|
شناسه خبر: 9053

هالیوودی‌ها از خبرنگار شهید فلسطینی حمایت و رژیم‌صهیونیستی را محکوم کردند

صدای اعتراض هالیوود بلند شد

شماری از چهره‌های درجه‌یک هالیوود با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن قتل شیرین ابوعاقله به عملکرد دوگانه غرب دربرابر نقض حقوق انسانی ازسوی رژیم‌صهیونیستی و جنگ اوکراین اعتراض کردند. با گذشت چند روز از شهادت خبرنگار الجزیره در سرزمین‌های اشغالی، شماری از فعالان هالیوود نسبت‌به این حادثه واکنش نشان دادند. به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، پدرو آلمادوار، سوزان ساراندون، کن لوچ، مایک لی، تیلدا سوینتون، مارک روفالو و جیم جارموش ازجمله چهره‌های سرشناسی هستند که در بیانیه‌ای خواستار مسوولیت‌پذیری رژیم‌صهیونیستی برای قتل شیرین ابوعاقله خبرنگار الجزیره شده‌اند.

گروهی ۱۲۶نفره از هنرمندان که در بیانیه خود خواستار «تدابیر معنادار برای اطمینان حاصل‌کردن از مسوولیت‌پذیری برای کشتن شیرین ابوعاقله و تمام شهروندان فلسطینی دیگر» شده‌اند، همچنین شامل آصف کاپادیا، میریم مارگولیس، بوتس رایلی، استیو کوگان، نائومی کلاین، ابو اسد و پیتر گابریل می‌شود.
 ابوعاقله خبرنگار فلسطینی-آمریکایی شناخته‌شده‌ای بود که سابقه ۲۵سال پوشش اخبار فلسطین را برای خبرگزاری الجزیره داشت. او در حین کار در محله جنین در کرانه باختری کشته شد و الجزیره و شاهدان عینی گفتند نیروهای اسرائیلی او را به قتل رساندند. بعد از آن، پلیس رژیم‌صهیونیستی به مراسم تشییع جنازه او حمله کرد که با محکومیت جهانی مواجه شد.
هنرمندان در بیانیه خود مشخصا این قتل را «ازسوی نیروهای اشغال‌گر اسرائیلی» خواندند و آن را محکوم کردند و خواستار «مسوولیت‌پذیری کامل برای عاملان این جنایت و تمام کسانی که در صدور اجازه آن نقش داشتند» شدند. آن‌ها همچنین گفتند حمله پلیس رژیم اسرائیل به مراسم تشییع‌جنازه این خبرنگار وحشتناک بود.
 
قساوت علیه وقار انسانی
همچنین هنرمندان در بیانه خود نوشتند: «باید چه فکری درباره بی‌پروایی و قساوت این حمله علیه وقار انسانی بکنیم؟» و قتل ابوعاقله را «تخطی شدید قوانین بشردوستانه بین‌المللی و حمله‌ای علیه خبرنگاری و آزادی بیان» خواندند. آن‌ها همچنین به این نکته اشاره کردند که سازمان ملل و متخصصان بین‌المللی حقوق بشر از احتمال وقوع جنایت جنگی سخن گفته‌اند.
این گروه ۱۲۶نفره همچنین اضافه کرد که نیروهای رژیم‌صهیونیستی از سال۲۰۰۰ تابه‌حال ۴۵خبرنگار را به قتل رسانده‌اند و خیلی‌های دیگر را مجروح کرده‌اند. به گفته آن‌ها، تنها جرم این خبرنگاران پوشش دادن روشی بود که سازمان‌های بین‌المللی آن را «آپارتاید تحمیل‌شده اسرائیل بر مردم فلسطینی» خوانده‌اند.
آن‌ها نوشتند: وقتی سیاست‌های اسرائیل به‌طور بی‌پروایانه‌ای قوانین و هنجارهای بین‌المللی را زیر پا می‌گذارند، دلیلش این است که قدرت‌های غربی به‌طور مداوم برای آن‌ها پوشش فراهم می‌کنند. بر ما پوشیده نیست که درحالی‌که دولت‌های‌مان به‌سرعت بایکوت‌ها و تحریم‌های کاملی در پاسخ به حمله روسیه به اوکراین وضع کرده‌اند، همان دولت‌ها به تامین سرمایه و حمایت کردن از اشغال چند دهه‌ای اسرائیل و زیر پا گذاشتن حقوق بشر فلسطینی‌ها ادامه می‌دهند. در انتهای بیانیه این هنرمندان 
آمده است: وقتی بحث حقوق اولیه انسانی برای آزادی و عدم سرکوب و حق زندگی و وقار می‌شود، نباید هیچ استاندارد دوگانه‌ای وجود داشته باشد.

 

ارسال نظر