|
شناسه خبر: 9144

«صبح‌نو» از آخرین نشست خبری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب گزارش می‌‎دهد

صنعت نشر جان گرفت

آخرین نشست خبری سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و علی رمضانی، مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران و قائم‌مقام سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، صبح یکشنبه 8خرداد‌ماه در سالن مرحوم عاشوری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

در این نشست با اعلام فروش سه‌میلیون نسخه کتاب در این دوره از نمایشگاه، از پیشتازی ناشران حاضر در بخش فیزیکی این رویداد از نظر میزان فروش خبر داده شد و با توجه به اینکه به‌دلیل حجم بالای بسته‌های ارسالی هنوز بسیاری از بسته‌ها از طریق اداره به دست مخاطبان نرسیده است، رسیدن آخرین بسته کتاب به مخاطب، پایان کار سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اعلام شد.

بخش مجازی در کنار بخش حضوری، از تدابیر مناسب بود
 در ابتدای این نشست، یاسر احمدوند ضمن ابراز همدردی با خانواده جانباختگان حادثه متروپل آبادان و شهید صیادخدایی با بیان اینکه برگزاری همزمان دو الگوی مجازی و فیزیکی، ویژگی اصلی سی‌وسومین دوره نمایشگاه کتاب تهران بود، درباره ابعاد این رویداد فرهنگی گفت: نمایشگاه کتاب قطعا یک رویداد بزرگ بود که بدون هماهنگی و همکاری نهادهای مختلف میسر نبود، همچنین حضور مردم و مراجعه پرتکرار آنان به نمایشگاه جلوه نشاط و پویایی فرهنگی و عمق تمدن و دانش‌دوستی ملت بود.
وی افزود: مساله برگزاری نمایشگاه کتاب با توجه به شیوع ویروس کرونا و تغییر دولت و مدیران با ابهام مواجهه بود، اما با تلاش شبانه‌روزی همکاران در کمیته‌های مختلف این مهم محقق شد و این تجربه به تجربه‌های فرهنگی کشور اضافه شد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برگزاری همزمان این رویداد بزرگ در فضای حضوری و مجازی با توجه به اینکه کشور هنوز از آسیب‌های کرونا دور نشده بود طبیعتا با مشکلاتی روبه‌رو بود. بخش مجازی نیز برای دسترسی عموم مردم نمایشگاه در این دوره فعال بود و استقبال مراجعه‌کنندگان از این بخش نشان می‌دهد که این تدابیر مناسب بود و افرادی که محدودیت حضور در نمایشگاه فیزیکی را داشتند، از این طریق در نمایشگاه کتاب حضور پیدا کردند.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اگر میانگین قیمت هر کتاب در نمایشگاه مجازی، حدود ۸۵هزار تومان باشد، تصور ما این است که سه‌میلیون نسخه به این رقم فروش رفته باشد؛ بنابراین در مجموع ۲۵۰میلیارد تومان، ازسوی مخاطبان در دو بخش حضوری و مجازی فروش رفته است.
  ویژگی‌های سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران
رییس سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران افزود: تجربه نمایشگاه سبب شد که ما از آن استفاده کنیم و از این فضا برای فروش کتاب و تبادل فرهنگی
 بهره ببریم، در زمان برگزاری نمایشگاه در مجموعه هشت سرای اعم از سرای ناشران عمومی، ناشران آموزشی، سرای اهل قلم، سرای ملل و غیره بیش از ۳۶نشست برگزار شد و در برخی موضوعات هم به‌صورت تخصصی کار شده است.
وی گفت: از ویژگی‌های دیگر نمایشگاه کتاب توجه به موضوع مشاوره کتاب بود که در چند مجموعه در نمایشگاه افراد مختلفی حضور داشتند و برای علاقه‌مندان به گفت‌وگو در حوزه کتاب می‌پرداختند، همچنین در این دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به برگزیدگان جوایز دوره قبل مثل جایزه کتاب سال و جلال فضای مستقلی برای این آثار و افراد تدارک دیده شد.
معاون امورفرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در این دوره از نمایشگاه نیز به ایجاد یک فضای سالم فرهنگی برای همه افراد بازدیدکننده اهتمام داشتیم و بازدیدکنندگان اذعان داشتند که این نمایشگاه امنیت و آرامش را فراهم کرده است.
احمدوند با اشاره به برگزاری برنامه‌های فرهنگی در بخش بین‌الملل گفت: 
بیش از ۶۰نفر از کشورهای مختلف با اشتراکات فرهنگی در این دوره از نمایشگاه کتاب حضور پیدا کردند؛ عناصر فرهنگی که از افراد فعال حوزه کتاب به شمار می‌روند از کشورهای منطقه و همسایه حضور داشتند، کشور قطر نیز به‌عنوان مهمان ویژه حضور بسیار خوبی در نمایشگاه داشت. از طرفی نیز بسیاری از کشورها برای کسب تجربه جهت برگزاری در این نمایشگاه حضور داشتند.

فرایند واردات کاغذ با تخصیص ارز لازم آغاز شد
با پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستور ریاست‌جمهوری ارز موردنیاز برای ثبت سفارش واردات کاغذ اختصاص پیدا کرده و فرایند واردات کاغذ آغاز شده است. به محض اینکه این کاغذها 
دریافت شود، در اختیار ناشران قرار خواهد گرفت.
وی افزود: همچنین توانستیم از یکی از پرونده‌های کاغذ که در دادگستری پیگیر بودیم، بخشی از کاغذ را دریافت کنیم که هفته گذشته دریافت و کار تخصیص آن به ناشران از هفته آینده آغاز و اعلام خواهد شد.
احمدوند با تاکید بر اینکه تخصیص‌های صورت‌گرفته به ناشران به‌صورت شفاف در آینده اعلام خواهد شد؛ تصریح کرد: اینکه وزارتخانه به هر ناشری چه میزان کاغذ تخصیص داده‌ یا چرا به برخی ناشران کاغذ 
داده شده و به برخی داده نشده، به‌تفصیل اعلام خواهد شد؛ البته خود ناشران در بخش اختصاصی درگاهی که برای آنان تعریف شده، مطلع می‌شوند که درخواست آن‌ها بررسی شده است یا خیر و به چه دلیل کاغذ نگرفته‌اند.
وی افزود: درخواست‌ها براساس تاریخ ثبت سفارش ناشران و کتاب‌هایی که برای چاپ معرفی کرده‌اند، بررسی شد و آنان‌که واجد شرایط بودند، کاغذ دریافت کرده‌اند؛ البته این تخصیص‌ها به میزان اندک کاغذی که وجود داشته، اتفاق افتاده و باز هم با توجه به منابع کاغذ خواهد افتاد. میزان کاغذ مصرفی به‌صورت شفاف اعلام خواهد شد و نتیجه بررسی کاغذهای مصرف‌شده در دوره‌های قبل هم به اطلاع خواهد رسید.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل کمیته کاغذ در این معاونت،
 اضافه کرد: مسوولیت کمیته کاغذ با علی رمضانی، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران است و با حضور مدیران معاونت فرهنگی وزارت ارشاد تصمیم‌گیری می‌شود.
احمدوند با تاکید بر اینکه تخصیص‌ها براساس تاریخی که اعلام شده و موضوعات مؤکد قانون برای حمایت صورت می‌گیرد، عنوان کرد: در قانون تشکیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوعاتی ذکر شده که باید برای تولید آثار و کتاب از آن‌ها حمایت کند؛ بنابراین طبیعتا تخصیص کاغذ به حوزه‌های موردحمایت مستند در قانون در دستورکار است.
وی افزود: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که از تولید آثار در زمینه‌هایی که قانون ما را مکلف کرده، حمایت کند. طبیعتا با همین رویکرد کمیته تخصیص کاغذ کار خود را شروع و جلساتی برگزار
 کرده است و کاغذها تخصیص داده شده است.
احمدوند با بیان اینکه موضوع و کیفیت کتاب و ناشری که درخواست می‌کند جزو مواردی است که در تخصیص کاغذ به آن توجه می‌شود، عنوان کرد: البته احتمالا ناشرنماها که آثار ناشران دیگر را کپی و بازار نشر را آشفته می‌کنند، جنجال درست کنند که کاغذ به ما داده نشده و درخواست‌‌های ما ترتیب‌ اثر داده نشده است.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از بررسی ابعاد واقعی کاغذهای 
تخصیص داده شده در دور قبلی و افرادی که کاغذ دریافت کرده‌اند، خبر داد و گفت: بازرسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اینکه چه اتفاقی در دور قبل افتاده و آیا کاغذها به‌طور قانونی تخصیص داده شده یا خیر را از ماه‌ها قبل شروع کرده است و در آینده نتایج بررسی‌ها و پیگیری‌ها اعلام خواهد شد. اگر احیانا تخلفاتی  هم صورت گرفته باشد، از مجاری قانونی پیگیری می‌شود.
 
‌ترین‌های نمایشگاه
علی رمضانی، سخنگوی نمایشگاه کتاب در بخش پایانی این نشست تصریح کرد: در حوزه نمایشگاه مجازی کتاب مردم بیشترین استقبال را‌‌‌‌‌‌‌‌ از حوزه کودک و نوجوان داشتند و پس از آن ادبیات،‌ علوم اجتماعی، کتب دینی و کمک آموزشی بیش‌ترین فروش را‌‌‌‌‌‌‌‌ داشتند. مسن‌ترین خریدار کتاب فردی ۹۶ساله بود و کوچک‌ترین فرد هم نوزادی سه‌ماهه بود که پدر و مادرش برای او کتاب خریداری کردند. مردم ۵۹درصد آثار تالیفی را‌‌‌‌‌‌‌‌ خریداری کردند و ۴۰درصد آثار ترجمه را‌‌‌‌‌‌‌‌ خرید کردند و یک درصد هم سایر کتاب‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌ پسند کردند.
رمضانی با اشاره به اینکه پرفروش‌ترین روز نمایشگاه روز پایانی یعنی سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه بود، گفت: ۱۳۶هزار مرد و بیش از ۹۳هزار زن از نمایشگاه کتاب خریداری کردند؛ البته این آمارها همگی برای نمایشگاه مجازی کتاب است، زیرا در نمایشگاه حضوری اطلاعات به این تفکیک وجود ندارد.

 

ارسال نظر