالویی، دستیار وزیر فرهنگ‌وارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان حوزه تجسمی در این موزه گشایش یافت. در حاشیه این نمایشگاه، پرفورمنسی ازسوی یاسر خاسب اجرا شد که در حین اجرای این پرفورمنس، محتوای روغن «ماده و فکر» اثر نوریوکی هاراگوچی بیرون ریخت و آسیب به آن وارد شد. این اتفاق واکنش‌های زیادی را در میان هنرمندان و مردم در پی داشت که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

خالق اثر «ماده و فکر» کیست؟
نوریوکی هاراگوچی، هنرمند ژاپنی و خالق اثر «ماده و فکر» در موزه هنرهای معاصر تهران که به «حوض روغن» شهرت دارد، سال۱۳۹۹ درگذشت. این هنرمند ژاپنی پیرو مکتب مینی‌مالیسم معمولا از مواد صنعتی در کارهای خود استفاده می‌کرد. یکی از آثار مهم او «ماده و فکر» است که ظرف فولادی جوش‌خورده مربعی‌‌شکلی است که درون آن با روغن سیاه پر شده است. با توجه به اینکه روغن برخلاف آب ثابت مانده و خاصیت انعکاسی دارد، این اثر شبیه به یک آینه بزرگ سیاهرنگ در کف زمین است.
هاراگوچی نخستین نمونه از این کار را در سال۱۹۷۱ خلق کرد. یک نمونه از این اثر که در سال۱۹۷۷ به نمایش درآمده بود ازسوی موزه هنرهای معاصر تهران خریداری شد و همچنان در این موزه نگهداری می‌شود.
 
تاسف موزه هنرهای معاصر تهران از پرفورمنس پرحاشیه «پنج گنج»
موزه هنرهای معاصر تهران با ابراز تالسف از واقعه‌ پیش‌آمده در حین اجرای پرفورمنس در جریان گشایش نمایشگاه «پنج گنج» اعلام کرد: برخورد پرفورمر به روغن در طرح اصلی ارائه شده به موزه نبوده و در اثر اشتباه ایجاد شده است. در این اتفاق، بخشی از بدن پرفورمر، به روغن برخورد می‌کند که موجب خروج مقداری روغن می‌شود که قابل جایگزینی است.
طی سال‌های پس از خلق اثر، همواره روغن تبخیر شده و به آن اضافه شده است. در سال۱۳۹۶ هم با حضور هنرمند، کل روغن خارج و روغن جدید جایگزین شد. در هنرهای میان‌رسانه‌ای و نوین معاصر، ایجاد دیالوگ بین آثار گذشته و حال، فضایی جدید برای بیان هنری، ایجاد کرده است که در روزهای آینده، نمونه‌هایی از آن را منتشر خواهیم کرد.
موزه هنرهای معاصر تهران در این بیانیه ضمن احترام به نظرات ابرازشده پیرامون این واقعه و تاسف، چنانچه موجب ناراحتی دوستداران و علاقه‌مندان شده باشد، اعلام کرد که این اتفاق، تخریب اثر هنری محسوب نمی‌شود و صرفا به‌دلیل خطای سهوی، بخشی از روغن از موزه خارج شده که جایگزین خواهد شد.
حفاظت از آثار هنری موزه هنرهای معاصر تهران در زمره‌ اصلی‌ترین وظایف موزه است، آنچنان که در مهرماه سال۱۳۹۶، نوریوکی هاراگوچی را برای مرمت حوض روغن به ایران دعوت کرد و قبل از درگذشت وی، این اثر مرمت شد. موزه هنرهای معاصر تهران در این بیانیه اعلام کرد: امید داریم با دقت و حساسیت بیشتر، در آینده شاهد خطاهایی از این دست نباشیم.
 
اعتراض انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران نسبت‌به آسیب «ماده و فکر»
انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با انتشار بیانیه‌ای نسبت‌به تعرض و خدشه وارد کردن به اثر «ماده و فکر» ساخته نوریکی هاراگوچی، هنرمند ژاپنی اعتراض کرد و حفاظت از آثار را که جزو سرمایه‌های ملی به شمار می‌روند کمترین کاری دانست که مدیران موزه ملزم به رعایت آن هستند. این بیانیه به شرح ذیل است:
«اثر «ماده و فکر» (حوض روغن) اثر نوریوکی هاراگوچی، مجسمه‌ساز ژاپنی سال۱۹۷۶ مقارن با افتتاح موزه هنرهای معاصر تهران؛ در محل موزه به‌صورت دائمی نصب شده است، این اثر مهرماه۱۳۹۶ با حضور هنرمند بازسازی و مرمت شد. اکنون بعد از گذشت چهار سال و در فقدان هنرمند (درگذشت ۱۳۹۹)، این اثر طی برنامه پنج گنج، بزرگداشت حکیم نظامی، روز شنبه ۲۱اسفند با اجرای پرفورمنس «پرنده ماهی»، دچار آسیب و به حریم اثر تجاوز شده است.
انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران با ابراز تاسف شدید از این اتفاق غیرمسوولانه، موضع خود را به شرح ذیل اعلام می‌دارد:
«یک؛ هرچند در بیانیه و توضیحات موزه به اجرای آثار تعاملی با آثار هنری اشاره شده اما تعرض به حریم و خدشه به اصل اثر به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و مسوولیت سهل‌انگاری در برنامه‌ریزی و انتخاب اثر با مسوولان برگزاری است.
دو؛ گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران، جزو سرمایه ملی است؛ حفاظت از آثار و رعایت اصول حرفه‌ای حفاظت؛ کمترین کاری است که مدیران موزه ملزم به رعایت آن هستند.
سه؛ انتخاب موزه هنرهای معاصر تهران و اجرای آثار تعاملی در محل موزه با گنجینه منحصربه‌فرد آن، نیاز به پروسه مطالعاتی و تحقیقاتی و حساسیت‌های حرفه‌ای دارد.
لذا انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران قویا از مسوولان موزه و عوامل برگزاری رویداد درخواست دارد جهت روشن شدن موضوع و تنویر افکار عمومی، مستندات پروسه مطالعاتی اجرای اثر و پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته از طرف موزه را ارائه فرمایند.»
 
رییس موزه هنرهای معاصر تغییر کرد
عبادرضا اسلامی کولایی با حکم محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به‌عنوان رییس جدید موزه هنرهای معاصر تهران منصوب شد.
در حکم انتصاب وی آمده‌ است: «با عنایت به شایستگی و تجربیات ارزنده شما به موجب این حکم به‌عنوان «رییس موزه هنرهای معاصر تهران» منصوب می‌شوید.
امید است با مدیریت تخصصی موزه و نمایش و معرفی هدفمند و پژوهش محور آثار گنجینه و توجه به حفاظت و حراست از این میراث گرانبها با استفاده از نظریات تخصصی هنرمندان و صاحب نظران، ظرفیت‌های موزه هنرهای معاصر تهران در گستره ملی و بین‌المللی بیش از پیش به منصه ظهور برسد.
توفیق جنابعالی را از درگاه خداوند منان خواستارم.»
کولایی پیش‌تر عضو شورا و معاون موسسه آموزشی علمی، کاربردی فرهنگ و هنر را برعهده داشته است. معاونت اداری، مالی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، مدیریت کل پشتیبانی شرکت بازرگانی دولتی ایران، قائم‌مقام و معاونت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و معاونت گردشگری و صنایع دستی کانون جهانگردی و اتومبیل‌رانی، معاونت فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان و ریاست فرهنگسرای نیاوران از دیگر سوابق اسلامی است.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از خدمات احسان آقایی قدردانی کرد.

 

ارسال نظر