|
شناسه خبر: 9910

«صبح‌نو» از منوچهر اسماعیلی می‌گوید

سکوت ابدیِ مرد هزار صدای دوبله

منوچهر اسماعیلی، دوبلور هنرمند، پیشکسوت و معروف به مرد هزار صدای دوبله ایران دوشنبه ۳۱مردادماه درگذشت.

مروری بر زندگی مرحوم اسماعیلی
 منوچهر اسماعیلی در ۸فروردین ۱۳۱۸ در کرمانشاه دیده به جهان گشود. کار دوبله را از سال۱۳۳۶ با رل‌گویی در نقش‌های کوتاه یا دوم و سوم آغاز کرد و از سال۱۳۴۲ مدیریت دوبله بسیاری از فیلم‌های بزرگ جهان را برعهده داشت. در سال۱۳۳۸ در فیلم دروازه‌های پاریس با مدیریت دوبلاژ علی کسمایی درخشید و اوج کارش را در دوبله فیلم بن هور به مدیریت دوبلاژ احمد رسول‌زاده در سال۱۳۴۱ تجربه کرد. گویندگی در فیلم رسالت به‌جای آنتونی کوئین (حمزه) و فیلم پاپیون به‌جای استیو مک‌کوئین در زمره کارهای وی هستند. اسماعیلی به صحبت‌کردن به‌جای چند شخصیت در یک فیلم با صداهای متنوع و تیپ‌گویی (صحبت با صداهای مختلف) شهرت دارد. در فیلم هزاردستان به کارگردانی علی حاتمی، اسماعیلی به‌جای شعبان جعفری (محمدعلی کشاورز)، به‌جای رضا تفنگچی (جمشید مشایخی) و هزاردستان (عزت‌الله انتظامی) و جمشید لایق صحبت کرد.
منوچهر اسماعیلی صداپیشگی در آثار سینمایی بسیاری را هم در کارنامه حرفه‌ای خود داشت. او به‌جای آنتونی کوئین در نقش حمزه در فیلم محمدرسول‌الله(ص) نیز صحبت کرده بود. او همچنین دوبله بازیگران مطرحی چون استیو مک‌کوئین، همفری بوگارت، چارلتون هستون و کرک داگلاس را در کارنامه داشت.
از میان بازیگران مطرح سینمای ایران هم که او دوبله نقش‌های‌شان را برعهده داشته می‌توان به گویندگی به‌جای بهروز وثوقی در فیلم‌های متعددی همچون «قیصر»، «داش‌آکل»، «سوته‌دلان» و «رضا موتوری»، جمشید مشایخی در فیلم‌های «قیصر» و «کمال‌الملک»، داریوش ارجمند در سریال «امام‌علی(ع)» و فیلم «ناخدا خورشید» اشاره کرد. یکی از ماندگارترین هنرنمایی‌های اسماعیلی هم در فیلم «مادر» زنده‌یاد علی حاتمی بود که همزمان به‌جای سه بازیگر یعنی محمدعلی کشاورز، جمشید هاشم‌پور و اکبر عبدی صحبت کرده بود.
 
انسان عجیبی بود
 منوچهر والی‌زاده، دوبلور باسابقه با ابراز تاسف از درگذشت منوچهر اسماعیلی، گفت: «سالی که وارد دوبله شدم اولین شخصیتی که با او برخورد داشتم منوچهر اسماعیلی عزیز بود. ایشان واقعا بی‌بدیل بود. من در کنارش بسیار آموختم. منوچهر اسماعیلی انسان عجیبی بود. به‌جرات می‌توانم بگویم امروز دوبله یکی از بزرگ‌ترین گویندگان جهان را از دست داد؛ نسلی درحال ازبین‌رفتن است و نسلی جدید جایگزین می‌شود و این قانون طبیعت است. منوچهر اسماعیلی واقعا استاد این کار بود. او بی‌نظیر و بی‌بدیل بود. حرفی نمی‌شود درباره او زد چون همه کارهایش موجود است و همه دیده‌اند و شنیده‌اند. من دیگر هرچه بگویم زیاده‌گویی است. ایشان واقعا یک بود و در دنیا بی‌نظیر. اگر چنانچه دوبله‌ای در دنیا وجود داشته باشد، منوچهر اسماعیلی در رأسش قرار داشت. خدا بیامرزدش.»
والی‌زاده سپس درباره اینکه فکر می‌کنید چرا مرحوم اسماعیلی اواخر عمرش بیشتر گوشه‌گیری می‌کرد، توضیح داد: «این اواخر ایشان مریض‌احوال بود و مساله گوشه‌گیری نیست. به‌هرحال کاری که باید می‌شد تقریبا ایشان انجام بدهد پیش نمی‌آمد و چون سنش هم بالای ۸۰ بود، این اواخر کسل بود و به آن صورت کار نمی‌کرد. مرحوم اسماعیلی به‌ندرت نقش‌های حساسی مثل شاه‌لیر، شکسپیر و مشابه آن‌ها را می‌گفت. او با وجود بیماری که داشت، وقتی پشت میکروفون می‌نشست واقعا بی‌نظیر بود. ناخوشی‌اش را فراموش می‌کرد و فقط به آن شخصیت فکر می‌کرد.

ارسال نظر