|
شناسه خبر: 8922

«صبح‌نو» از سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گزارش می‌دهد

هیچ ناشری چادرنشین نیست

نمایشگاه بین‌المللی کتاب درصدد شد تا تاریخ 17اردیبهشت‌ماه تمام تجهیزات لازم سی‌وسومین دوره نمایشگاه را در مصلای امام خمینی(ره) تکمیل کند که همه ناشران بتوانند کتاب‌های خود را به غرفه‌ها منتقل و نسبت‌به چیدمان آن‌ها اقدام کنند.

افتتاحیه این دوره از نمایشگاه روز سه‌شنبه ۲۰اردیبهشت‌ماه از ساعت ۱۷ درحالی برگزار ‌می‌شود که یک تفاوت اصلی با تمام دوره‌های قبلی دارد و از نقاط قوت و چشمگیر دوره سی‌وسوم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به حساب می‌آید؛ جانمایی تمام ناشران در غرفه‌های مسقف از وجه تمایز برجسته این دوره نسبت‌به سال‌های گذشته است و این در حالی است که در ادوار گذشته بسیاری از ناشران که در چادرها یا به اصطلاحی در سازه‌های موقت حضور داشتند، به دلیل شرایط نامناسب، از حضور در نمایشگاه انصراف می‌دادند و غرفه‌ها را تخلیه می‌کردند.

به این منظور با قائم‌مقام و مدیر کمیته اجرایی سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به گفت‌وگو نشستیم تا جزئیات بیشتری را در این خصوص دریافت کنیم.
 
تمام ناشران محترم‌اند
علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و قائم‌مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درخصوص استقرار تمامی ناشران در فضای مسقف مصلی امام خمینی(ره) گفت: مجموعه ناشران شرکت‌کننده در بخش حضوری سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران در فضای مسقف مستقر می‌شوند، به دلیل اینکه هم فضاهای مسقف آماده مصلی بیشتر شده و در اختیار ستاد نمایشگاه قرار گرفته و اینکه اراده نمایشگاه هم بر این بود که ناشران بتوانند با احترام در فضای مطلوبی استقرار پیدا کنند، لذا آماده‌سازی‎‌هایی ازسوی مصلی صورت گرفت و بخش‌هایی هم که به کارهای ترمیمی نیاز داشت، ازسوی ستاد برگزاری نمایشگاه آماده‌سازی شد؛ بنابراین ما متراژ بیشتری را در اختیار داریم اما عریض‌ کردن راهروها و دو برابر کردن فاصله آن‌ها در بعضی از بخش‌ها متراژ مفید را تحت‌الشعاع قرار داد؛ چرا که ما باید بتوانیم پراکندگی جمعیت را حفظ کنیم.
 
تدابیر متفاوت جهت کنترل جمعیت
قائم‌مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در ادامه با اشاره به پیش‌بینی‌هایی که برای پراکندگی جمعیت در بخش‌های پرتراکم صورت گرفته است، افزود: جهت پراکندگی جمعیت در بخش‌های پرجمعیت پیش‌بینی شده تا ورودی‌های متفاوت داشته باشند؛ بازدیدکنندگان برای ورود به بخش کودک و نوجوان عمدتا از 
در خیابان شهید بهشتی مراجعه خواهند کرد و برای بازدید از ناشران بخش آموزشی به واسطه قرار گرفتن آن‌ها، عمدتا از مصلی انجام خواهد شد.
رمضانی درخصوص اینکه استقرار حجم بالای ناشران در فضای مصلی سبب شده که فضای کمتری به آن‌ها تعلق بگیرد، توضیح داد: با وجود اینکه متراژ بیشتری به فضا اضافه شده است اما به دلیل شرایط کرونایی، فضای اختصاص‌یافته به ناشران کوچک‌تر 
شده است. وی خاطرنشان کرد: نکته مهمی که وجود دارد و باید به آن اشاره کرد این است که به‌واسطه یارانه‌ای که در فضای مجازی قرار گرفته، کسی برای استفاده و گرفتن یارانه مجبور نیست به مصلی مراجعه کند. این مورد نیز تدبیر دومی است که اتخاذ شده برای اینکه مردم کمتر به‌صورت حضوری مراجعه کنند.
 
نمایشگاه امسال نسبت‌به دوره‌های قبل تمایزات بیشتری دارد
مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران از دیگر خدمات رفاهی سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: در ایستگاه‌ها و استراحتگاه‌ها، موضوع آب آشامیدنی، موادغذایی، تجهیز نمازخانه‌های مناسب و در شأن برگزاری این عمل عبادی، فرهنگی شدن تبلیغات نمایشگاه و همین‌طور فرهنگی شدن در بطن این نمایشگاه ازسوی ناشران و ستاد برگزاری نمایشگاه اقدامات مهمی برای سنین و ساعات مختلفی که مردم نیاز دارند به خدمات رفاهی توجه شده است. رادیوی نمایشگاه نیز به‌صورت فرهنگی اداره خواهد شد و صرفا به‌صورت تبلیغاتی نخواهد بود. علی رمضانی در اولین نشست سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز از دیگر تمایزات نمایشگاه امسال علاوه بر موارد دیگر افزود: برگزاری همزمان نمایشگاه به‌شکل مجازی و حضوری از ویژگی‌های امسال این نمایشگاه است که شکل حضوری آن در نمایشگاه مصلای امام خمینی(ره) و شکل مجازی نمایشگاه در سایت ketab.ir   پیگیری می‌شود و انصافا یک حجم کاری زیادی را برای برگزارکنندگان و برای ناشران کشور دربردارد که این موضوع یک تولد جدید در عرصه کاری ناشران را رقم می‌زند که باعث می‌شود ناشران در طول این 10روز پاسخگویی بهتری را با مخاطبان خود داشته باشند.


مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران خاطرنشان کرد: تخصیص یارانه بیشتر برای تعداد بیشتری از طلاب، دانشجویان، اساتید، اعضای هیات‌علمی و اهل قلم از ویژگی‌های دیگر سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است.
رمضانی با اشاره به اعتباری که امسال معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تحویل کتاب به اهل‌قلم پیش‌بینی کرده‌ است، گفت: به‌لحاظ تعدادی 10درصد و به‌لحاظ ریالی 40درصد بیشتر از سال‌های گذشته در گروه‌بندی‌های مربوط به خود است که کد این اعتبار ظرف چند روز آینده به‌صورت مجازی برای اهالی قلم منظور خواهد شد.
 وی در ادامه با اشاره به ساعت کاری نمایشگاه حضوری که از ساعت 10صبح الی 20  در حال خدمات‌رسانی است، به بخش مجازی نیز اشاره کرد: ما در این بخش به‌صورت 24ساعته فعال هستیم و مردم می‌توانند از اقصی‌نقاط مختلف کتاب‌های خود را انتخاب کنند. از امروز سایت نمایشگاه، بخش درگاه مجازی نمایشگاه برای جست‌وجو، انتخاب و افزودن به علاقه‌مندی‌ها برای مردم عزیز کشور بازگشایی می‌شود؛ لذا از ناشران تقاضا می‌شود که هرچه سریع‌تر آثار خود را در سایت نمایشگاه بارگزاری کنند تا بیشتر مورد انتخاب مردم قرار گیرند.
علی رمضانی درخصوص افزایش یارانه‌ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پست در نظر گرفته است، نیز توضیحاتی ارائه داد: ما در آخرین نمایشگاه مجازی، بسته‌های تا 50هزار تومان را از سمت ناشران به‌صورت رایگان تقبل کرده بودیم اما در این دوره بسته‌های تا  75هزار تومان برای ناشران هم رایگان است. این عبارت «برای ناشران هم» که عرض می‌کنم به این دلیل است که همان‌طورکه می‌دانید برای مخاطبان عزیز ارسال بسته‌ها کاملا رایگان بوده و مردم عزیز کشور نیازی نیست هیچ هزینه‌ای را بپردازند (بخش عمده‌ای از این هزینه را نمایشگاه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌پردازند و بخشی از هزینه را که بیش از دو کیلوگرم و 75000تومان است، یعنی مبلغ 8000 تومان را ناشران می‌پردازند، 
علاوه بر این، افزوده‌ای دارد که آن مبلغ را نیز ناشران از طریق تخفیفی که در قرارداد خود با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران دارد، پرداخت می‌کند) تمام فرایند کاری ما با شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به‌صورت ریز مرور شده است.
وی در ادامه اضافه کرد: باجه‌های سیال را در شهرهای سیال و شهرهای پرناشر خواهیم داشت و قبول مرسولات در باجه‌های سیال نیز علاوه بر باجه‌های ثابت انجام خواهد شد. سختی کار ناشران این است که باید پس از دریافت سفارش کار نهایی ظرف 24ساعت بسته خود را تحویل پست بدهند؛ لذا پشتیبانی این دو نمایشگاه برای آن‌ها کمی سخت خواهد شد. ما در این خصوص توصیه‌هایی را به ناشران داشتیم که هم موجودی کتاب و هم تقسیم نیروی انسانی را با تجربه‌ای که از دو نمایشگاه داشتند، انجام دهند تا بتوانند پاسخگوی مردم عزیز کشورمان باشند و امیدواریم این حوزه نیز به توانمندی‌های صنف بزرگ و عظیم و صنعت اول فرهنگی کشور افزوده شود.
 
مردم همکاری داشته باشند
قائم‌مقام سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ضمن اشاره به شعار نمایشگاه امسال که «با کتاب سلامتیم»، به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دوره برگزاری نمایشگاه کتاب تاکید و بیان کرد: این شعار نشان می‌دهد که ما بتوانیم با رعایت پروتکل‌ها از این مساله عبور کنیم و زیست جمعی و فعالیت‌های عمومی را هم داشته باشیم تا با کمک «کتاب» بتوانیم به سلامت فکری و روحی جامعه برسیم.
رمضانی در پایان افزود: مجموعه برگزارکنندگان نمایشگاه از جهت تزریق دو دوز واکسن و بازدیدکنندگان هم به‌صورت تصادفی کنترل خواهند شد اما مردم عزیز باید این نکات مهم را در نظر داشته باشند که باید بیشترین همکاری را در استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و ضدعفونی کردن دست‌ها که برای مورد آخر هم سرویس‌های بهداشتی و هم سرویس‌های سیار(پرتابل) در نظر گرفته شده است که می‌تواند در رعایت نکات بهداشتی کمک‌کننده باشد.

 

ارسال نظر