|
شناسه خبر: 9797

گفت‌وگوی «صبح‌نو» را با تهیه‌کننده برنامه «حسینیه معلی» می‌خوانید

همه زیر پرچم حسین(ع) برنده‌اند

ویژه‌برنامه «حسینیه معلی» از 7مرداد 1401، مصادف با اولین شب از شب‌های عزاداری ماه محرم با حضور مداحان پیشکسوت؛ حاج سعید حدادیان، سید مجید بنی‌فاطمه، مهدی رسولی و محمد صمیمی روی آنتن شبکه سه سیما رفت. در ادامه گفت‌وگوی «صبح‌نو» با سعید ستودگان، تهیه‌کننده برنامه «حسینیه‌ معلی» را می‌خوانید.

در فضای برنامه‌سازی در ایام محرم چه خلأهایی را حس کردید که به تولید برنامه «حسینیه معلی» پرداختید؟
 صداوسیما در حوزه برنامه‌سازی‌های مناسبتی سال‌هاست که مشغول به فعالیت است و سعی دارد چه در ایام نوروز، چه در ماه مبارک رمضان و چه در ماه محرم، برنامه‌هایی را تولید کند و روی آنتن بیاورد. در طول این سال‌ها، تهیه‌کنندگان و برنامه‌‌سازان مختلف تا‌جایی‌که در توان داشتند، برنامه‌های مختلفی ساختند و از این طریق ارادت خود را به حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) عرضه می‌داشتند. ما امسال تصمیم گرفتیم در حوزه میراث و احیای عزاداری در ایران و همچنین بازنمایی آیین‌های عاشورایی که در جای‌جای مختلف کشور و چه بسا در جهان را به تصویر بکشیم.
 
هدف از تولید این برنامه و پخش آن در فضای تلویزیون چه بود؟
هدف ما از تولید برنامه را می‌توان تحت عنوان «احیاء التراث» مطرح کرد که به معنای احیای میراث عزاداری است. بنا شد برای دستیابی به این هدف با جمعی از دوستان طرح برنامه «حسینیه معلی» را آماده کنیم که وقتی این طرح با مدیر محترم شبکه سه سیما عنوان شد، ایشان پذیرفتند و اقبال زیادی نسبت‌به ساخت برنامه «حسینیه معلی» نشان دادند.
 
ملاکی که برای انتخاب مداحان در نظر گرفتید، چیست؟
باید در ابتدا به این نکته اشاره شود که در طراحی این برنامه، مسابقه‌ای در نظر گرفته نشده است و نباید این گمان به وجود آید که ذاکرین محترم به‌عنوان داور در برنامه حضور دارند.
در «حسینیه معلی» که ملاک ما بازنمایی آیین‌های عاشورایی است، چهار ذاکر اهل‌بیت(ع) را در برنامه داریم که می‌توان گفت «مجمع الذاکرین» ما هستند. هریک از این بزرگواران نظرات خود را نسبت‌به شرکت‌کننده‌هایی که در برنامه برای اجرای روضه‌خوانی و مدیحه‌سرایی به اجرا می‌پردازند، در حوزه کارشناسی و در بعضی موارد به‌صورت ارشادی و راهنمایی مطرح می‌کنند. سعی ما بر این بوده که از طیف‌های مختلف مادحین در کشور نمایندگانی را انتخاب کنیم؛ حضور آقای رسولی که اهل زنجان هستند و به زبان آذری تسلط دارند، بخش عمده‌ای از کار را شامل می‌شود، حضور حاج آقا حدادیان به‌عنوان یکی از پیشکسوتان و پیرغلامان عرصه مداحی کشور انتخاب شدند، سیدمجید بنی‌فاطمه، از طیف مداحان و ذاکران جوان‌تر کشور به حساب می‌آیند و آقای صمیمی نیز به‌عنوان شاعر و مدیحه‌سرای اهل‌بیت(ع) هستند که با انتخاب این بزرگواران به یک اجتماع جامع رسیدیم.
 
آیا پیشکسوتان دیگری را هم برای حضور در برنامه در نظر داشتید؟
باتوجه‌به شرایط خاصی که برای ضبط برنامه وجود داشت و ضبط برنامه‌ها حدود 14ساعت طول می‌کشید که سبب می‌شد تا در فشار کاری زیاد مشغول به ساخت برنامه باشیم؛ به همین خاطر جهت دعوت پیشکسوتان و پیرغلامان ملاحظاتی را در نظر می‌گرفتیم تا به‌لحاظ شرایط جسمی دچار مشکل نشوند.
 
دلیل زمان طولانی ضبط برنامه و این حجم از فشردگی در کار چه بود؟
کارهای پژوهشی، طراحی برنامه، دکور، انتخاب شرکت‌کنندگان (که رصد را در کل کشور مورد ارزیابی قرار دادیم تا از هر طیف و خوانش‌های مختلف مداحی را دربرگیرد) زمان زیادی را به خود اختصاص داد و با توجه به نزدیک شدن به ایام محرم با زمان محدودی مواجه شدیم که درنهایت منجر به ضبط برنامه‌ها در زمان بسیار کوتاه و به‌صورت فشرده شد.
 
می‌توان ادعا کرد که برنامه حسینیه معلی، از برنامه وجیها بالحسین الگوبرداری شده است؟
ما قطعا در «حسینیه معلی» نگاهی به برنامه «وجیها بالحسین» داشتیم؛ نزدیک به 1700اسلاید از این برنامه موردآنالیز و تحلیل ما قرار گرفت. نقاط فراز و فرود برنامه را بررسی کردیم و با آنچه مدنظر داشتیم، در بعضی موارد با «وجیها بالحسین» وجه اشتراک داشتیم و در بسیاری از موارد تفاوت‌هایی ایجاد شد. نکته اصلی تفاوت این دو برنامه محوریت آن است؛ برنامه «وجیها بالحسین» بامحوریت مسابقه و رقابت طراحی شده است اما در برنامه «حسینیه معلی» بحث رقابت و مسابقه مدنظر نیست. به اعتقاد ما، همه زیر پرچم امام‌حسین(ع) برنده هستند؛ نه فردی بالاتر از دیگری است و نه پایین‌تر. با وجود تفاوت‌هایی که در این دو برنامه وجود دارد، نباید منکر کار ارزشمند برنامه «وجیها بالحسین» شد، این برنامه فوق‌العاده شریف و قابل احترام است اما ما در هدف‌گذاری اصلی که از ابتدا طراحی کردیم، تفاوت‌هایی را در نظر گرفتیم و روی آن موارد پافشاری ورزیدیم. از این جهت امکان دارد مقایسه برنامه «وجیها بالحسین» و «حسینیه معلی» مقایسه درستی نباشد.
 
استقبال مخاطبان را در بازخوردهایی که طی این چند شب داشتید، چطور ارزیابی می‌کنید؟
بازخوردهایی را ازجانب مردم عزیز در داخل و خارج از کشور داشتیم که در صفحه اینستاگرام شاهد آن هستیم. قسمت‌هایی از برنامه که ازسوی مردم در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود نیز قابل‌ملاحظه و نشان‌دهنده استقبال مردم از برنامه است. از طرفی هم آمار تلوبیون در 10قسمت پخش‌شده از برنامه «حسینیه معلی»، دومیلیون بازدید را به خود اختصاص داده است که می‌تواند رکورددار بازدید برنامه‌های معارفی باشد.
 
 از جانگدازترین نواها و مداحی که تاکنون اجرا شد برای مخاطبان ما بگویید.
این انتخاب سختی است و من در جایگاهی نیستم که بتوانم انتخابی انجام دهم. ما در روزهایی که مشغول ضبط برنامه بودیم، به‌دلیل حس معنوی غالب در فضا از نوای و مدیحه‌سرایی کودک پنج‌ساله تا پیرغلام 91ساله در استودیو اشک ریختیم و لذت بردیم. فرقی نداشت این افراد از اردبیل آمده باشند و آذری بخوانند، یا از مشهد و تهران، هرکدام حس و حال خاصی داشتند و هرکدام از عوامل اجرایی نظیر فیلمبرداران، نورپردازان، صدابرداران و... با تک‌تک روضه‌ها ارتباط می‌گرفتند و اشک می‌ریختند.
 
یعنی شما از مدت‌ها قبل از شروع محرم، هر روز در استودیو محفل روضه‌خوانی برپا می‌کردید.
 بله، محرم ما از روز ضبط شروع شد(یعنی از یک ماه قبل از شروع محرم)، روزی نبود که حتی در جلسات اتاق فکری که برگزار می‌شد مشغول به شنیدن روضه نباشیم و اشک از چشمان‌مان جاری نشود. در تک‌تک مراحل آماده‌سازی برنامه، هرکدام از عوامل اجرایی که همگی با اخلاص پای کار آمده بودند، روضه می‌شنیدند و اشک می‌ریختند. همه افرادی که در برنامه حضور داشتند با دل کار می‌کردند.

 چند برنامه برای «حسینیه معلی» در نظر گرفته شده است؟
حسینیه معلی در دو فصل 15قسمتی روانه آنتن می‌شود؛ 15قسمت اول از اول تا 15ماه محرم و فصل دوم از 15 تا پایان ماه صفر.
 
آیا طرحی برای ارتقای استعدادهای شناسایی‌شده در برنامه، پیش گرفتید؟
ما چیزی به‌عنوان کشف استعداد نداریم. همه بزرگواران نوحه‌خوان و ذاکر دستگاه اباعبدالله(ع) هستند و ما دنبال کشف استعداد نیستیم.
 
برای ذاکرانی که در سنین پایین هستند و جزء رده کودک و نوجوان به حساب می‌آیند هم برنامه‌ای ترتیب داده نشده است؟
فعلا تصمیمی برای این موضوع گرفته نشده است اما در همین دهه محرم شاهد بودیم تعدادی از بچه‌های شرکت‌کننده در «حسینیه معلی» از طریق ذاکرانی که در برنامه حضور داشتند و از طرف مکان‌های دیگر به مجالس روضه بزرگ مشغول به روضه‌خوانی و مدیحه‌سرایی دعوت شدند که این مورد در فضای هیات‌داری، امری مرسوم است و نمی‌توان ادعا کرد که کار جدید و مختص به برنامه «حسینیه معلی» است. همیشه به این صورت بوده که بچه‌های کوچک زیر پر و بال مداحان ریش‌سفید قرار می‌گرفتند و در آن مسیر رشد می‌کردند.
 
 فکر می‌کنید حسینیه معلی، در سال‌های آینده هم به تولید می‌رسد؟ برنامه‌ای برای این موضوع دارید؟
ما درحال‌حاضر در میانه راه برنامه اول قرار داریم. پس از ارزیابی فصل‌های اول و دوم باید به این جمع‌بندی رسید که برای سال آینده برنامه‌ای تدارک دیده شود یا نه. البته استقبال مخاطبان بسیار قابل‌توجه است که ما را برای سال آینده دلگرم می‌کند. نباید از این نکته غافل شد که پرچم و علم امام‌حسین(ع) از 1400سال پیش برقرار بوده و از این به بعد نیز ماندگار می‌ماند. اگر توفیق بندگی و نوکری داشته باشیم حتما با تمام توان سعی می‌کنیم کارهای فاخرتری را در این راستا به تولید برسانیم.
 
در پایان اگر نکته‎ای وجود دارد، بفرمایید.
امیدوارم توانسته باشیم حداقل گوشه‌ای در کنار حس و حال خوب مردم در ارتباط با سیدالشهدا(ع) سهم داشته باشیم. خیلی محتاج دعای مردم هستیم که بتوانیم قدم‌های بزرگ‌تر و موثرتری در راه امام‌حسین(ع) برداریم. از طرفی هم در این برنامه چهار ذاکر و یک مجری دیده شد اما حرفی از تیم 200نفره گمنام که پشت این برنامه بودند و همگی با اخلاص تمام فعالیت داشتند، زده نشد؛ چراکه خودشان می‌خواستند اسمی از آن‌ها به میان نیاید و معتقدند «برای ما همین ارزش دارد که توفیق داشته باشیم امام‌حسین(ع) و مادرشان حضرت زهرا(س) ما را ببینند.»

اخبار مرتبط

ارسال نظر