|
شناسه خبر: 9379

«صبح‌نو» درگذشت احمد مهدوی‌دامغانی را به اهالی قلم تسلیت می‌گوید

اقامت در آمریکا با یاد ایران

احمد مهدوی دامغانی، نویسنده و محقق پیشکسوت که روز جمعه، ۲۷خردادماه در ۹۵سالگی در آمریکا از دنیا رفت، پس از انتقال به ایران، در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) آرام خواهد گرفت.

احمد مهدوی‌دامغانی که بود؟
دکتر احمد مهدوی‌دامغانی، ادیب و الهی‌دان که نیمی از عمر خود را در ایالات‌متحده آمریکا با یاد ایران و با باورهای عمیق شیعی گذراند، سرانجام در فیلادلفیای آمریکا چشم از جهان فروبست.
مهدوی‌دامغانی فرزند آیت‌الله محمدکاظم مهدوی‌دامغانی بود و دروس حوزوی را تا سطح دنبال کرد و ازسوی‌دیگر در سال۱۳۴۲ دکتری زبان‌وادب فارسی خود را از دانشگاه تهران اخذ کرد. وی مدتی در مادرید به تدریس ادبیات و فقه اسلامی اشتغال داشت و سالیانی در تهران سردفتری اسناد رسمی را عهده‌دار بود. مهدوی‌دامغانی از ۱۳۶۶ به آمریکا رفت و در دانشگاه‌های مطرح آنجا به تدریس و پژوهش پرداخت.
ازآنجاکه دکتر دامغانی در ایالات‌متحده رشته‌های معارف اسلامی، ادبیات عرب، ادبیات فارسی، فقه، تفسیر و برخی علوم اسلامی را تدریس می‌کرد، گفته می‌شود که با یاد ایران و با باورهای شیعی در آمریکا روزگار می‌گذراند.
 
مروری بر آثار مرحوم دامغانی
 از آثار تالیف‌شده مرحوم احمد مهدوی دامغانی می‌توان از 
«از علی آموز اخلاص عمل»، «رساله درباره خضر»، «شاهدخت والاتبار شهربانو»، «در باغ روشنایی» و «گزیده‌ای از شعر سعدی به زبان عربی» را نام برد.
همچنین کتاب‌های «کشف الحقائق نَسَفی _ تحقیق و تحشیه»، «المَجدی فی أنساب الطّالبیّین»، «نَسمةالسَّحر بذکر من تشیَّع و شعر»، «دیوان خازن (عبدالله بن‌احمد خازن)» و «الوحشیات (ابوتمام)» از کتب تحقیقی و تصحیحی وی به شمار می‌رود.
 
پیام تسلیت‌ها در پی درگذشت ادیب پیشکسوت
 حضرت آیت‌الله سیستانی در پی درگذشت دکتر مهدوی‌دامغانی پیام تسلیتی صادر کردند:
«بسم الله الرحمن الرحیم/  انا لله و انا الیه راجعون / بیت مکرم مرحوم آیت‌الله آقای مهدوی‌دامغانی دامت توفیقاتهم: السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
خبر ارتحال دانشمند فرزانه، ادیب عالیقدر آقای دکتر احمد مهدوی‌دامغانی (رضوان الله علیه) موجب بسی تاثر و تاسف گردید. فقدان آن بزرگوار که از کمالات علمی و فضائل اخلاقی شایسته‌ای برخوردار بودند و سالیان متمادی از عمر شریف‌شان را در تحقیق و تعلیم و تالیف سپری کرده بودند ضایعه‌ای غم‌انگیز است.
اینجانب مصیبت وارده را به شما عزیزان و به دیگر وابستگان و علاقه‌مندان محترم آن فقید سعید تسلیت عرض نموده و برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان‌شان صبر جمیل و اجر جزیل مسالت دارم. و لا حول و لا قوه الا بالله 
العلی العظیم/ 18 ذ ق/1443 ه/ علی حسینی سیستانی»
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز  در پیامی درگذشت احمد مهدوی‌دامغانی را تسلیت گفت که متن پیام بدین شرح است: «انا لله وانا الیه راجعون / خبر درگذشت استاد پیشکسوت، ادیب و محقق گرانمایه مرحوم دکتر احمد مهدوی‌دامغانی موجب تأثر گردید.
این پژوهشگر گرامی طی سالیان متمادی آثار گرانسنگی در حوزه‌های دینی و معرفتی را به جامعه فرهنگی و علمی ارائه نمود که از زمره خدمات ماندگار وی محسوب می‌شود.
فرصت را مغتنم شمرده و از درگاه ربوبی برای ایشان رحمت و مغفرت واسعه و جهت بازماندگان و دوستداران خاصه خانواده گرامی صبر و اجر آرزو می‌کنم.»
همچنین سیدکمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی در پیامی درگذشت دکتر احمد مهدوی‌دامغانی را تسلیت گفت.
متن کامل پیام دکتر سیدکمال خرازی: «انا لله و انا لیه راجعون/ خبر درگذشت عالم بزرگوار جناب آقای دکتر احمد مهدوی‌دامغانی موجب تاسف و تأثر گردید؛ او که از مفاخر علمی ایران بود، چنان تسلطی بر ادبیات عرب، علم رجال و حدیث و قرآن داشت که از او یک دایره‌‌المعارف زنده ساخته بود؛ عشق او به ائمه اطهار (ع)، به‌ویژه امام هشتم حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا (ع) بی‌مثال بود.
آن مرحوم در آموزش فرهنگ و معارف اهل‌بیت(ع) و شناساندن اسلام به محققان و علاقه‌مندان به مطالعه اسلام در دانشگاه‌های بزرگ دنیا چون دانشگاه هاروارد، نقش برجسته‌‌ای داشت و توانست شاگردان زیادی را چه در ایران و چه در دانشگاه‌های خارج از ایران تربیت کند.
دکتر دامغانی در دورانی که اینجانب نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را در سازمان ملل برعهده داشتم، در ایجاد پیوند بین ایرانیان مقیم آمریکا و کشورشان نقش برجسته‌‌ای را ایفا ‌کرد؛ همچنین آن مرحوم به همراه مرحوم پرفسور رضا در آشنا کردن فرزندان ایرانیان مقیم آمریکا با معارف اسلامی و زبان و ادبیات فارسی تلاش وافر داشت و ثمره آن تاسیس مدارس فارسی‌زبان در شهرهای مختلف آمریکا و همچنین انتشار مجله گلستان برای آموزش زبان فارسی به نونهالان ایرانی بود. اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده آن مرحوم و جامعه اندیشمندان و فرهیختگان ایران، علو درجات آن مرحوم را نزد ائمه اطهار (ع) مسالت دارم.»
 
پیکر مرحوم دامغانی به ایران می‌آید
فرزند این نویسنده، پژوهشگر و مصحح فقید با اعلام این خبر در صفحه‌ای به نام مهدوی‌دامغانی نوشت: «پیکر پاک پدر عزیزم به‌زودی به ایران خواهد آمد تا در حرم مطهر ارباب، سرور  و  ولی‌نعمت شان حضرت علی‌ بن موسی الرضا(ع) 
به خاک سپرده شوند.»

ارسال نظر