|
شناسه خبر: 9789

تبیین مکتب عاشورایی نیاز امروز جامعه

شاهرخ رضایی‌فر مدرس دانشگاه

حادثه عظیم عاشورا و شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و 72تن از یارانش در کربلا، نقطه‌عطفی در تاریخ اسلام و به‌ویژه شیعیان به شمار می‌آید. این حادثه تاریخی از بدو وقوع تا امروز که قرن‌ها از آن می‌گذرد، تاثیری شگرف در حوزه‌های مختلف اجتماعی، مذهبی، فرهنگی، سیاسی و اخلاقی مسلمانان و به‌ویژه شیعیان گذاشته و اصولا فهم و شناخت جوامع شیعی بدون شناخت دقیق از مفهوم عاشورا و حادثه کربلا غیرممکن و محال است. بدیهی است حادثه عاشورا محدود به یک برداشت خاص یا یک مفهوم خاص نیست و به‌سان خورشیدی که نور آن هر سطحی را روشن و هر معرفتی را افزون می‌کند، مکتب عاشورا نیز در صورت تبیین صحیح و دقیق در هر عصری می‌تواند هر جامعه‌ای را در عرصه‌های مختلف سیراب کند. رفیع‌ترین آموزه‌های مذهبی و دینی، بی‌بدیل‌ترین فضایل اخلاقی، عمیق‌ترین مبانی سیاسی و گسترده‌ترین مفاهیم فرهنگی با حادثه عاشورا عجین شده‌اند.
اهمیت و ابهت حادثه عاشورا به‌گونه‌ای است که محدود به زمان و مکان خاصی نیست و اندوخته‌ها، آموزه‌ها، فضایل، بینش‌ها و درس‌آموخته‌های آن در هر شرایطی می‌تواند راهنمای جوامع اسلامی باشد. بلافاصله پس از وقوع حادثه عاشورا و شهادت امام‌حسین(ع) و یارانش، موضوع تبیین حادثه عاشورا در منش و روش حضرت‌زینب(س) متبلور شد و از آن روز تاکنون به‌اندازه توان و ظرفیت خود از این گنجینه گرانبها، درس‌ها و نکات فراوانی آموخته است.
آزادی و آزادگی، دفاع از حق و حقیقت، عدالت‌طلبی، مبارزه با ظلم و فساد، ولایتمداری، امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، ایثار و جوانمردی، شهادت‌طلبی، ایستادگی و مقاومت، دفاع از مظلوم و بسیاری دیگر از مفاهیم عمیق اجتماعی، فرهنگی، مذهبی، سیاسی و اخلاقی در این حادثه مستتر است و به فراخور شرایط و نیازهای جامعه می‌توان امت اسلامی و شیعی را از آن سیراب کرد. تردیدی نیست انقلاب اسلامی ایران و استقرار نظام جمهوری اسلامی بیش ترین الهام و تاثیر را از حادثه عاشورا گرفته و امروز نیز آموزه‌های عاشورایی می‌توانند راهگشای بسیاری از مشکلات داخلی و خارجی کشورمان باشند. همچنان که امروز شاهد هستیم ملت ایران در راه مقابله با تحریم‌های ظالمانه خارجی، درس ایستادگی و مقاومت را از مکتب عاشورا گرفته و سیاست خارجی ایران با الهام از چنین آموزه‌ها و مبانی عمیقی، به الگویی برای ملت‌های مستضعف، ظلم‌ستیز و مقاوم تبدیل شده است.
از این رو ایام محرم و عزاداری سالار شهیدان علاوه‌بر صحنه‌های بی‌بدیل از عزاداری، هیات، تجمع، سینه‌زنی، روضه و نوحه که آثار و برکات آن در جامعه آشکار است به تبیین و شناخت دقیق لایه‌های پیچیده آن ازسوی بزرگان و خواص نیاز دارد. هرچه این شناخت و معرفت مبتنی‌بر وقایع دقیق و صحیح تاریخی مستند، مبانی فقهی و دینی مستدل و فضایل اخلاقی جهان‌شمول و عام‌پسند باشد، اعتلا و ارتقای جامعه اسلامی و شیعی را به‌دنبال خواهد داشت. امید است بزرگان و خواص در کنار عزاداری خالصانه برای سالار شهیدان به‌دنبال تببین و تحلیل مستند دقیق این حادثه عظیم نیز باشند.

 

ارسال نظر